1 Ապրիլ 2026 - 13:33 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Վնուկովո օդանավակայանում նրան դիմավորել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը։
Կրեմլում կայանալու է Փաշինյանի հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
ՀՀ պատվիրակության կազմում են նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, վարչապետի խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը, այլ պաշտոնյաներ:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր տեղի կունենա Պուտին-Փաշինյան առանձնազրույց։
Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ նախատեսվող հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա վիճակն ու զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի զարգացումը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян прибыл с рабочим визитом в Российскую Федерацию. В аэропорту Внуково его встретил заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
В Кремле запланирована встреча Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным.
В состав армянской делегации входят министр иностранных дел Арарат Мирзоян, заместитель министра Мнацакан Сафарян, вице-премьер Мгер Григорян, пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян и другие официальные лица.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что состоится отдельная встреча Путина и Пашиняна.
По информации пресс-службы Кремля, в ходе переговоров планируется обсудить текущее состояние и перспективы развития армяно-российских отношений, а также ряд региональных вопросов, включая развитие экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.