Մոլդովայի խորհրդարանը վերջնական ընթերցմամբ հաստատել է ԱՊՀ-ից դուրս գալու որոշումը: Ընդունվել են օրենքներ, որոնցով դադարեցվել է 3 համաձայնագիր, որոնք երկրի անդամակցության հիմքն է Անկախ պետությունների համագործակցությանը (ԱՊՀ)։
Համապատասխան որոշումները հրապարակվել են օրենսդիր մարմնի պաշտոնական կայքում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Խոսքը վերաբերում է ԱՊՀ ստեղծման մասին համաձայնագրի և դրան կից արձանագրության չեղարկմանը, որոնք ստորագրվել են 1991 թվականի դեկտեմբերին՝ համապատասխանաբար Մինսկում և Ալմաթիում, ինչպես նաև կազմակերպության կանոնադրության չեղարկմանը, որը ընդունվել է 1993 թվականի հունվարին Մինսկում։
Այս որոշումների օգտին քվեարկել է խորհրդարանի 101 պատգամավորից 60-ը։ Չեղարկմանը աջակցել են իշխող «Գործողություն և համերաշխություն» (PAS) կուսակցության, «Ժողովրդավարություն տանը» կուսակցության ներկայացուցիչները, ինչպես նաև երկրի նախկին վարչապետ Իոն Կիկուն («Այլընտրանք» խմբակցությունից), նշվել է «Ինտերֆաքս» գործակալության հաղորդմամբ։
Օրինագծերին դեմ են քվեարկել կոմունիստների (ՊԿՌՄ) և սոցիալիստների (ՊՍՌՄ) կուսակցությունների պատգամավորները։ Առաջինի ներկայացուցիչները որոշումը գնահատել են որպես «դավաճանություն» երկրի քաղաքացիների նկատմամբ։
«Սա ողբերգություն է երկրի, նրա տնտեսության համար։ Նրանք (կողմ քվեարկածները – խմբ.) նույնիսկ չեն պատկերացնում, թե ինչ է հաջորդելու»,-ասել է կուսակցության ղեկավար Վլադիմիր Վորոնինը:
Մոլդովան ԱՊՀ-ից դուրս գալու գործընթացը սկսել է հունվարին։ 2026 թվականի հունվարի կեսերին փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Միխայ Պոպշոյը հայտարարել է, որ իշխանությունները մեկնարկել են ԱՊՀ-ին առնչվող երեք փաստաթղթերի չեղարկման գործընթացը, որից հետո, նրա խոսքով, երկիրը պաշտոնապես և իրավաբանորեն այլևս չի հանդիսանա կազմակերպության անդամ։
Կառավարությունը մարտի կեսերին հավանություն է տվել այս որոշմանը, իսկ խորհրդարանում առաջին ընթերցմամբ օրինագծերը ընդունվել է մարտի 20-ին։ Երկրորդ ընթերցմամբ հաստատումից հետո սպասվում է, որ իշխանությունները կծանուցեն ԱՊՀ գործադիր կոմիտեին, և 12 ամիս անց հանրապետության մասնակցությունը կազմակերպությանը կդադարեցվի։
Մոլդովայի և ԱՊՀ միջև կնքված 283 համաձայնագրերից արդեն չեղարկվել է 71-ը, ևս մոտ 60-ը գտնվում են չեղարկման փուլում։ Միաժամանակ, Քիշնևը չի նախատեսում հրաժարվել այն պայմանավորվածություններից, որոնք տնտեսական օգուտ են տալիս կամ գործնական նշանակություն ունեն քաղաքացիների համար, եթե դրանք չեն հակասում երկրի եվրոպական ուղղությանը։

Moldova’s parliament has approved in final reading the decision to withdraw from the Commonwealth of Independent States (CIS).
Laws were adopted terminating three agreements that formed the legal basis of the country’s membership in the CIS, according to Deutsche Welle.
The decision concerns the cancellation of the 1991 agreement on the creation of the CIS and its protocol, signed in Minsk and Alma-Ata, as well as the CIS charter adopted in January 1993 in Minsk.
A total of 60 out of 101 deputies voted in favor. The decision was supported by members of the ruling Party of Action and Solidarity (PAS), representatives of the “Democracy at Home” party, and former Prime Minister Ion Chicu from the “Alternative” bloc, Interfax reported.
Deputies from the Communist Party and the Socialist Party voted against the bills. Representatives of the Communist Party described the move as a “betrayal” of the country’s citizens.
“This is a tragedy for the country and its economy. They (those who voted in favor — ed.) do not even realize what will follow,” said party leader Vladimir Voronin.
Moldova began the withdrawal process in January. In mid-January 2026, Deputy Prime Minister and Foreign Minister Mihai Popșoi announced that authorities had initiated the cancellation of three CIS-related documents, after which the country would no longer legally be a member of the organization.
The government approved the decision in mid-March, and the parliament passed the bills in the first reading on March 20. Following final approval, authorities are expected to notify the CIS Executive Committee, after which Moldova’s participation will end in 12 months.
Of the 283 agreements between Moldova and the CIS, 71 have already been terminated, and around 60 more are in the process of cancellation. At the same time, Chisinau does not plan to abandon agreements that provide economic benefits or have practical significance for citizens, provided they do not contradict the country’s European course.