3 Ապրիլ 2026 - 09:50 AMT
Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի ունեցած միջադեպից հետո կալանավորված 18-ամյա Դավիթ Մինասյանը տեղափոխվում է «Աբովյան» ՔԿՀ, որպեսզի կարողանա շարունակել դպրոցական կրթությունը՝ հաշվի առնելով նրա տարիքը և շահերը։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱՆ Քրեակատարողական ծառայության մամուլի խոսնակ Նոնա Նավիկյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ Դավիթի փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը հայտնել էր, որ իր պաշտպանյալին «Արմավիր» ՔԿՀ-ից տեղափոխում են «Աբովյան» ՔԿՀ։
«Տեղափոխման հիմքում ընկած է անձի լավագույն շահը, հաշվի է առնվել ազատությունից զրկված անձի տարիքը և միջնակարգ կրթության շարունակականության ապահովման կարևորությունը»,- հայտնել է Նավիկյանը։
18-ամյա Դավիթ Մինասյանը սովորում է ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանում։ «Աբովյան» ՔԿՀ-ն նախատեսված է կանանց և անչափահասների համար, սակայն օրենքը թույլ է տալիս, որ չափահաս դարձած անձը մինչև 21 տարեկան մնա այնտեղ՝ դրական վարքագիծ դրսևորելու դեպքում։ Անչափահասների կրթությունը կազմակերպվում է հենց քրեակատարողական հիմնարկում։
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ, եթե Դավիթի հետ մի բան պատահի, ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են գլխավոր դատախազն ու արդարադատության նախարարը:
«Օրերս բանտում հայտնված 18 ամյա Դավիթ Մինասյանի փաստաբանները պնդում են, որ նա ունի առողջական այնպիսի խնդիրներ, որոնք անհամատեղելի են բանտային պայմանների հետ։ Այսինքն նա չպետք է գտնվի բանտում
Հետևաբար նրա հետ մի բան պատահելու դեպքում ողջ պատասխանատվությունը կրում են սույն տիկնայք և ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանը։ Վերջինս այսօր իր մասին խոսում էր երրորդ դեմքով , որպես պահպանյալի և շատ պատկերավոր բացատրեց, որ հանուն պահպանյալի կարող էին նույնիսկ կրակել։ Փաշինյանը ուղղակի զուգահեռներ տարավ պապլավոկում Պողոս Պողոսյանի սպանության դեպքի հետ և զարմացած հարցադրում արեց․«տարբերությունը չեք զգում»։ Եվ, իրոք մենք տարբերությունը չենք զգում, իսկ Նիկոլ Փաշին յանը զգում է։ Զգում է, որ Քոչարյանի հետ համեմատ ինքը կատարյալ է»,-ասվում է գրառման մեջ:
Մարտի 29-ին Սուրբ Աննա եկեղեցում տեղի է ունեցել միջադեպ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ։ Դրանից հետո խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական և քաղաքական գործունեությանը միջամտելու կասկածանքով ձերբակալվել են 18-ամյա երկվորյակ եղբայրներ Դավիթ և Միքայել Մինասյանները, ինչպես նաև հանրային գործիչ Գևորգ Գևորգյանը։ Ընդհանուր առմամբ ձերբակալվել է երեք անձ։ Երկվորյակ եղբայրներից Միքայել Մինասյանի և Գևորգ Գևորգյանի նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց՝ բացակայելու արգելք և 5 մլն դրամ գրավ։ Դավիթ Մինասյանը ապրիլի 1-ին դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի որոշմամբ կալանավորվել է երկու ամսով։

18-летний Давид Минасян, задержанный после инцидента в ереванской церкви Святой Анны, переводится в уголовно-исполнительное учреждение «Абовян», чтобы продолжить школьное обучение с учетом его возраста и интересов.
Об этом сообщила пресс-секретарь Уголовно-исполнительной службы Минюста Армении Нона Навикян, передает «Sputnik Армения».
Ранее адвокат Давида Лусине Мартиросян заявляла, что ее подзащитного переводят из тюрьмы «Армавир» в «Абовян».
«В основе решения лежит принцип наилучших интересов лица, учтены возраст заключенного и важность обеспечения непрерывности среднего образования», — отметила Навикян.
18-летний Давид Минасян учится в 12 классе. Учреждение «Абовян» предназначено для женщин и несовершеннолетних, однако закон допускает, что достигшие совершеннолетия лица могут оставаться там до 21 года при положительном поведении. Обучение несовершеннолетних организуется непосредственно в учреждении.
Правозащитник Жанна Алексанян написала в Facebook, что если с Минасяном что-либо произойдет, ответственность лежит на генеральном прокуроре и министре юстиции.
«Адвокаты утверждают, что у 18-летнего Давида Минасяна имеются проблемы со здоровьем, несовместимые с условиями содержания в тюрьме. Это означает, что он не должен находиться под стражей.
Следовательно, если с ним что-то случится, полную ответственность несут указанные должностные лица, а не Никол Пашинян. Последний сегодня говорил о себе в третьем лице как о “охраняемом лице” и образно пояснил, что ради охраняемого лица могли бы даже стрелять. Он провел параллели с делом убийства Погоса Погосяна в «Паплавке» и задал вопрос: «Вы не чувствуете разницы?» И действительно, мы разницы не видим, а Никол Пашинян — видит, считая себя идеальным по сравнению с Кочаряном», — говорится в публикации.
29 марта в церкви Святой Анны произошел инцидент с участием премьер-министра Никола Пашиняна. После этого по подозрению в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную и политическую деятельность должностного лица были задержаны 18-летние братья-близнецы Давид и Микаел Минасяны, а также общественный деятель Геворг Геворгян. Всего задержаны три человека. В отношении Микаела Минасяна и Геворга Геворгяна избрана мера пресечения в виде запрета на выезд и залога в размере 5 млн драмов, а Давид Минасян 1 апреля был арестован на два месяца решением суда.