Սուրբ Աննա եկեղեցում միջադեպից հետո 2 ամսով կալանավորված Դավիթ Մինասյանը «Արմավիր» ՔԿՀ մուտք չգործած շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել է Էջմիածին ԲԿ։ Այդ մասին հայտնել է նրա փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը, տեղեկացնում է «Փաստինֆոն»:
Փաստաբանը հայտնել է, որ Դավիթի մոտ առկա է գիտակցության կորուստ, կոլապս և գիտակցության ամեն կորուստը կարող է ճակատագրական լինել, կարող է մահվան հանգեցնել։ Բացի այդ, Դավիթն ունի նաև չբացահայտված ալերգիաներ դեղորայքի հանդեպ:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ 18-ամյա Դավիթին հիվանդանոցից կրկին տեղափոխել են «Արմավիր» ՔԿՀ. չեն սպասել, որ մայրը նրա հիվանդությունները փաստող թղթեր ներկայացնի, հայտնում է Aysor.am-ը:
Փաստաբան Վարդուհի Էլբակյանը լրագրողներին ասաց, որ բժիշկներին ասել են 3 րոպե սպասեք՝ մայրը բժշկական փաստաթղթերը բերի, չեն սպասել։
«Իրենց հետազոտությունն ավարտվեց ընդամենը հարցնելով, թե «ո՞նց ես, տղա՛ ջան», մի հատ էլ սոնոգրաֆիա արեցին»,- նշել է Էլբակյանը։
Փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանն էլ ասել է, որ ՔԿՀ-ում չեն կարողացել Դավիթին առաջին բուժօգնություն տրամադրել ու հիմա չեն հասկանում, թե ինչպես են հետագայում օգնելու տղային, քանի որ նա ունի ալերգիա։
Դավիթ Մինասյանը երեկվանից սնունդ չի ընդունել։
Էլբակյանը նաև նշել է, որ նրա պաշտպանյալը հոգեկան խնդիրներ չունի, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Դավիթ Մինասյանը հոգեկան որևէ խնդիր չունի, Դավիթն ունի առողջական այլ խնդիրներ, բայց պայծառ, գիտակ երիտասարդ է»,- հայտարարել է նա։
Փաստաբանի խոսքով՝ գործը վերաբերում է միջին ծանրության հանցագործության։
«Երբևէ տեսե՞լ եք՝ 2-5 տարի նախատեսող հոդվածով տանեն, 18 տարեկան երեխային կալանավորեն»,- հավելել է Էլբակյանը։
Միջադեպի մյուս մասնակիցները՝ Միքայել Մինասյանը և Գևորգ Գևորգյանը, արդեն ազատ են արձակվել։ Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ կիրառվել է 5 միլիոն դրամ գրավ և բացակայելու արգելք, իսկ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ՝ միայն բացակայելու արգելք։ Վերջինս մեղադրվել է աջակցություն ցուցաբերելու մեջ։

18-летний Давид Минасян, арестованный на два месяца после инцидента в церкви Святой Анны, был доставлен машиной скорой помощи в медицинский центр Эчмиадзина, после чего направлен в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир», сообщила его адвокат Лусине Мартиросян, передает «Пастинфо».
По ее словам, у Минасяна наблюдались потеря сознания и коллапс, при этом каждый подобный эпизод может иметь фатальные последствия. Она также отметила, что у него имеются невыявленные аллергии на лекарственные препараты.
Позже стало известно, что молодого человека из больницы вновь перевели в УИУ «Армавир», не дождавшись, пока его мать представит медицинские документы, сообщает «Aysor.am».
Адвокат Вардyи Элбакян заявила журналистам, что врачей просили подождать три минуты, однако они этого не сделали.
«Их обследование закончилось тем, что они спросили: “Как ты, сынок?”, и сделали одну сонографию», — сказала Элбакян.
Лусине Мартиросян добавила, что в учреждении не смогли оказать Минасяну первую медицинскую помощь и неясно, как будет обеспечено лечение в дальнейшем, учитывая наличие аллергии.
Минасян не принимает пищу со вчерашнего дня.
Элбакян также подчеркнула, что ее подзащитный не имеет психических проблем.
«У Давида Минасяна нет никаких психических расстройств. У него есть другие проблемы со здоровьем, но он светлый и образованный молодой человек», — заявила она, сообщает «Aysor.am».
По словам адвоката, дело касается преступления средней тяжести.
«Вы когда-нибудь видели, чтобы по статье, предусматривающей 2–5 лет лишения свободы, арестовывали 18-летнего?» — добавила Элбакян.
29 марта в ереванской церкви Святой Анны во время литургии произошел инцидент. Когда премьер-министр Никол Пашинян выходил через плотную толпу, один из присутствующих сказал охраннику: «Так на меня не смотри». Другой человек попытался нанести удар в его сторону. Пашинян поручил охране сохранять спокойствие. Задержания произошли во дворе церкви.
Позже Пашинян заявил, что часть шумевших были из Республиканской партии, а другая часть — из группы «Сасна црер».
Другие участники инцидента — Микаел Минасян и Геворг Геворгян — освобождены. В отношении Геворгяна применен залог в размере 5 миллионов драмов и запрет на отсутствие, а в отношении Микаела Минасяна — только запрет на отсутствие. Ему вменяется оказание содействия.