«Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ակտիվիստները հայտարարում են Արմավիրի մարզում ճնշումների մասին: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց նախաձեռնության անդամ Լևոն Չուկակլյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ Արմավիր քաղաքում կամավորների հետ հանդիպումից հետո անհայտ անձինք տարածել են մասնակիցների լուսանկարները՝ ուղարկելով դրանք նրանց ուսուցիչներին և ծնողներին։ Որոշ դեպքերում, ըստ նախաձեռնության, հնչել են նաև նախազգուշացումներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նշվել է, որ անչափահասներից մեկը տեղեկացրել է՝ մանկավարժից ստացել է մասնակցությունից հրաժարվելու պահանջ, իսկ մեկ այլ դեռահասի դեպքում սպառնալիքներ են հնչել նրա ծնողի նկատմամբ, որը աշխատում է պետական համակարգում։ Բացի այդ, առանձին մասնակիցների հետ զրույցներ է ունեցել դպրոցի տնօրենը՝ հետաքրքրվելով նրանց և ընտանիքների մասին տվյալներով։
Նախաձեռնության ներկայացուցիչ Ստյոպա Ասրյանը ընդգծել է, որ կամավորների, այդ թվում՝ անչափահասների մասնակցությունը եղել է ամբողջությամբ կամավոր և որևէ պարտադրանք չի կիրառվել։
Ակտիվիստների պնդմամբ՝ նմանատիպ դեպքեր արձանագրվել են նաև Մեծամորում, որտեղ գրասենյակի վարձակալության շուրջ նախնական պայմանավորվածությունից հետո սեփականատերը հրաժարվել է գործարքից՝ նշելով տարբեր պատճառներ։
Լևոն Չուկակլյանը հայտնել է, որ արձանագրված դեպքերը նախատեսվել է ամփոփել առանձին հաշվետվությամբ և ներկայացնել միջազգային կազմակերպություններին։
«Միասնության թևեր» նախաձեռնությունը գլխավորում է ՀՀ նախկին մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, և շարժումը մտադիր է մասնակցել հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին՝ «Հայաքվե» նախաձեռնության հետ համատեղ։

Активисты политической инициативы «Крылья единства» заявили о давлении в Армавирской области, сообщил член инициативы Левон Чукаклян на брифинге для журналистов, передает «Sputnik Армения».
По его словам, после встречи с волонтерами в городе Армавир неизвестные лица распространили фотографии участников, направив их учителям и родителям. В ряде случаев, по утверждению инициативы, прозвучали предупреждения.
Отмечается, что один несовершеннолетний сообщил о требовании со стороны педагога отказаться от участия, а в другом случае были высказаны угрозы в адрес родителя, работающего в государственной системе. Кроме того, с отдельными участниками проводили беседы директора школ, интересуясь их личными и семейными данными.
Представитель инициативы Степа Асрян подчеркнул, что участие волонтеров, в том числе несовершеннолетних, было полностью добровольным и никакого принуждения не применялось.
Активисты также заявили о подобных случаях в Мецаморе, где владелец помещения отказался от ранее достигнутой договоренности об аренде офиса, ссылаясь на различные причины.
Левон Чукаклян сообщил, что все зафиксированные случаи будут обобщены в отдельном отчете и направлены в международные организации.
Инициативу «Крылья единства» возглавляет бывший омбудсмен Армении Арман Татоян, движение намерено участвовать в парламентских выборах 7 июня совместно с инициативой «Айакве».