«Անկախ դիտորդի» ուսումնասիրությամբ՝ Հանրային հեռուստատեսության Առաջինի լրատվականի YouTube հարթակում 2026թ. մարտի 9-29-ը հրապարակված նյութերի զգալի մասը կրել է քարոզչական կամ ենթատեքստային քարոզչական բնույթ՝ հիմնականում առնչվելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, մինչդեռ ընդդիմադիր ուժերի լուսաբանումը եղել է առավելապես բացասական։
«Ուսումնասիրության արդյունքում առանձնացվել է քաղաքական գործընթացները կամ դերակատարներին լուսաբանող բնույթի 140 հրապարակում, որոնցից 18-ը՝ Լուրերի ամփոփիչ թողարկումների հրապարակումներն են Youtube հարթակում։ 140 հրապարակումից 89-ը ենթադրում են պետական մարմինների (Կառավարություն, Ազգային ժողով, նախարարություններ և այլն) գործունեության լուսաբանում և այլ հաղորդումներ, որոնք կախված չեն խմբագրական ընտրությունից կամ քաղաքական սուբյեկտներից։
Մյուս 51 հրապարակումները քարոզչական բնույթի են՝ 42 հրապարակում (30%) կրել են քարոզչական բնույթ կամ պարունակել են քարոզչական տարրեր, որոնցից 39-ում հիշատակվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, 7-ում՝ «Հայաստան» դաշինք, 6-ում՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, 2-ում՝ «Միասնության թևեր» կուսակցությունը և մեկական անգամ Մայր Հայաստան, Հայաքվե, Հայ ազգային կոնգրես, Ապրելու երկիր, Ռեֆորմիստներ և Քրիստոնեա ժողովրդավարական կուսակցություն։ 14 հրապարակում (10%) չեն հանդիսացել անմիջական քարոզչություն, բայց ունեցել են քարոզչական ենթատեքստ, որոնցից 13-ը վերաբերել են ՔՊ-ին, 2-ը՝ Ուժեղ Հայաստանին և 1-ական՝ Միասնության թևերին, «Հայաստան» դաշինքին և Ռեֆորմիստիներին։
Դիտարկման արդյունքները վկայում են, որ ուսումնասիրված ժամանակահատվածում ալիքի քաղաքական բովանդակության մեջ նկատվում է քարոզչական և քարոզչական ենթատեքստ ունեցող նյութերի զգալի մասնաբաժին, որը գերակշռող չափով առնչվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը։
Միաժամանակ արձանագրվել է, որ ընդդիմադիր ուժերի լուսաբանումը ունեցել է առավելապես բացասական՝ հակաքարոզչական շեշտադրում»,-ասվում է ուսումնասիրության մեջ:
«Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքի 22-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն Հանրային հեռարձակողները ղեկավարվում են օբյեկտիվության, ժողովրդավարության, անկողմնակալության, բազմազանության, բազմակարծության սկզբունքներով, իսկ նույն հոդվածի 6-րդ մասի 3-րդ մասի «ա» ենթակետի համաձայն պարտավոր են հասարակական առավել հնչեղություն ունեցող տեղեկատվությունը ներկայացնելիս տրամադրեն թե խնդրի կամ հարցի վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրությունը (տեղեկատվությունը), թե կարծիքների բազմազանությունը»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Согласно исследованию «Независимого наблюдателя», значительная часть материалов, опубликованных на YouTube-платформе новостей Первого канала Общественного телевидения Армении в период с 9 по 29 марта 2026 года, носила пропагандистский или скрыто пропагандистский характер.
В ходе исследования было выделено 140 публикаций, освещающих политические процессы или акторов, из которых 18 — это итоговые выпуски новостей, размещенные на YouTube. Из общего числа 89 материалов касались деятельности государственных органов (Правительство, Национальное собрание, министерства и др.) и других передач, не зависящих от редакционного выбора или политических субъектов.
Оставшиеся 51 публикация были отнесены к пропагандистским. Из них 42 материала (30%) содержали пропаганду или ее элементы. В 39 случаях упоминалась партия «Гражданский договор», в 7 — блок «Армения», в 6 — партия «Сильная Армения», в 2 — партия «Крылья единства», и по одному разу — «Мать Армения», «Айакве», Армянский национальный конгресс, «Страна для жизни», «Реформисты» и Христианско-демократическая партия.
Еще 14 публикаций (10%) не являлись прямой пропагандой, но содержали скрытые пропагандистские элементы. Из них 13 относились к «Гражданскому договору», 2 — к «Сильной Армении», и по одному — к «Крыльям единства», блоку «Армения» и «Реформистам».
Результаты наблюдения свидетельствуют, что в исследуемый период значительная доля политического контента канала содержала пропагандистские или скрыто пропагандистские материалы, преимущественно связанные с партией «Гражданский договор».
Одновременно зафиксировано, что освещение оппозиционных сил носило преимущественно негативный, антипиаровский характер.
Как отмечается в сообщении, согласно части 5 статьи 22 закона «Об аудиовизуальных медиа», общественные вещатели обязаны руководствоваться принципами объективности, демократии, беспристрастности, разнообразия и плюрализма. Кроме того, согласно подпункту «а» пункта 3 части 6 той же статьи, они обязаны при представлении общественно значимой информации обеспечивать как официальную позицию, так и разнообразие мнений по данному вопросу.