Ապրիլի 2-ին լրացել է Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի 10-րդ տարելիցը, սակայն կառավարության նիստում չեն հարգել զոհերի հիշատակը։
Չնայած օրվա խորհրդին՝ ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստը մեկնարկեց առանց զոհերի հիշատակը հարգելու, հայտնում է Factor.am-ը:
2016 թվականի այս օրերին սկսված ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը ունեցել է ավելի քան հարյուր զոհ։
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները: Ապրիլի 5-ին հաստատվել է հրադադար, դադարեցվել են ռազմական գործողությունները: Հայկական կողմը ապրիլյան մարտերի հետևանքով կորցրել է 800 հեկտար տարածք:

2 Апрель 2026 - 09:31 AMT
2 апреля исполнилось 10 лет со дня Апрельской четырехдневной войны, однако на заседании правительства Армении память погибших не была почтена.
Несмотря на значимость даты, сегодняшнее заседание правительства началось без минуты молчания по жертвам, сообщает «Factor.am ».
В результате военных действий, начавшихся в эти дни в 2016 году, армянская сторона потеряла более ста военнослужащих.
В ночь с 1 на 2 апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабные наступательные действия против Республики Арцах, применив практически все виды вооружения из своего арсенала. 5 апреля было установлено перемирие, боевые действия были прекращены. В результате апрельских боев армянская сторона потеряла 800 гектаров территории.