4 Ապրիլ 2026 - 06:29 AMT
COP17-ի կազմակերպման կազմկոմիտեն անցկացրել է հերթական նիստը՝ կենտրոնանալով ընթացիկ աշխատանքների, միջազգային կապերի և առաջիկա միջոցառումների ծրագրավորման վրա։ Քննարկվել է նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը՝ ընդգրկելով շինարարական և ենթակառուցվածքային ծրագրերը, հայտնաբերված ու գույքագրված խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, հայտնում է շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
Նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ներկայացրել է նաև COP17-ի նախագահության կողմից իրականացվող միջազգային գործընթացները, այդ թվում՝ ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարություն իրականացված վերջին այցի արդյունքները։ Քննարկվել են գործընկերների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և մշակված ժամանակացույցը։
Քննարկման առանցքային թեմաներից մեկը եղել է COP17-ի նախնական օրակարգը, որի շրջանակում նախարարը ներկայացրել է հիմնական և հարակից (parallel) միջոցառումները, դրանց թեմատիկ ուղղվածությունը և կազմակերպման ժամանակացույցը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջնորդների գագաթնաժողովի կազմակերպման հարցերին, ինչպես նաև տարբեր երկրների պատասխանատու կառույցների հետ համակարգման ընթացքին։
Նիստի արդյունքներով հստակեցվել են առաջնահերթությունները, պատասխանատուների շրջանակը և հետագա քայլերը։

Оргкомитет COP17 провел очередное заседание, сосредоточившись на текущих работах, международных контактах и программировании будущих мероприятий. Обсужден ход подготовительных работ, включая строительные и инфраструктурные проекты, выявленные и инвентаризированные проблемы, а также шаги по их решению, сообщает «Министерство окружающей среды».
Министр Амбарцум Матевосян также представил международные процессы, реализуемые председательством COP17, включая результаты последнего визита в Секретариат Конвенции ООН о биологическом разнообразии. Обсуждены достигнутые с партнерами договоренности и разработанный график.
Одной из ключевых тем стала предварительная повестка COP17, в рамках которой министр представил основные и параллельные мероприятия, их тематическую направленность и сроки проведения.
Также затронуты вопросы организации саммита лидеров и координации с профильными структурами различных стран.
По итогам заседания уточнены приоритеты, круг ответственных и дальнейшие шаги.
С 18 по 30 октября 2026 года в Ереване, в выставочном центре «Меридиан», пройдет 17-я конференция сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17).