4 Ապրիլ 2026 - 07:11 AMT
Ապրիլի 1-ին անցկացվել է 2025թ. օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած խաղաղության գագաթնաժողովում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման նպատակով ձևավորված ՀՀ-ԱՄՆ աշխատանքային խմբի երրորդ հանդիպումը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Սոնաթա Քոուլթերը նշել են, որ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության շրջանակում արդեն արձանագրվել է առաջընթաց։
Աշխատանքային խմբի անդամները քննարկել են նաև հետագա քայլերը, որոնք ուղղված են եղել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության ամրապնդմանը՝ ընդգրկելով տնտեսական փոխգործակցությունը, էներգետիկ ոլորտը, ինչպես նաև կրիտիկական և նորագույն տեխնոլոգիաները։
2025-ի հունվարի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Վաշինգտոնում ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության պաշտոնական փաստաթուղթ: Համաձայնագիրը հիմնված է ընդհանուր արժեքների վրա, ինչպիսիք են ժողովրդավարության խթանումը, ինքնիշխանության աջակցությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը:

4 April 2026 - 07:24 AMT
On April 1, the third meeting of the Armenia–U.S. working group, established to implement agreements reached at the August 8, 2025 peace summit in Washington, was held, Armenia’s Foreign Ministry reported.
Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of State Sonata Coulter noted that progress has already been recorded in bilateral cooperation across various sectors.
Members of the working group also discussed further steps aimed at strengthening the Armenia–U.S. strategic partnership, including economic cooperation, the energy sector, as well as critical and emerging technologies.
On January 14, 2025, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Antony Blinken signed an official strategic partnership document in Washington. The agreement is based on shared values such as promoting democracy, supporting sovereignty, and ensuring territorial integrity.