2 Ապրիլ 2026 - 06:43 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու 2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին։ Որոշումը կայացվել է Գործադիր մարմնի նիստում:
«Քննարկվել է 2026թ. հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին կուսակցության մասնակցության հարցը։ Համակողմանի վերլուծության արդյունքում որոշում է կայացվել այդ ընտրություններին Հանրապետականի անմիջական չմասնակցության մասին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ որոշման հիմնավորումները և կուսակցության հետագա քայլերը կներկայացվեն ապրիլի 4-ին կայանալիք ՀՀԿ 18-րդ համագումարում:

The Republican Party of Armenia stated that it will not take part in the parliamentary elections set for June 7, 2026. The decision was made during a meeting of the party’s executive body.
“The issue of the party’s participation in the parliamentary elections to be held on June 7, 2026, was discussed. As a result of a comprehensive analysis, a decision was made regarding the Republican Party’s direct non-participation in those elections,” the statement said.
It is also noted that the justification for the decision and the party’s further steps will be presented at the 18th congress of the Republican Party, scheduled for April 4.