3 Ապրիլ 2026 - 07:34 AMT
Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի որդու՝ Սպարտակ Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա նկատմամբ կայացված որոշումը կբողոքարկվի։ Այդ մասին հայտնել են Գլխավոր դատախազությունից:
Սպարտակ Ղուկասյանը ներգրավված է մի քանի քրեական վարույթներում։
Մասնավորապես, նախորդ տարվա սեպտեմբերին Քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ նախաքննության ընթացքում մեկ անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով (շորթումը՝ հարկադրանքի այլ եղանակով)։ Այդ անձը եղել է Սպարտակ Ղուկասյանը, և նրա նկատմամբ սկզբում ընտրվել է տնային կալանքը, որը հետագայում փոխվել է։
Այնուհետև՝ նոյեմբերին, Հակակոռուպցիոն դատարանում նրա հոր՝ Վարդան Ղուկասյանի գործով նիստից հետո դահլիճում հայհոյելու դեպքից հետո, Սպարտակ Ղուկասյանին առաջադրվել է նոր մեղադրանք՝ հաղորդակցման կամ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ խուլիգանություն կատարելու հոդվածով։ Այս մեղադրանքի հիման վրա նրա նկատմամբ կիրառվել է կալանքը։
Ավելի ուշ՝ փետրվարին, նրան առաջադրվել է ևս մեկ նոր մեղադրանք, ըստ որի՝ նա խմբի կազմում կազմակերպել և ղեկավարել է պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը խոչընդոտելու նպատակով վերջինիս գույքի վնասում և ոչնչացում, ինչպես նաև նույն նպատակով բռնության գործադրում պաշտոնատար անձի նկատմամբ։
Բացի այդ, ըստ մեղադրանքի, նա կազմակերպել և ղեկավարել է հասարակական անվտանգությանը սպառնացող զանգվածային անկարգություններ, որոնք ուղեկցվել են բռնությամբ, գույքի վնասմամբ և ոչնչացմամբ։

3 Апрель 2026 - 09:06 AMT
Мера пресечения, примененная в отношении Спартака Гукасяна, сына мэра Гюмри Вардана Гукасяна, изменена на домашний арест, сообщает «Factor.am ».
Спартак Гукасян проходит по нескольким уголовным производствам.
В частности, в сентябре прошлого года Следственный комитет сообщил, что в отношении одного лица возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 1 статьи 258 Уголовного кодекса (вымогательство с применением иных способов принуждения). Речь шла о Спартаке Гукасяне, в отношении которого первоначально была избрана мера пресечения в виде домашнего ареста, впоследствии измененная.
Затем в ноябре, после инцидента с нецензурной бранью в зале суда по окончании заседания в Антикоррупционном суде по делу его отца Вардана Гукасяна, ему было предъявлено новое обвинение — хулиганство с использованием средств связи или информационных технологий. На основании этого обвинения была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Позже, в феврале, ему было предъявлено еще одно обвинение, согласно которому он в составе группы организовал и руководил действиями, направленными на воспрепятствование законной служебной деятельности должностного лица путем повреждения и уничтожения имущества, а также применением насилия в отношении должностного лица.
Кроме того, по версии обвинения, он организовал и руководил массовыми беспорядками, угрожающими общественной безопасности, сопровождавшимися насилием и повреждением имущества.