2 Ապրիլ 2026 - 09:04 AMT
ՀՀ-ն էր Արցախի անվտանգության երաշխավորը, 3-րդ երկրների կարծիքը չէր կարող որոշիչ լինել, հայտարարել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով Փաշինյանի այն տեսակետին, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչվել է այն բանից հետո, երբ ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն նման հայտարարություն է արել։
Փաշինյանն այդ մասին ասել է Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը:
Նա հավելել է, որ Արցախում հայեր էին ապրում, և խոսքը հայ բնակչության անվտանգության մասին էր, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Հայաստանի Հանրապետությունն էր Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորը։ Արցախում հայեր էին ապրում, և խոսքը հայ բնակչության անվտանգության մասին էր։ Արցախում ռուսներ, չինացիներ, ալեուտներ չէին ապրում, որ երրորդ երկրների կարծիքը որոշիչ լիներ։ Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի վերաբերյալ բանակցում էր Հայաստանի Հանրապետությունը, և երրորդ երկրները կարող էին ունենալ իրենց կարծիքը, բայց առաջնայինը հենց Արցախի Հանրապետության կարծիքն էր, այլ ոչ թե որևէ երրորդ երկրի։
Եթե առաջնորդվեինք այդ տրամաբանությամբ, ապա 1988 թվականից արցախյան շարժում էլ չէր սկսվի, քանի որ այն ժամանակ ևս Սովետական Միությունն էր դեմ միութենական հանրապետությունների սահմանների փոփոխությանը։ Նիկոլ Փաշինյանը, իր էությանը հավատարիմ, փորձում է իր պատասխանատվությունը բարդել ուրիշների վրա»,-ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվայում բանակցությունների ընթացքում անդրադարձել է Ղարաբաղի հարցին և Հայաստանի դիրքորոշմանը՝ նշելով, որ Հայաստանը Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչել է միայն այն բանից հետո, երբ ՌԴ բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն նման դիրքորոշում է արտահայտել։
Նա ընդգծել է, որ արդեն բաց և հստակ ձևով հայտարարել է ՀՀ-ում, որ անհրաժեշտ չէ շարունակել ղարաբաղյան շարժումը, քանի որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել է խաղաղություն, և երկու երկրներն էլ ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, քաղաքական անկախությունն ու ինքնիշխանությունը՝ 1991 թվականի Ալմաթկկ հռչակագրի հիման վրա։
Փաշինյանն ասել է․ «Այո, մենք ճանաչել ենք Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, սակայն դա արել ենք միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն այդ մասին հայտարարել է, և Դուք հիշում եք՝ մենք այդ մասին բազմիցս խոսել ենք»:

Армения была гарантом безопасности Арцаха, и мнение третьих стран не могло быть решающим, заявил депутат фракции «Армения» Национального собрания Артур Хачатрян, комментируя позицию премьер-министра Никола Пашиняна относительно признания Нагорного Карабаха частью Азербайджана.
Пашинян заявил об этом во время встречи с президентом России Владимиром Путиным в Москве.
Хачатрян добавил, что в Арцахе проживали армяне, и речь шла о безопасности армянского населения, сообщает «Пастинфо».
«Республика Армения была гарантом безопасности Республики Арцах. В Арцахе проживали армяне, и речь шла об их безопасности. Там не жили русские, китайцы или алеуты, чтобы мнение третьих стран было решающим. Именно Республика Армения вела переговоры о статусе Арцаха, и хотя третьи страны могли иметь свое мнение, приоритетным должно было быть мнение Республики Арцах, а не какой-либо третьей страны.
Если бы мы руководствовались такой логикой, то карабахское движение не началось бы в 1988 году, поскольку тогда Советский Союз также был против изменения границ союзных республик. Никол Пашинян, оставаясь верным своей сути, пытается переложить ответственность на других», — сказал он.
В ходе переговоров в Москве Пашинян затронул карабахский вопрос и позицию Армении, отметив, что Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана только после того, как высшее руководство России дважды публично выразило такую позицию.
Он подчеркнул, что уже открыто и ясно заявил в Армении о том, что нет необходимости продолжать карабахское движение, поскольку между Арменией и Азербайджаном установлен мир, и обе страны признали территориальную целостность, политическую независимость и суверенитет друг друга на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Пашинян заявил: «Да, мы признали Нагорный Карабах частью Азербайджана, однако сделали это только после того, как высшее руководство Российской Федерации дважды публично заявило об этом, и вы помните, что мы неоднократно это обсуждали»։