Վաղարշապատի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառքի գործով 62 անձի նկատմամբ քրհետապնդում է հարուցվել, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
«Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով խմբի անդամները հավաքագրել են հիմնականում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամների, ովքեր հանրության շրջանում ունեցել են լայն կապեր և բազմաթիվ ծանոթներ: Արդյունքում՝ հինգ տասնյակից ավելի անձանց խոստացել են 50,000-ական դրամի չափով ընտրակաշառք՝ պայմանով, որ ընտրություններին քվեարկեն «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածուի օգտին:
Հանցանքն ավարտին հասցնելու և այդ նպատակով գործընթացն ամբողջապես վերահսկելու համար խմբի անդամները կատարել են դերերի հստակ բաշխում, կազմել են հավաքագրված ընտրողների ցուցակներ, իսկ ընտրության օրը հեռախոսակապի մեջ են գտնվել հավաքագրված քաղաքացիների հետ։
Կատարված խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են ընտրակաշառք ստանալու առաջարկն ընդունած և ընտրակաշառք տալուն օժանդակած անձանց վերաբերյալ ձեռագիր գրառումներ պարունակող փաստաթղթեր, ընտրողների և ընտրատեղամասերի վերաբերյալ ցուցակներ։
Քրեական վարույթով ձերբակալվել և հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել 62 անձանց նկատմամբ, որոնց մի մասն իրենց մեղավոր են ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում և տվել խոստովանական ցուցմունքներ։ Մեղադրյալներից մի մասի նկատմամբ վարույթն անջատվել և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Հրապարակվել է ձայնագրություն:
Ծանուցում.հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

3 April 2026 - 09:52 AMT
Criminal proceedings have been initiated against 62 individuals in connection with a vote-buying case during the Vagharshapat municipal council elections, Armenia’s Anti-Corruption Committee reported.
According to the statement, members of the group recruited primarily individuals affiliated with the Republican Party of Armenia, who had broad social connections and numerous acquaintances.
As a result, more than 50 people were promised bribes of 50,000 drams each on the condition that they vote in favor of a candidate from the Homeland party.
To complete the crime and maintain full control over the process, the group members distributed roles, compiled lists of recruited voters, and remained in phone contact with them on election day.
Searches led to the discovery and seizure of handwritten documents containing information about individuals who agreed to accept bribes or facilitated their distribution, as well as lists of voters and polling stations.
A total of 62 individuals have been detained and charged within the criminal proceedings. Some of them have admitted guilt and provided confessions. Cases against several defendants have been separated and sent to court with indictments.
An audio recording has also been released.
Note: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty by a final court verdict in accordance with Armenia’s Criminal Procedure Code.