3 Ապրիլ 2026 - 06:58 AMT
«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Բագրատ սրբազանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դատարանում պահանջել է տրամադրել տեղեկություններ այն մասին, թե ինչ իրավական հիմքերով են իրականացվել սրբազանի և այլ անձանց գաղտնալսումները։
Նշված միջնորդությունը փաստաբանը ներկայացրել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ ընթացող նիստի ընթացքում, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Խուդոյանը նշել է, որ եթե իրավապահ մարմինները չեն ունեցել վարույթ նախաձեռնելու և անձանց գաղտնալսելու իրավական հիմքեր, ապա դրան հաջորդած բոլոր գործողությունները ևս ապօրինի են։
«Շատ պարզ հարց ենք բարձրացնում՝ արդյո՞ք գործի նախաձեռնումը եղել է օրինական։ Ինձ համար անհասկանալի է հանրային մեղադրողի այն դիրքորոշումը, թե պետք է նախ ապացույցները հետազոտել, ապա վերջում անդրադառնալ հիմքերին։ Բնականաբար, եթե իրավապահ մարմինները դատարանին չեն ներկայացնում համապատասխան տվյալներ, դրանց բացակայության պայմաններում գործի քննությունն ընդհանրապես դառնում է անիմաստ, և որևէ ապացույց չի կարող հետազոտվել։
Դատարանի, հանրային մեղադրողի և պաշտպանների աշխատաժամանակը, ինչպես նաև ողջամիտ ժամկետում գործի քննության իրավունքը, ուղղակիորեն կախված են այն հանգամանքից՝ արդյո՞ք այս գործը կարող է շարունակվել։ Իսկ այդ հարցի վերաբերյալ դիրքորոշումը հստակ է՝ տվյալները բավարար են եղել, թե ոչ։ Իրավական տեսանկյունից հանրային մեղադրողների մոտեցումն անհասկանալի է, իսկ քաղաքական հետապնդման տեսանկյունից՝ լիովին հասկանալի»,- նշել է Խուդոյանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները պլանավորել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։ Դրանից հետո նրա կալանքի ժամկետը պարբերաբար երկարացվել է:

3 April 2026 - 07:44 AMT
The defense of Archbishop Bagrat in the Sacred Struggle case has requested the court to clarify the legal basis on which wiretapping of the cleric and other individuals was conducted.
The motion was submitted by defense lawyer Hovhannes Khudoyan during a hearing at the Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by Judge Karen Farkhoyan, Pastinfo reports.
Khudoyan argued that if law enforcement authorities lacked legal grounds to initiate proceedings and carry out surveillance, then all subsequent actions would also be unlawful.
“We are raising a very simple question: was the initiation of the case lawful? It is unclear to me why the public prosecutor insists that evidence should first be examined and only afterward the issue of legal grounds addressed. Naturally, if the prosecution fails to present the relevant data to the court, then in the absence of such information, the entire trial becomes meaningless and no evidence can be properly examined.
The working time of the court, the prosecutor, and the defense, as well as the right to a trial within a reasonable time, directly depend on whether this case can proceed at all. And the position on that issue is clear — whether sufficient grounds existed or not. From a legal standpoint, the prosecution’s approach is unclear; from the perspective of political persecution, it is entirely understandable,” Khudoyan said.
Archbishop Bagrat Galstanyan was detained overnight between June 25 and 26, 2025. Armenia’s Investigative Committee stated that participants and leaders of the Sacred Struggle movement had planned terrorist acts and actions aimed at seizing power. His detention has since been repeatedly extended.