ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փոխանցեց մի ուղերձ, որը միաժամանակ և դիվանագիտական էր, և քաղաքականապես կործանարար, հայտարարել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը՝ մեկնաբանելով Մոսկվայում նրա հանդիպումը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Ըստ նրա՝ այն, ինչ Փաշինյանը փորձում է փոխանցել կրծքին փակցված ՀՀ քարտեղի խորհրդանիշով, ունի ճիշտ հակառակ ազդեցությունը:
«Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական կապերին, անվտանգության խնդիրներին, հիշատակելով Լեռնային Ղարաբաղը, Փաշինյանի անիրատեսական ակնկալիքները Եվրամիության հետ հարաբերություններից և նույնիսկ ակնարկելով առաջիկա ընտրությունները՝ նա պարզապես երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանային խնդիրների ամփոփում չէր անում․ նա հստակ հակադրություն էր ձևակերպում այն բանի միջև, թե ինչ Հայաստանը ունեցել է, ինչ է կորցրել և ինչ տակավին կարող է կորցնել։
Պուտինի նախաբանը, ըստ էության, վճիռ էր Փաշինյանի վերաբերյալ։ Եթե հանենք դիվանագիտական ձևակերպումները, ուղերձը պարզ էր․ դուք կարծես չեք հասկանում, թե ինչ եք անում, դուք սխալ ուղու վրա եք, և եթե շարունակեք այդպես, հայ ժողովրդին կհասցնեք անհամեմատ ավելի մեծ վնաս, քան արդեն հասցրել եք։
Մի պահ նույնիսկ ակնկալում էի, որ Պուտինը կհարցնի Փաշինյանին՝ ինչ է նա կրում իր բաճկոնի կրծքի հատվածում։ Իբր դա Հայաստանի քարտեզն է։ Փաշինյանը կրում է այդ քարտեզը՝ ընդգծելու համար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված է։ Բայց ո՞վ է քարտեզ կրում իր կրծքին։ Արդյո՞ք որևէ մեկը տեսե՞լ է, որ այլ երկրի ղեկավար նման բան անի։ Դրոշ՝ այո, բայց քարտե՞զ։ Պատկերացրեք հակառակը՝ Պուտինը միջազգային հանդիպումների ժամանակ կրի Ռուսաստանի քարտեզը, որը ներառում է Դոնբասը։
Իմ կարծիքով, այն, ինչ Փաշինյանը փորձում է փոխանցել այս խորհրդանիշով, ունի ճիշտ հակառակ ազդեցությունը։ Այդ քարտեզը՝ հենց Փաշինյանի կրծքի վրա, դառնում է մշտական հիշեցում հայ ժողովրդի համար, որ Լեռնային Ղարաբաղը կորցվել է անհարկի՝ հենց նրա կառավարման ժամանակ, նրա կոպիտ սխալների պատճառով։
Ավելին, երբ երկրի ղեկավարը իր երկրի իր պատկերացրած քարտեզը կրծքին ման է գալիս, դա մատնում է այլ ներքին անվստահություն, որ այդ տարածքը նույնպես ոչ հաստատուն ու անպաշտպան մի բան է, որ նույնպես կարող է կորսվել ու պետք է կրծքին կպցնել, ինքդ քեզ ու դիմացինին համոզելու, որ գոնե դա կարող ես պահել։ Որովհետև արդարացիորեն վախենում ես, որ դրա պահելու ձևն էլ չգիտես»,-գրել է Օսկանյանը։
Պուտինը Փաշինյանի հետ հանդիպմանն ասել է․ «Ամենազգայուն հարցը մինչ օրս՝ մենք դա հասկանում ենք, մենք հաճախ ենք այդ մասին խոսում, այն ամենն է, ինչ կապված է Ղարաբաղի հետ։ Մենք մշտապես այդ մասին խոսում ենք։ Եվ մենք գիտենք, որ թե՛ Ձեր, թե՛ Ձեր գործընկերների մոտ առաջացել են և մինչ օրս առաջանում են հարցեր և որոշակի դժգոհություններ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ-ի նկատմամբ։ Մենք մշտապես վերադառնում ենք այս հարցին։ Բայց կարծում եմ՝ նաև ակնհայտ է, որ այն բանից հետո, երբ Դուք 2022 թվականին Պրահայում ընդունեցիք, որ Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է կազմում, ՀԱՊԿ-ի միջամտությունն այս գործընթացին, որը ստացել է ներադրբեջանական երանգ, պարզապես բացարձակապես սխալ էր այդ հարցում՝ կապված Ղարաբաղի վերամիավորման հետ, եթե այն համարենք Ադրբեջանի մաս․ սա գնահատական չէ, ես չեմ ասում, որ սա լավ է կամ վատ, խաղաղ կյանքի կազմակերպման տեսանկյունից, կարծում եմ, որ, հավանաբար, դա իմաստ ուներ»:

2 Апрель 2026 - 11:18 AMT
Президент России Владимир Путин передал послание, которое было одновременно дипломатичным и политически разрушительным, заявил бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян, комментируя встречу Путина с премьер-министром Николом Пашиняном в Москве.
В своем посте в Facebook Осканян отметил, что символика карты Армении, которую Пашинян носит на груди, производит противоположный эффект.
«Говоря об экономических связях Армении, вопросах безопасности, упоминая Нагорный Карабах, нереалистичные ожидания Пашиняна от отношений с Европейским союзом и даже намекая на предстоящие выборы, он не просто подводил итоги двусторонних отношений и региональных проблем. Он четко сформулировал контраст между тем, что Армения имела, что потеряла и что еще может потерять.
Вступительное слово Путина, по сути, стало вердиктом Пашиняну. Если убрать дипломатические формулировки, послание было ясным: вы, похоже, не понимаете, что делаете, вы идете по неправильному пути, и если продолжите так, нанесете армянскому народу гораздо больший ущерб, чем уже нанесли.
В какой-то момент я даже ожидал, что Путин спросит Пашиняна, что у него на груди. Якобы это карта Армении. Пашинян носит эту карту, чтобы подчеркнуть, что карабахский вопрос закрыт. Но кто носит карту на груди? Видел ли кто-нибудь, чтобы лидер другой страны делал подобное? Флаг — да, но карта? Представьте обратное: Путин на международных встречах носит карту России, включающую Донбасс.
На мой взгляд, то, что Пашинян пытается передать этим символом, имеет прямо противоположный эффект. Эта карта на груди Пашиняна становится постоянным напоминанием для армянского народа о том, что Нагорный Карабах был потерян при его правлении — из-за его грубых ошибок.
Более того, когда глава государства носит на груди карту своего представления о стране, это выдает внутреннюю неуверенность — что даже эта территория не является устойчивой и защищенной, что ее тоже можно потерять, и ее приходится «прикалывать» к груди, убеждая себя и других, что хотя бы это можно сохранить. Потому что есть обоснованный страх, что и это удержать не удастся», — написал Осканян.
В ходе встречи Путин заявил: «Самый чувствительный вопрос до сих пор — это все, что связано с Карабахом. Мы постоянно об этом говорим. Мы знаем, что у вас и ваших коллег были и остаются вопросы и определенное недовольство в отношении Организации Договора о коллективной безопасности. Мы постоянно возвращаемся к этому вопросу. Но, думаю, также очевидно, что после того, как вы в 2022 году в Праге признали, что Карабах является частью Азербайджана, вмешательство ОДКБ в этот процесс, который приобрел внутриазербайджанский характер, было бы абсолютно неправильным. Это не оценка — я не говорю, хорошо это или плохо — но с точки зрения организации мирной жизни, вероятно, это имело смысл».