1 Ապրիլ 2026 - 12:48 AMT
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հանդիպում է ունեցել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նախարարը նշել է, որ նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպվում է արդեն երկրորդ անգամ՝ հնարավորություն տալով շարունակել բաց և արդյունավետ երկխոսությունը գործընկերների հետ։
«Ներկայացրեցի մինչ այս կատարված աշխատանքները և առաջիկա քայլերը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը լիարժեք հանձնառու է համաժողովի կազմակերպման գործընթացը վարել թափանցիկության, համապարփակ մասնակցության և բարձր հավակնության սկզբունքներով։ Մենք նպատակ ունենք COP17-ը դարձնել շրջադարձային փուլ՝ կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն զարգացման գլոբալ օրակարգում։
Այս համատեքստում անդրադարձա նաև միջազգային և օրենսդրական վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մոնրեալում անցկացված հանդիպումների արդյունքներին և Նագոյայի արձանագրության վավերացմանը, որոնք կարևոր հիմք են ստեղծում համաժողովի հաջող անցկացման համար։
Հանդիպման ընթացքում արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը կարևորեց առաջիկա COP17-ին նախորդող առաջնորդների գագաթնաժողովի դերը՝ որպես բարձր մակարդակով քաղաքական հանձնառության ամրապնդման հարթակ։
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն ներկայացվեցին նաև COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաև ցուցադրվեց համաժողովի տարբերանշանին նվիրված հոլովակը, որից հետո տեղի ունեցավ հարցուպատասխան»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հանդիպումն ամփոփվել է հարցուպատասխանով։
«COP17-ը Երևանում պետք է դառնա այն հարթակը, որտեղ կամրապնդվի անցումը պարտավորություններից դեպի իրական գործողություններ՝ հանուն բնության պահպանության։ Հայաստանը պատրաստ է սերտ համագործակցել բոլոր գործընկերների հետ՝ ապահովելու համար, որ համաժողովի արդյունքները լինեն շոշափելի և արդյունավետ»,- գրել է Մաթևոսյանը։

1 Апрель 2026 - 13:29 AMT
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян провел встречу с представителями дипломатических миссий и международных организаций, аккредитованных в Армении, представив ход подготовки к конференции COP17, сообщил он на своей странице в Facebook.
Министр отметил, что подобный формат встречи проводится уже во второй раз, что позволяет продолжить открытый и эффективный диалог с партнерами.
«Я представил проделанную работу и предстоящие шаги, подчеркнув, что Армения полностью привержена проведению конференции на принципах прозрачности, всеобъемлющего участия и высокой амбициозности. Мы стремимся сделать COP17 переломным этапом в глобальной повестке по сохранению биоразнообразия и устойчивому развитию.
В этом контексте я также затронул последние международные и законодательные изменения, включая результаты встреч в Монреале и ратификацию Нагойского протокола, которые создают важную основу для успешного проведения конференции», — заявил Матевосян.
В ходе встречи заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян подчеркнул важность саммита лидеров, предшествующего COP17, как площадки для укрепления политических обязательств на высоком уровне.
Также были подробно представлены подготовительные работы, продемонстрирован видеоролик, посвященный логотипу конференции, после чего состоялась сессия вопросов и ответов.
«COP17 в Ереване должен стать платформой, где будет укреплен переход от обязательств к реальным действиям в сфере охраны природы. Армения готова тесно сотрудничать со всеми партнерами, чтобы обеспечить ощутимые и эффективные результаты», — добавил Матевосян.
Встреча завершилась сессией вопросов и ответов.
17-я конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) пройдет в Ереване в выставочном центре «Меридиан» с 18 по 30 октября 2026 года.