4 Ապրիլ 2026 - 07:11 AMT
Ապրիլի 1-ին անցկացվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման նպատակով ձևավորված ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի երրորդ հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը նշել են, որ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության շրջանակում արդեն արձանագրվել է առաջընթաց։
Աշխատանքային խմբի անդամները քննարկել են նաև հետագա քայլերը, որոնք ուղղված են եղել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը՝ ընդգրկելով տնտեսական փոխգործակցությունը, էներգետիկ ոլորտը, ինչպես նաև կրիտիկական և նորագույն տեխնոլոգիաները։
2025-ի հունվարի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Վաշինգտոնում ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության պաշտոնական փաստաթուղթ: Համաձայնագիրը հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպիսիք են ժողովրդավարության խթանումը, ինքնիշխանության աջակցությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը:

1 апреля состоялось третье заседание рабочей группы Армения–США, созданной для реализации договоренностей, достигнутых на мирном саммите 8 августа 2025 года в Вашингтоне, сообщает «МИД Армении».
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и заместитель помощника госсекретаря США Соната Коултер отметили, что в различных сферах двустороннего взаимодействия уже зафиксирован прогресс.
Члены рабочей группы также обсудили дальнейшие шаги, направленные на укрепление стратегического партнерства Армения–США, включая экономическое сотрудничество, энергетический сектор, а также критические и новейшие технологии.
14 января 2025 года министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и государственный секретарь США Энтони Блинкен подписали в Вашингтоне официальный документ о стратегическом партнерстве. Соглашение основано на общих ценностях, таких как продвижение демократии, поддержка суверенитета и неприкосновенность границ.