Սուրբ Աննա առաջնորդանիստ եկեղեցում մարտի 29-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված համացանցում նոր տեսանյութ է տարածվում։ Տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է մի տղամարդ ձեռքով հարվածում 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին, որը կալանավորվել է 2 ամսով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հարվածելու փորձի գործով, հայտնում է Factor.am-ը:
Նշվում է, որ Factor TV-ն նույնականացրել է Դավիթ Մինասյանին հարվածող տղամարդուն։ Նա Պետական պահպանության ծառայության աշխատակից է, զբաղվում է Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության պահպանմամբ և մշտապես ուղեկցում է վարչապետին։
Նա ՊՊԾ նույն ծառայողն է, որը 2025 թվականի հոկտեմբերի 26-ին Հովհաննավանքից քաղաքացու բերանը ձեռքով փակած դուրս բերեց։ Հայկ Դորունցը համարձակվել էր Փաշինյանի ներկայությամբ հայտարարել, որ Մայր Աթոռի կողմից կարգալույծ հռչակված Տեր Արամը իրավունք չունի պատարագ մատուցել։
Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ, որին մասնակցում էր նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, միջադեպ էր տեղի ունեցել։ Այն պահին, երբ Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները ճանապարհ էին բացում, որպեսզի նա դուրս գար, մի երիտասարդ նախ ընդդիմացավ, ապա փորձեց ձեռքով հարվածել վարչապետին։ Այդ երիտասարդը 18-ամյա Դավիթ Մինասյանն է, որին մեղադրանք է ներկայացվել խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու համար։ Նա այսօր կալանավորվել է 2 ամսով։
Միջադեպի մյուս մասնակիցները՝ Դավիթ Մինասյանի եղբայր Միքայել Մինասյանն ու Գևորգ Գևորգյանը երեկ ազատ են արձակվել։ Վերջինի նկատմամբ կիրառվել է 5 մլն դրամ գրավ ու բացակայելու արգելք, իսկ Միքայել Մինասյանի նկատմամբ՝ միայն բացակայելու արգելք։ Նա մեղադրվում է այդ գործողություններին աջակցելու համար, իսկ Գևորգյանն այդ ամենը կազմակերպելու համար։

1 Апрель 2026 - 14:30 AMT
В сети распространилось новое видео инцидента, произошедшего 29 марта в ереванской церкви Святой Анны, на котором видно, как мужчина наносит удар 18-летнему Давиду Минасяну, арестованному на два месяца по делу о попытке удара по премьер-министру Николу Пашиняну, сообщает «Factor.am ».
По данным издания, Factor TV установил личность мужчины — им оказался сотрудник Службы государственной охраны, отвечающий за безопасность премьер-министра и сопровождающий его.
Утверждается, что это тот же сотрудник, который 26 октября 2025 года в монастыре Ованаванк вывел гражданина, закрыв ему рот рукой. Тогда Айк Дорунц заявил в присутствии Пашиняна, что священнослужитель, лишенный сана Святым Престолом, не имеет права проводить литургию.
Во время богослужения в церкви Святой Анны, где присутствовал премьер-министр, произошел инцидент: когда охрана расчищала путь для выхода Пашиняна, один из молодых людей сначала выразил протест, а затем попытался нанести удар. Этим человеком оказался Давид Минасян, которому предъявлены обвинения в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность должностного лица.
После инцидента он был арестован на два месяца.
Другие участники — его брат Микаел Минасян и Геворг Геворгян — были освобождены. В отношении Геворгяна применен залог в размере 5 миллионов драмов и запрет на выезд, а в отношении Микаела Минасяна — только запрет на выезд. Он обвиняется в содействии, тогда как Геворгян — в организации инцидента.