Մոլդովայի խորհրդարանը վերջնական ընթերցմամբ հաստատել է ԱՊՀ-ից դուրս գալու որոշումը: Ընդունվել են օրենքներ, որոնցով դադարեցվել է 3 համաձայնագիր, որոնք երկրի անդամակցության հիմքն է Անկախ պետությունների համագործակցությանը (ԱՊՀ)։
Համապատասխան որոշումները հրապարակվել են օրենսդիր մարմնի պաշտոնական կայքում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Խոսքը վերաբերում է ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրի և դրան կից արձանագրության չեղարկմանը, որոնք ստորագրվել են 1991 թվականի դեկտեմբերին՝ համապատասխանաբար Մինսկում և Ալմաթիում, ինչպես նաև կազմակերպության կանոնադրության չեղարկմանը, որը ընդունվել է 1993 թվականի հունվարին Մինսկում։
Այս որոշումների օգտին քվեարկել է խորհրդարանի 101 պատգամավորից 60-ը։ Չեղարկմանը աջակցել են իշխող «Գործողություն և համերաշխություն» (PAS) կուսակցության, «Ժողովրդավարություն տանը» կուսակցության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև երկրի նախկին վարչապետ Իոն Կիկուն («Այլընտրանք» խմբակցությունից), նշվել է «Ինտերֆաքս» գործակալության հաղորդմամբ։
Օրինագծերին դեմ են քվեարկել կոմունիստների (ՊԿՌՄ) և սոցիալիստների (ՊՍՌՄ) կուսակցությունների պատգամավորները։ Առաջինի ներկայացուցիչները որոշումը գնահատել են որպես «դավաճանություն» երկրի քաղաքացիների նկատմամբ։
«Սա ողբերգություն է երկրի, նրա տնտեսության համար։ Նրանք (կողմ քվեարկածները – խմբ.) նույնիսկ չեն պատկերացնում, թե ինչ է հաջորդելու»,-ասել է կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Վորոնինը:
Մոլդովան ԱՊՀ-ից դուրս գալու գործընթացը սկսել է հունվարին։ 2026 թվականի հունվարի կեսերին փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Միխայ Պոպշոյը հայտարարել է, որ իշխանությունները մեկնարկել են ԱՊՀ-ին առնչվող երեք փաստաթղթերի չեղարկման գործընթացը, որից հետո, նրա խոսքով, երկիրը պաշտոնապես և իրավաբանորեն այլևս չի հանդիսանա կազմակերպության անդամ։
Կառավարությունը մարտի կեսերին հավանություն է տվել այս որոշմանը, իսկ խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ օրինագծերը ընդունվել է մարտի 20-ին։ Երկրորդ ընթերցմամբ հաստատումից հետո սպասվում է, որ իշխանությունները կծանուցեն ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին, և 12 ամիս անց հանրապետության մասնակցությունը կազմակերպությանը կդադարեցվի։
Մոլդովայի և ԱՊՀ միջև կնքված 283 համաձայնագրերից արդեն չեղարկվել է 71-ը, ևս մոտ 60-ը գտնվում են չեղարկման փուլում։ Միաժամանակ, Քիշնևը չի նախատեսում հրաժարվել այն պայմանավորվածություններից, որոնք տնտեսական օգուտ են տալիս կամ գործնական նշանակություն ունեն քաղաքացիների համար, եթե դրանք չեն հակասում երկրի եվրոպական ուղղությանը։

Парламент Молдовы в окончательном чтении утвердил решение о выходе из Содружества Независимых Государств (СНГ).
Были приняты законы о прекращении действия трех соглашений, являющихся правовой основой членства страны в СНГ, сообщает «Deutsche Welle».
Речь идет об отмене соглашения о создании СНГ и протокола к нему, подписанных в декабре 1991 года в Минске и Алма-Ате, а также устава организации, принятого в январе 1993 года в Минске.
За решение проголосовали 60 из 101 депутата. Его поддержали представители правящей партии «Действие и солидарность» (PAS), партии «Демократия дома», а также бывший премьер-министр Ион Кику (фракция «Альтернатива»), передает «Интерфакс».
Против законопроектов выступили депутаты партий коммунистов и социалистов. Представители коммунистов назвали решение «предательством» по отношению к гражданам страны.
«Это трагедия для страны и ее экономики. Они (проголосовавшие за — ред.) даже не представляют, что последует дальше», — заявил лидер партии Владимир Воронин.
Молдова начала процесс выхода из СНГ в январе. В середине января 2026 года вице-премьер и министр иностранных дел Михай Попшой сообщил, что власти инициировали отмену трех документов, связанных с СНГ, после чего страна юридически перестанет быть членом организации.
Правительство одобрило это решение в середине марта, а парламент принял законопроекты в первом чтении 20 марта. После окончательного утверждения власти уведомят Исполнительный комитет СНГ, и через 12 месяцев участие республики в организации будет прекращено.
Из 283 соглашений между Молдовой и СНГ уже отменено 71, еще около 60 находятся в процессе денонсации. При этом Кишинев не планирует отказываться от соглашений, которые приносят экономическую выгоду или имеют практическое значение для граждан, если они не противоречат европейскому курсу страны.