ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների վճարների նվազեցումը ընտրակաշառքի ձև է, հայտարարել է ՀԷՑ-ի նախկին ղեկավարի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը։
Ըստ նրա՝ ժողովրդի վճարած հարկերով կատարվող գործողություններն իշխանությունները փորձում են վերագրել իրենց, հայտնում է Aysor.am-ը:
ՀԷՑ-ում նոր սպառող բաժանորդների վճարների թանկացումը վերագրվում էր մեզ այն պարագայում, երբ մենք որևիցե գործիք չունեինք դա անելու: Դա անում էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։ Հիմա որոշել են այդ վճարներն իջեցնել, դա իրենց կողմից ընտրակաշառքի մի ձև է, այնպես ինչպես թոշակները և մյուս բաները, որոնք կատարվում են»,-ասել է Ղազինյանը։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում մեկնարկել է նոր սպառողների՝ բաշխման ցանցին միացման վճարների 30-40% նվազեցման գործընթացը։ Ըստ նախնական հաշվարկների՝ որոշ կատեգորիաներում նվազեցումը կարող է հասնել մինչև 45%-ի:

Снижение платы за подключение новых абонентов в компании «Электрические сети Армении» является формой предвыборного подкупа, заявил бывший исполняющий обязанности главы компании Давид Казинян.
По его словам, действия, финансируемые за счет налогов граждан, власти пытаются представить как собственные достижения, сообщает «Aysor.am ».
«Повышение платы для новых потребителей в ЭСА приписывали нам, хотя у нас не было инструментов для этого. Это делала Комиссия по регулированию общественных услуг. Теперь решили снизить эти платежи — это форма предвыборного подкупа, как и пенсии и другие меры», — заявил Казинян.
В компании «Электрические сети Армении» начался процесс снижения платы за подключение новых потребителей к распределительной сети на 30–40%. По предварительным оценкам, в некоторых категориях снижение может достигать 45%.