3 Ապրիլ 2026 - 06:58 AMT
«Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Բագրատ սրբազանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը դատարանում պահանջել է տրամադրել տեղեկություններ այն մասին, թե ինչ իրավական հիմքերով են իրականացվել սրբազանի և այլ անձանց գաղտնալսումները։
Նշված միջնորդությունը փաստաբանը ներկայացրել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ ընթացող նիստի ընթացքում, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Խուդոյանը նշել է, որ եթե իրավապահ մարմինները չեն ունեցել վարույթ նախաձեռնելու և անձանց գաղտնալսելու իրավական հիմքեր, ապա դրան հաջորդած բոլոր գործողությունները ևս ապօրինի են։
«Շատ պարզ հարց ենք բարձրացնում՝ արդյո՞ք գործի նախաձեռնումը եղել է օրինական։ Ինձ համար անհասկանալի է հանրային մեղադրողի այն դիրքորոշումը, թե պետք է նախ ապացույցները հետազոտել, ապա վերջում անդրադառնալ հիմքերին։ Բնականաբար, եթե իրավապահ մարմինները դատարանին չեն ներկայացնում համապատասխան տվյալներ, դրանց բացակայության պայմաններում գործի քննությունն ընդհանրապես դառնում է անիմաստ, և որևէ ապացույց չի կարող հետազոտվել։
Դատարանի, հանրային մեղադրողի և պաշտպանների աշխատաժամանակը, ինչպես նաև ողջամիտ ժամկետում գործի քննության իրավունքը, ուղղակիորեն կախված են այն հանգամանքից՝ արդյո՞ք այս գործը կարող է շարունակվել։ Իսկ այդ հարցի վերաբերյալ դիրքորոշումը հստակ է՝ տվյալները բավարար են եղել, թե ոչ։ Իրավական տեսանկյունից հանրային մեղադրողների մոտեցումն անհասկանալի է, իսկ քաղաքական հետապնդման տեսանկյունից՝ լիովին հասկանալի»,- նշել է Խուդոյանը։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը։ ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցներն ու ղեկավարները պլանավորել են Հայաստանում իրականացնել ահաբեկչական գործողություններ և քայլեր, որոնք ուղղված են եղել իշխանության զավթմանը։ Դրանից հետո նրա կալանքի ժամկետը պարբերաբար երկարացվել է:

3 Апрель 2026 - 07:45 AMT
Защитник архиепископа Баграта по делу «Священной борьбы» потребовал от суда предоставить информацию о том, на каких правовых основаниях осуществлялось прослушивание его и других лиц.
Соответствующее ходатайство адвокат Ованнес Худоян представил в ходе заседания в Ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Карена Фархояна, сообщает «Пастинфо».
Худоян отметил, что если у правоохранительных органов не было законных оснований для возбуждения дела и проведения прослушивания, то все последующие действия также являются незаконными.
«Мы поднимаем очень простой вопрос: было ли возбуждение дела законным? Мне непонятна позиция государственного обвинителя о том, что сначала необходимо исследовать доказательства, а затем в конце вернуться к основаниям. Очевидно, что если правоохранительные органы не представляют суду соответствующие данные, то при их отсутствии рассмотрение дела в целом становится бессмысленным, и никакие доказательства не могут быть исследованы.
Рабочее время суда, государственного обвинителя и защитников, а также право на рассмотрение дела в разумные сроки напрямую зависят от того, может ли вообще это дело продолжаться. И позиция по этому вопросу ясна — были ли достаточные основания или нет. С юридической точки зрения подход обвинения непонятен, а с точки зрения политического преследования — вполне понятен», — заявил Худоян.
Архиепископ Баграт Галстанян был арестован в ночь с 25 на 26 июня 2025 года. Следственный комитет Армении сообщил, что участники и руководители движения «Священная борьба» планировали террористические действия и шаги, направленные на захват власти. Срок его ареста впоследствии неоднократно продлевался.