1 Ապրիլ 2026 - 13:47 AMT
Դատարանը որոշում է կայացրել վերացնել Մայր աթոռի միաբան Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ բացակայելու արգելքը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Հարութ Ակլունցը։
«Դատարանը բավարարել է քննիչի և դատախազի գործողությունների դեմ իմ բողոքը, ճանաչել է գերաշնորհ Սրբազան հայր Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի իրավունքի խախտման փաստը և պարտավորեցրել է քննիչին վերացնել Հայկազուն Սրբազանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ բացակայելու արգելքը»,-գրել է նա:
Փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենար Եպիսկոպոսաց ժողով։ Հունվարի 31-ին դատարանը որպես խափանման միջոց բացակայելու արգելք է կիրառել մի շարք եկեղեցականների նկատմամբ՝ այդ թվում Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Հայկազուն արքեպիսկոպոս Նաջարյանի, Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի, Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի և Մակար սրբազանի։ Ավելի վաղ նման սահմանափակում է կիրառվել նաև Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի նկատմամբ։

Суд принял решение отменить примененную к архиепископу Айказуну Наджаряну меру пресечения в виде запрета на выезд, сообщил на своей странице в Facebook адвокат Арут Аклунц.
«Суд удовлетворил мою жалобу на действия следователя и прокурора, признал факт нарушения прав Его Высокопреосвященства архиепископа Айказуна Наджаряна и обязал следователя отменить примененную к нему меру пресечения — запрет на выезд», — написал он.
Ранее суд применил аналогичные ограничения в отношении ряда священнослужителей, включая епископа Вагана Ованнисяна, архиепископа Айказуна Наджаряна, епископа Мушега Бабаяна, епископа Овнана Акопяна и епископа Макара.
Ограничения были введены накануне собрания епископов, которое должно было состояться 16–19 февраля в австрийском Санкт-Пёльтене по приглашению Католикоса всех армян Гарегина II.