3 Ապրիլ 2026 - 11:14 AMT
Հակահայկական պրոյեկտները երբևիցե Հ1-ի եթերով այսպիսի մեծ աջակցություն չեն ունեցել, հայտարարել է «Նժար» կուսակցության հիմնադիր, իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը Գլխավոր դատախազության դիմաց անցկացված ակցիայի ժամանակ:
«Ակնհայտ է, որ Հ1-ը երբևիցե չի ծառայել իր նպատակներին, բոլոր ժամանակներում էլ օգտագործվել է ըստ քաղաքական նպատակահարմարության, բայց երբևիցե հակահայկական պրոյեկտները Հ1-ի եթերով այսպիսի մեծ աջակցություն ու սատարում չեն ունեցել»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ Հանրային հեռուստատեսության եթերում նախկինում չեն խախտվել հիմնարար իրավունքները՝ այդ թվում խղճի ազատությունը և կրոնական կազմակերպությունների նկատմամբ վերաբերմունքը, սակայն այժմ խնդիրներն ակնհայտ են դարձել։
Կարապետյանցը ընդգծել է, որ առկա են բազմաթիվ խնդիրներ՝ օրինակ բերելով ընդդիմադիրների համար հանրային եթերում խոսքի սահմանափակման դեպքերը։
«Բազմաթիվ դեպքեր կան որ Հ1–ը չի ելնում պետության կողմից սահմանած օրենքներից և այն անում է անպատիժ՝ ընտրություններից առաջ։ Ակնհայտ է, որ որևէ ընդդիմադիր ուժ այդ համակարգի մեջ լսելի, տեսանելի լինելու հնարավորություն չի ունենալու»,-հայտնեl է իրավապաշտպանը:
Նա նշել է, որ Հանրային հեռուստատեսության եթեր են հրավիրվում միայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոլի երկրպագուներին, որոնք նրա հակապետական թեզերի տարածողներն են և հետագայում հայտնվում են ՔՊ-ի ընտրական ցուցակներում, «անկողմնակալ փորձագետների ցուցակում» ընդգրկվածի կարգավիճակով։
Նա հավելել է, որ չեն սահմանափակվելու միայն գլխավոր դատախազություն դիմումով, քանի որ համոզված են՝ առկա են օրենքի խախտումներ, և նաև չեն ակնկալում, որ իշխանությունները կամ գլխավոր դատախազը արձագանքեն։
«Բայց իրավական պրոցեսներ սկսելը շատ կարևոր է, որովհետև մենք իրավական պետություն ենք: Չի կարելի թույլ տալ, որ երկիրը լինի մի խմբակի տրամադրության տակ»,-ասել է նա:
Իրավապաշտպանը նաև նշել է, որ խախտվել են Հայ առաքելական եկեղեցու բազմաթիվ հետևորդների իրավունքները։
«Անկախ դիտորդի» ուսումնասիրությամբ՝ Հանրային հեռուստատեսության Առաջինի լրատվականի YouTube հարթակում 2026թ. մարտի 9-29-ը հրապարակված նյութերի զգալի մասը կրել է քարոզչական կամ ենթատեքստային քարոզչական բնույթ՝ հիմնականում առնչվելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, մինչդեռ ընդդիմադիր ուժերի լուսաբանումը եղել է առավելապես բացասական։

3 Апрель 2026 - 11:19 AMT
Антиармянские проекты никогда не получали такой большой поддержки в эфире H1, заявила основатель партии «Нжде» и правозащитник Нина Карапетянц во время акции у Генеральной прокуратуры.
«Очевидно, что H1 никогда не служил своему предназначению и во все времена использовался исходя из политической целесообразности, однако никогда ранее антиармянские проекты не получали такой масштабной поддержки и содействия в его эфире», — сказала она, сообщает «Panorama.am ».
Карапетянц отметила, что ранее в эфире Общественного телевидения не нарушались фундаментальные права, включая свободу совести и отношение к религиозным организациям, однако сейчас проблемы стали очевидными.
Она подчеркнула, что существует множество нарушений, приведя в пример случаи ограничения выступлений оппозиции в эфире.
«Много случаев, когда H1 не руководствуется законами, установленными государством, и делает это безнаказанно в преддверии выборов. Очевидно, что ни одна оппозиционная сила не сможет быть услышана или увидена в этой системе», — заявила правозащитник.
По ее словам, в эфир приглашаются только сторонники премьер-министра Никола Пашиняна, которые распространяют его «антигосударственные тезисы» и впоследствии оказываются в избирательных списках партии «Гражданский договор» как «независимые эксперты».
Она добавила, что обращение в прокуратуру — лишь начало, поскольку они убеждены в наличии нарушений закона и не ожидают реакции властей.
«Однако запуск правовых процессов крайне важен, поскольку мы являемся правовым государством. Нельзя допустить, чтобы страна находилась под контролем небольшой группы», — сказала она.
Карапетянц также заявила, что нарушены права многих последователей Армянской апостольской церкви.
Ранее исследование «Независимого наблюдателя» показало, что значительная часть политического контента на YouTube-канале новостей Общественного телевидения в период с 9 по 29 марта 2026 года носила пропагандистский или скрыто пропагандистский характер и в основном была связана с партией «Гражданский договор», тогда как освещение оппозиции было преимущественно негативным.