2 Ապրիլ 2026 - 12:53 AMT
Հսկող դատախազը չի բողոքարկել Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց՝ բացակայելու արգելքը վերացնելու որոշումը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ բացակայելու արգելք խափանման միջոց կիրառելու հիմքը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշման կայացման պահին արդեն իսկ վերացած է եղել, ուստի՝ հսկող դատախազը Դատարանի հիշյալ որոշումը չի բողոքարկել»,- հայտնել են կառույցից։
2026 թվականի փետրվարին, Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Սարգսյանը, քննելով պաշտպանների ներկայացրած բողոքը, պարտավորեցրել է վարույթն իրականացնող մարմնին վերացնել Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը։
Չնայած դրանից հետո Դատախազությունը լրատվամիջոցների հարցումներին ի պատասխան հայտնել էր, որ պատրաստվում է բողոքարկել որոշումը, այն փաստացի չի իրականացվել։
Այս պահին Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ Հակակոռուպցիոն դատարանում քննվում է երեք գործ, ևս մեկը Հակակոռուպցիոն կոմիտեում է։
Այն բանից հետո, երբ դատարանում գտնվող գործերով դատավորները որոշել էին վերացնել Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված բացակայելու արգելք խափանման միջոցը, և, փաստացի, ստեղծվել էր իրավիճակ, որ այդ գործերով նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված չէր, Դատախազությունը Սարգսյանի նկատմամբ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող գործով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշում էր կայացրել։
Սարգսյանի նկատմամբ կրկին խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը։ Հենց այս որոշումն էր բողոքարկվել դատարանում, որով դատարանը վարույթն իրականացնող մարմնին պարտավորեցրել է վերացնել Սարգսյանի խափանման միջոցը։

2 Апрель 2026 - 13:23 AMT
Надзорный прокурор не обжаловал решение об отмене меры пресечения в виде запрета на выезд, избранной в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна, сообщает «Factor.am ».
«Учитывая, что основания для применения меры пресечения в виде запрета на выезд на момент вынесения решения Антикоррупционным судом уже отпали, надзорный прокурор не стал обжаловать данное решение», — сообщили в ведомстве.
В феврале 2026 года судья Антикоррупционного суда Вардгес Саргсян, рассмотрев жалобу стороны защиты, обязал орган, ведущий производство, отменить примененную к Саргсяну меру пресечения.
Несмотря на то что ранее прокуратура в ответ на запросы СМИ заявляла о намерении обжаловать решение, фактически этого сделано не было.
В настоящее время в Антикоррупционном суде рассматриваются три дела, касающиеся Сержа Саргсяна, еще одно дело находится в производстве Антикоррупционного комитета.
После того как судьи по находящимся в суде делам отменили меру пресечения в виде запрета на выезд, фактически создав ситуацию, при которой по этим делам в отношении Саргсяна не было избрано меры пресечения, прокуратура возбудила в отношении него публичное уголовное преследование по делу, расследуемому Антикоррупционным комитетом.
В рамках этого дела Саргсяну вновь была избрана мера пресечения в виде запрета на выезд. Именно это решение было обжаловано в суде, который обязал орган расследования отменить данную меру.