Ապրիլի 2-ին լրացել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 10-րդ տարելիցը, սակայն կառավարության նիստում չեն հարգել զոհերի հիշատակը։
Չնայած օրվա խորհրդին՝ ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստը մեկնարկեց առանց զոհերի հիշատակը հարգելու, հայտնում է Factor.am-ը:
2016 թվականի այս օրերին սկսված ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը ունեցել է ավելի քան հարյուր զոհ։
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները: Ապրիլի 5-ին հաստատվել է հրադադար, դադարեցվել են ռազմական գործողությունները: Հայկական կողմը ապրիլյան մարտերի հետևանքով կորցրել է 800 հեկտար տարածք:

April 2 marks the 10th anniversary of the April Four-Day War, yet the Armenian government did not honor the memory of the fallen during its session.
Despite the significance of the day, today’s government meeting began without a moment of silence for the victims, Factor.am reports.
More than one hundred Armenian servicemen were killed as a result of the military actions that began on these days in 2016.
During the night of April 1–2, Azerbaijani forces launched large-scale offensive operations against the Republic of Artsakh, using nearly all types of military equipment in their arsenal. A ceasefire was established on April 5, halting the hostilities. As a result of the April battles, the Armenian side lost 800 hectares of territory.