1 Ապրիլ 2026 - 12:48 AMT
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հանդիպում է ունեցել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով COP17 համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նախարարը նշել է, որ նման ձևաչափով հանդիպում կազմակերպվում է արդեն երկրորդ անգամ՝ հնարավորություն տալով շարունակել բաց և արդյունավետ երկխոսությունը գործընկերների հետ։
«Ներկայացրեցի մինչ այս կատարված աշխատանքները և առաջիկա քայլերը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը լիարժեք հանձնառու է համաժողովի կազմակերպման գործընթացը վարել թափանցիկության, համապարփակ մասնակցության և բարձր հավակնության սկզբունքներով։ Մենք նպատակ ունենք COP17-ը դարձնել շրջադարձային փուլ՝ կենսաբազմազանության պահպանության և կայուն զարգացման գլոբալ օրակարգում։
Այս համատեքստում անդրադարձա նաև միջազգային և օրենսդրական վերջին զարգացումներին, այդ թվում՝ Մոնրեալում անցկացված հանդիպումների արդյունքներին և Նագոյայի արձանագրության վավերացմանը, որոնք կարևոր հիմք են ստեղծում համաժողովի հաջող անցկացման համար։
Հանդիպման ընթացքում արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը կարևորեց առաջիկա COP17-ին նախորդող առաջնորդների գագաթնաժողովի դերը՝ որպես բարձր մակարդակով քաղաքական հանձնառության ամրապնդման հարթակ։
Հանդիպման ընթացքում մանրամասն ներկայացվեցին նաև COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաև ցուցադրվեց համաժողովի տարբերանշանին նվիրված հոլովակը, որից հետո տեղի ունեցավ հարցուպատասխան»,-ասվում է գրառման մեջ:
Հանդիպումն ամփոփվել է հարցուպատասխանով։
«COP17-ը Երևանում պետք է դառնա այն հարթակը, որտեղ կամրապնդվի անցումը պարտավորություններից դեպի իրական գործողություններ՝ հանուն բնության պահպանության։ Հայաստանը պատրաստ է սերտ համագործակցել բոլոր գործընկերների հետ՝ ապահովելու համար, որ համաժողովի արդյունքները լինեն շոշափելի և արդյունավետ»,- գրել է Մաթևոսյանը։

1 April 2026 - 13:29 AMT
Armenia’s Minister of Environment Hambardzum Matevosyan met with representatives of diplomatic missions and international organizations accredited in Armenia to present progress in preparations for the COP17 conference, he said on Facebook.
The minister noted that this format of meeting is being held for the second time, allowing for continued open and effective dialogue with partners.
“I presented the work carried out so far and the upcoming steps, emphasizing that Armenia is fully committed to organizing the conference based on principles of transparency, inclusiveness, and high ambition. We aim to make COP17 a turning point in the global agenda of biodiversity conservation and sustainable development.
In this context, I also addressed recent international and legislative developments, including the outcomes of meetings held in Montreal and the ratification of the Nagoya Protocol, which provide an important foundation for the successful organization of the conference,” Matevosyan said.
During the meeting, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan highlighted the importance of the leaders’ summit preceding COP17 as a platform for strengthening high-level political commitments.
Detailed presentations on preparatory work were also delivered, and a video dedicated to the conference logo was shown, followed by a Q&A session.
“COP17 in Yerevan should become the platform where the transition from commitments to real action in biodiversity protection is strengthened. Armenia is ready to work closely with all partners to ensure tangible and effective outcomes,” Matevosyan added.
The meeting concluded with a question-and-answer session.
The 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) will be held in Yerevan’s Meridian Expo Center from October 18 to 30, 2026.