Փաստաբան Արսեն Բաբայանը հայտարարել է, որ Հակակոռուպցիոն մարմնի հրապարակած ձայնագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն ու «Հայրենիք» կուսակցությունն առնչություն չունեն «Վաղարշապատի ընտրություններում իբր ընտրակաշառքի հետ»: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հրապարակել է Վաղարշապատի ընտրություններում իբր ընտրակաշառքի գործով որոշ ձայնագրություններ եւ պնդել, թե իբր հաստատվել է ընտրակաշառքի դեպքը:
Թեև հակակոռուպցիոնը հրապարակել է միայն իր համար նախընտրելի հատվածները, սակայն նույնիսկ հենց դրանք հրապարակելու համար պետք է շնորհակալություն հայտնել կոմիտեին, քանի որ անգամ հենց այդ ձայնագրություններով ամբողջությամբ հերքվում է Խաչիկ Գալստյանի և Արամ Քոչարյանի կողմից ընտրակաշառքին առնչվող որեւէ արարք:
Հենց այդ ձայնագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ Վանեցյանն ու Հայրենիք կուսակցությունը որևէ առնչություն չեն ունեցել և չունեն ընտրակաշառքների հետ:
Մի փոքրիկ մեջբերում հենց ձայնագրությունից. «Վանեցյանը իմացավ ինչ ա կատարվում ու հրաժարվեց…»:
Շուտով սկսվելու են այս գործով դատական նիստերը, որի ընթացքում մենք մանրամասնությամբ ցույց կտանք, թե ինչպես է գործը կարվել, հետո արդուկվել…»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վաղարշապատի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառքի գործով 62 անձի նկատմամբ քրհետապնդում է հարուցվել: «Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով խմբի անդամները հավաքագրել են հիմնականում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամների, ովքեր հանրության շրջանում ունեցել են լայն կապեր և բազմաթիվ ծանոթներ: Արդյունքում՝ հինգ տասնյակից ավելի անձանց խոստացել են 50,000-ական դրամի չափով ընտրակաշառք՝ պայմանով, որ ընտրություններին քվեարկեն «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածուի օգտին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Lawyer Arsen Babayan has stated that recordings released by the Anti-Corruption Committee clearly show that former National Security Service director and Homeland party leader Artur Vanetsyan, as well as the Homeland party, have no connection to alleged vote-buying in the Vagharshapat elections. He wrote about this on his Facebook page.
“The Anti-Corruption Committee has published certain recordings in the alleged vote-buying case related to the Vagharshapat elections and claimed that the incident of vote-buying has supposedly been confirmed.
Although the committee released only the segments it deemed favorable, it should still be thanked even for publishing those, since even these recordings completely refute any involvement of Khachik Galstyan and Aram Kocharyan in acts related to vote-buying.
It is precisely from these recordings that it becomes evident that Vanetsyan and the Homeland party have not had and do not have any connection to vote-buying.
A brief excerpt from the recording itself: ‘Vanetsyan found out what was happening and refused…’
Court hearings in this case will begin soon, during which we will demonstrate in detail how the case was fabricated and then ‘ironed out’,” the statement said.
Criminal proceedings have been initiated against 62 individuals in connection with alleged vote-buying during the Vagharshapat municipal council elections. “In order to carry out the criminal intent, members of the group recruited primarily members of the Republican Party of Armenia who had broad connections and numerous acquaintances within the public. As a result, more than fifty individuals were promised bribes of 50,000 drams each on the condition that they vote for the candidate of the Homeland party,” the statement said.