Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ ՊԲ-ն ու կամավորները լավ ջարդ կազմակերպեցին Ադրբեջանի ուժերի համար, որի արդյունքում հրադադար կնքվեց, գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա հիշեցրել է, որ 10 տարի առաջ՝ այս օրը՝ ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանը վերսկսեց ռազմական գործողությունները Արցախի դեմ:
«Նպատակը՝ ուժի միջոցով Արցախի հարցը լուծել կամ ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որի պայմաններում ՀՀ-ն ու Արցախը կկապիտուլացվեին՝ տապալվեց։
ՊԲ-ն ու նրան միացած կամավորները լավ ջարդ կազմակերպեցին Ադրբեջանի գրոհային խմբերի և թիկունքից աջակցության շտապող ռեզերվային ուժերի համար, ինչի պայմաններում կարճ ժամանակ անց Ադրբեջանը հրադադար խնդրեց։
Քառօրյա մարտական գործողությունների հետևանքով, հայրենիքը պաշտպանելիս 75 հայորդի նահատակվեց, իսկ ադրբեջանական զոհերի թիվը տարբեր աղբյուրներով հասնում էր 7-8 հարյուրի։
Փառք հայրենիքի պաշտպաններին։ Հավերժ փառք հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակվածներին»,- գրել է նա:
2016 թվականի այս օրերին սկսված ռազմական գործողությունների հետևանքով հայկական կողմը ունեցել է ավելի քան հարյուր զոհ։
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները: Ապրիլի 5-ին հաստատվել է հրադադար, դադարեցվել են ռազմական գործողությունները: Հայկական կողմը ապրիլյան մարտերի հետևանքով կորցրել է 800 հեկտար տարածք:

2 Апрель 2026 - 11:15 AMT
Во время Апрельской четырехдневной войны Армия обороны и добровольцы нанесли серьезный урон азербайджанским силам, в результате чего было достигнуто прекращение огня, написал депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
Он напомнил, что 10 лет назад, 2 апреля, Азербайджан возобновил военные действия против Арцаха.
«Цель — решить карабахский вопрос силой или создать условия для капитуляции Армении и Арцаха — провалилась.
Армия обороны и присоединившиеся к ней добровольцы нанесли серьезный удар штурмовым группам Азербайджана и резервным силам, спешившим им на помощь, в результате чего в короткие сроки Азербайджан запросил прекращение огня.
В результате четырехдневных боевых действий, защищая родину, погибли 75 армянских военнослужащих, тогда как потери Азербайджана, по разным данным, достигали 700–800 человек.
Слава защитникам Родины. Вечная слава павшим за ее защиту», — написал он.
В результате военных действий, начавшихся в эти дни в 2016 году, армянская сторона потеряла более ста военнослужащих.
В ночь с 1 на 2 апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабное наступление против Республики Арцах, применив практически все виды вооружения. 5 апреля было установлено перемирие, боевые действия были прекращены. В результате апрельских боев армянская сторона потеряла 800 гектаров территории.