Փաստաբան Արսեն Բաբայանը հայտարարել է, որ Հակակոռուպցիոն մարմնի հրապարակած ձայնագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանն ու «Հայրենիք» կուսակցությունն առնչություն չունեն «Վաղարշապատի ընտրություններում իբր ընտրակաշառքի հետ»: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հրապարակել է Վաղարշապատի ընտրություններում իբր ընտրակաշառքի գործով որոշ ձայնագրություններ եւ պնդել, թե իբր հաստատվել է ընտրակաշառքի դեպքը:
Թեև հակակոռուպցիոնը հրապարակել է միայն իր համար նախընտրելի հատվածները, սակայն նույնիսկ հենց դրանք հրապարակելու համար պետք է շնորհակալություն հայտնել կոմիտեին, քանի որ անգամ հենց այդ ձայնագրություններով ամբողջությամբ հերքվում է Խաչիկ Գալստյանի և Արամ Քոչարյանի կողմից ընտրակաշառքին առնչվող որեւէ արարք:
Հենց այդ ձայնագրություններից ակնհայտ է դառնում, որ Վանեցյանն ու Հայրենիք կուսակցությունը որևէ առնչություն չեն ունեցել և չունեն ընտրակաշառքների հետ:
Մի փոքրիկ մեջբերում հենց ձայնագրությունից. «Վանեցյանը իմացավ ինչ ա կատարվում ու հրաժարվեց…»:
Շուտով սկսվելու են այս գործով դատական նիստերը, որի ընթացքում մենք մանրամասնությամբ ցույց կտանք, թե ինչպես է գործը կարվել, հետո արդուկվել…»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վաղարշապատի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառքի գործով 62 անձի նկատմամբ քրհետապնդում է հարուցվել: «Հանցավոր մտադրությունն իրականացնելու նպատակով խմբի անդամները հավաքագրել են հիմնականում Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամների, ովքեր հանրության շրջանում ունեցել են լայն կապեր և բազմաթիվ ծանոթներ: Արդյունքում՝ հինգ տասնյակից ավելի անձանց խոստացել են 50,000-ական դրամի չափով ընտրակաշառք՝ պայմանով, որ ընտրություններին քվեարկեն «Հայրենիք» կուսակցության թեկնածուի օգտին»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Адвокат Арсен Бабаян заявил, что из записей, опубликованных Антикоррупционным комитетом, становится очевидно, что бывший директор Службы национальной безопасности, лидер партии «Родина» Артур Ванецян и сама партия не имеют отношения к предполагаемому подкупу избирателей на выборах в Вагаршапате. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
«Антикоррупционный комитет опубликовал некоторые записи по делу о якобы имевшем место подкупе избирателей на выборах в Вагаршапате и заявил, что факт подкупа якобы подтвержден.
Хотя комитет опубликовал лишь те фрагменты, которые счел для себя предпочтительными, даже за это следует его поблагодарить, поскольку даже эти записи полностью опровергают какую-либо причастность Хачика Галстяна и Арама Кочаряна к действиям, связанным с подкупом избирателей.
Именно из этих записей становится очевидно, что Ванецян и партия «Родина» не имели и не имеют никакого отношения к подкупу избирателей.
Небольшая цитата из записи: «Ванецян узнал, что происходит, и отказался…».
В ближайшее время начнутся судебные заседания по этому делу, в ходе которых мы подробно покажем, как дело было сфабриковано, а затем «отглажено», — говорится в заявлении.
По делу о подкупе избирателей на выборах в совет старейшин Вагаршапата уголовное преследование возбуждено в отношении 62 человек. «С целью реализации преступного замысла участники группы привлекали главным образом членов Республиканской партии Армении, имевших широкие связи и многочисленные знакомства в обществе. В результате более чем пятидесяти лицам было обещано по 50 000 драмов в качестве подкупа при условии голосования за кандидата партии «Родина», — говорится в сообщении.