4 Ապրիլ 2026 - 06:29 AMT
COP17-ի կազմակերպման կազմկոմիտեն անցկացրել է հերթական նիստը՝ կենտրոնանալով ընթացիկ աշխատանքների, միջազգային կապերի և առաջիկա միջոցառումների ծրագրավորման վրա։ Քննարկվել է նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը՝ ընդգրկելով շինարարական և ենթակառուցվածքային ծրագրերը, հայտնաբերված ու գույքագրված խնդիրները, ինչպես նաև դրանց լուծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը, հայտնում է շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
Նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ներկայացրել է նաև COP17-ի նախագահության կողմից իրականացվող միջազգային գործընթացները, այդ թվում՝ ՄԱԿ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի քարտուղարություն իրականացված վերջին այցի արդյունքները։ Քննարկվել են գործընկերների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և մշակված ժամանակացույցը։
Քննարկման առանցքային թեմաներից մեկը եղել է COP17-ի նախնական օրակարգը, որի շրջանակում նախարարը ներկայացրել է հիմնական և հարակից (parallel) միջոցառումները, դրանց թեմատիկ ուղղվածությունը և կազմակերպման ժամանակացույցը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև առաջնորդների գագաթնաժողովի կազմակերպման հարցերին, ինչպես նաև տարբեր երկրների պատասխանատու կառույցների հետ համակարգման ընթացքին։
Նիստի արդյունքներով հստակեցվել են առաջնահերթությունները, պատասխանատուների շրջանակը և հետագա քայլերը։

The COP17 organizing committee held a regular meeting, focusing on current activities, international cooperation, and the scheduling of upcoming events. Progress in preparatory work was discussed, covering construction and infrastructure projects, identified and inventoried issues, as well as steps taken to address them, the Ministry of Environment reported.
Minister Hambardzum Matevosyan also presented the international processes carried out by the COP17 presidency, including the results of a recent visit to the Secretariat of the United Nations Convention on Biological Diversity. Agreements reached with partners and the developed timeline were discussed.
One of the key topics of discussion was the preliminary agenda of COP17, within which the minister outlined the main and parallel events, their thematic focus, and the schedule for their organization.
The meeting also addressed the organization of the leaders’ summit, as well as the coordination process with relevant bodies from various countries.
Following the meeting, priorities, the scope of responsible parties, and further steps were clarified.
The 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17) will take place from October 18 to 30, 2026, at the Meridian Expo Center in Yerevan.