2 Ապրիլ 2026 - 06:43 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու 2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին։ Որոշումը կայացվել է Գործադիր մարմնի նիստում:
«Քննարկվել է 2026թ. հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին կուսակցության մասնակցության հարցը։ Համակողմանի վերլուծության արդյունքում որոշում է կայացվել այդ ընտրություններին Հանրապետականի անմիջական չմասնակցության մասին»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ որոշման հիմնավորումները և կուսակցության հետագա քայլերը կներկայացվեն ապրիլի 4-ին կայանալիք ՀՀԿ 18-րդ համագումարում:

Республиканская партия Армении заявила, что не будет участвовать в парламентских выборах, назначенных на 7 июня 2026 года.
Республиканская партия Армении сообщила, что не примет участия в парламентских выборах, запланированных на 7 июня 2026 года. Решение было принято на заседании исполнительного органа партии.
«Был обсужден вопрос участия партии в парламентских выборах, которые состоятся 7 июня 2026 года. По итогам всестороннего анализа принято решение о непосредственном неучастии Республиканской партии в этих выборах», — говорится в заявлении.
Отмечается также, что обоснования данного решения и дальнейшие шаги партии будут представлены на 18-м съезде Республиканской партии, который состоится 4 апреля.