ՀԷՑ-ի նոր բաժանորդների վճարների նվազեցումը ընտրակաշառքի ձև է, հայտարարել է ՀԷՑ-ի նախկին ղեկավարի պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանը։
Ըստ նրա՝ ժողովրդի վճարած հարկերով կատարվող գործողություններն իշխանությունները փորձում են վերագրել իրենց, հայտնում է Aysor.am-ը:
ՀԷՑ-ում նոր սպառող բաժանորդների վճարների թանկացումը վերագրվում էր մեզ այն պարագայում, երբ մենք որևիցե գործիք չունեինք դա անելու: Դա անում էր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը։ Հիմա որոշել են այդ վճարներն իջեցնել, դա իրենց կողմից ընտրակաշառքի մի ձև է, այնպես ինչպես թոշակները և մյուս բաները, որոնք կատարվում են»,-ասել է Ղազինյանը։
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունում մեկնարկել է նոր սպառողների՝ բաշխման ցանցին միացման վճարների 30-40% նվազեցման գործընթացը։ Ըստ նախնական հաշվարկների՝ որոշ կատեգորիաներում նվազեցումը կարող է հասնել մինչև 45%-ի:

The reduction of connection fees for new subscribers of Electric Networks of Armenia (ENA) is a form of electoral bribery, said former acting head of the company David Ghazinyan.
According to him, actions funded by taxpayers are being presented by the authorities as their own achievements, Aysor.am reports.
“The increase in fees for new consumers in ENA was attributed to us, even though we had no tools to implement it. That was done by the Public Services Regulatory Commission. Now they have decided to lower those fees—this is a form of electoral bribery on their part, just like pensions and other measures,” Ghazinyan said.
Electric Networks of Armenia has launched a process to reduce connection fees for new consumers to the distribution network by 30–40%. According to preliminary estimates, in some categories the reduction could reach up to 45%.