Հայաստանում սպանված չեչեն աղջկա՝ Այշատ Բեյմուրադովայի գործով արձանագրվել է կարևոր զարգացում, հայտնել է փաստաբան Նարեկ Ալոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ Քննչական մարմնի շտապողականությունն է հանգեցրել սպանված չեչեն աղջկա թաղման կազմակերպման որոշ թերությունների:
Բայմուրադովային հուղարկավորել են Հայաստանում՝ պետական միջոցներով, քանի որ նրա մարմինը հարազատները չեն տարել:
«Այշատ Բեյմուրադովայի սպանության գործով, հղում կատարելով Եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքին, քննիչին միջնորդել էի նրա ընկերոջը ճանաչել տուժող (մահացած տուժողի փոխարեն տուժող) և մահացածի դին հուղարկավորության կազմակերպման համար տրամադրել նրան։
Քննիչը մերժել էր իմ միջնորդությունը։ Քննիչի մերժումը բողոքարկել էի դատախազին։
Դատախազը մերժել էր բողոքս։
Շարունակելով բողոքարկումը դիմել էի առաջին ատյանի դատարան։
Արդյունքում, Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը քննության առնելով իմ բողոքը, որոշեց այն ամբողջությամբ բավարարել։
Ցավոք, քննչական մարմինը շտապեց դատական ակտի հրապարակումից 3 ժամ առաջ պետության միջոցներով կազմակերպել Այշատ Բեյմուրադովայի հուղարկավորությունը…
Քննչական մարմնի շտապողականությունն էլ հանգեցրեց թաղման կազմակերպման մի շարք թերությունների։
Այս գործով միջազգային և տեղական տարբեր քաղաքական ամբիոններից, ինչպես նաև տարբեր իրավապաշտպանների կողմից հնչել են տարբեր կարծիքներ և գնահատականներ, որոնք չեմ ցանկանում մեկնաբանել։
Որպես տվյալ գործը վարող փաստաբան, ցանկանում եմ միայն մեկ արձանագրում կատարել. փորձը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ իրավական հարցերը պետք է լուծել պրոֆեսիոնալ-իրավական տիրույթում։
Ցանկանալով մնալ ապաքաղաքական, պրոֆեսիոնալ-իրավական տիրույթում կոնկրետ այս գործով չեմ ցանկանում մեկնաբանել քննչական մարմնի կամ դատախազության պահվածքը, նույն կերպ չեմ ցանկանում մեկնաբանել ռուսական «Դոժդ» հեռուստաալիքի արձագանքն այս դեպքին, քանի որ բոլոր հարցերի գործնական, ապաքաղաքական, պրոֆեսիոնալ-իրավական պատասխանն իմ բողոքը բավարարելու մասին դատարանի որոշումն է»,-ասվում է գրառման մեջ:
Չեչնիայից Երևան տեղափոխված 23-ամյա Այշաթ Բայմուրադովան Երևանում անհետացել էր հոկտեմբերի 15-ին։ Նա հանդիպման էր գնացել Կարինա Իմինովայի հետ և չէր վերադարձել։ Մի քանի օր անց Բայմուրադովային հայտնաբերել էին մահացած։ Իմինովան երևում է այն տան անվտանգության տեսախցիկների արձանագրություններում, որտեղ սպանվել էր Բայմուրադովան։ Իրավապաշտպանների և լրագրողների տվյալներով, նրան ուղեկցել է չեչեն Սաիդ-Համզատ Բայսարովը։ Նա գործարար Ռուսլան Բայսարովի եղբորորդին է․ վերջինս երգչուհի Քրիստինա Օրբակայտեի կրտսեր որդու հայրն է, Չեչնիայի ղեկավար Ռամզան Կադիրովի մտերիմը։

2 Апрель 2026 - 11:08 AMT
В деле об убийстве чеченской девушки Айшат Беймурадовой в Армении зафиксировано важное развитие, сообщил адвокат Нарек Алоян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что спешка следственного органа привела к ряду недостатков при организации похорон погибшей.
Беймурадова была похоронена в Армении за счет государства, поскольку родственники не забрали ее тело.
«По делу об убийстве Айшат Беймурадовой, ссылаясь на прецедентное право Европейского суда, я ходатайствовал перед следователем о признании ее друга потерпевшим (вместо погибшей) и о передаче ему тела для организации похорон.
Следователь отказал в удовлетворении ходатайства. Я обжаловал отказ прокурору.
Прокурор также отклонил мою жалобу.
Продолжая обжалование, я обратился в суд первой инстанции.
В результате суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, рассмотрев мою жалобу, полностью ее удовлетворил.
К сожалению, следственный орган поспешил и за три часа до оглашения судебного акта организовал похороны Беймурадовой за счет государства…
Именно эта спешка следствия привела к ряду недостатков при организации похорон.
По данному делу звучали различные мнения и оценки с международных и местных политических площадок, а также со стороны правозащитников, которые я не хочу комментировать.
Как адвокат, ведущий это дело, хочу зафиксировать лишь одно: практика вновь показала, что правовые вопросы должны решаться в профессионально-правовом поле.
Стремясь оставаться в аполитичной профессионально-правовой плоскости, я не намерен комментировать действия следственных органов или прокуратуры, равно как и реакцию российского телеканала «Дождь», поскольку практическим ответом на все вопросы является решение суда об удовлетворении моей жалобы», — говорится в сообщении.
23-летняя Айшат Беймурадова, переехавшая в Ереван из Чечни, пропала 15 октября. Она отправилась на встречу с Кариной Иминовой и не вернулась. Спустя несколько дней Беймурадова была найдена мертвой. Иминова зафиксирована на камерах видеонаблюдения в доме, где произошло убийство. По данным правозащитников и журналистов, ее сопровождал чеченец Саид-Хамзат Байсаров — племянник бизнесмена Руслана Байсарова, близкого к главе Чечни Рамзану Кадырову и отца младшего сына певицы Кристины Орбакайте.