1 Ապրիլ 2026 - 13:47 AMT
Դատարանը որոշում է կայացրել վերացնել Մայր աթոռի միաբան Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ բացակայելու արգելքը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Հարութ Ակլունցը։
«Դատարանը բավարարել է քննիչի և դատախազի գործողությունների դեմ իմ բողոքը, ճանաչել է գերաշնորհ Սրբազան հայր Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի իրավունքի խախտման փաստը և պարտավորեցրել է քննիչին վերացնել Հայկազուն Սրբազանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ բացակայելու արգելքը»,-գրել է նա:
Փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենար Եպիսկոպոսաց ժողով։ Հունվարի 31-ին դատարանը որպես խափանման միջոց բացակայելու արգելք է կիրառել մի շարք եկեղեցականների նկատմամբ՝ այդ թվում Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի, Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի և Մակար սրբազանի։ Ավելի վաղ նման սահմանափակում է կիրառվել նաև Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի նկատմամբ։

1 April 2026 - 13:54 AMT
A court has decided to lift the preventive measure imposed on Mother See cleric Archbishop Haykazun Najaryan, repealing the travel ban, his lawyer Harut Aklunts said on Facebook.
“The court upheld my complaint against the actions of the investigator and prosecutor, recognized the violation of the rights of His Grace Archbishop Haykazun Najaryan, and obliged the investigator to remove the preventive measure of a travel ban imposed on him,” he wrote.
Earlier, the court had imposed travel restrictions on several clergymen, including Archbishop Haykazun Najaryan, Bishop Vahan Hovhannisyan, Bishop Mushegh Babayan, Bishop Hovnan Hakobyan, and Bishop Makar, preventing them from leaving the country.
The restrictions were applied ahead of a planned Bishops’ Assembly scheduled for February 16–19 in St. Pölten, Austria, convened at the invitation of Catholicos of All Armenians Karekin II.