4 Ապրիլ 2026 - 08:08 AMT
ՀԺԱՄ-ը չի մասնակցի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, սակայն կսատարի «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքին։Այդ մասին հայտնել է կուսակցության վարչությունը:
Վարչությունը կոչ է արել իր համախոհներին ակտիվորեն մասնակցել ընտրություններին և հավատալ, որ Հայաստանը ունի ուժեղանալու հնարավորություն։
«Դատապարտելով իշխանությունների պարտվողական քաղաքականությունը և նրանց քաղաքական բռնաճնշումները Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանի և բազմաթիվ արժանապատիվ հայորդիների նկատմամբ՝ ՀԺԱՄ կուսակցությունն արձանագրում է, որ Հայաստանը կանգնած է պատմական շրջադարձի առաջ, կամ Հայաստանը վերջնականապես կգլորվի բռնապետական ռեժիմ, կամ մեր հանրությունը իր մեջ ուժ կգտնի ոտքի կանգնելու, պարտությունների շղթան կանգնեցնելու և Հայաստանը դուրս բերելու որակապես նոր հարթություն:
Այս իրավիճակից դուրս գալու համար մեկ առանձին քաղաքական ուժի կարողությունները բավարար չեն, այն հնարավոր է իրականացնել միայն հանրության և քաղաքական միավորների լայն համագործակցությամբ։
Այդ իսկ պատճառով ՀԺԱՄ-ն իր աջակցությունն է հայտնում Սամվել Կարապետյանի գլխավորած «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետանի հետ» դաշինքին և հույս հայտնում, որ նրանք առաջնորդվելով վերը նշված սկզբունքներով կկարողանան իրականացնել լայն համախմբում և առաջներդել դեպի հաղթանակ:
Մենք կոչ ենք անում մեր համախոհներին, ընկերներին և հայրենակիցներին ակտիվ մասնակցել ընտրություններին, դրան մոտենալ պատասխանատվությամբ և հավատով, որ Հայաստանը դեռ ունի հզորանալու հնարավորություն։ Այսպիսով՝ ի գործ դեպի ուժեղ Հայաստան»,-ասվում է կուսակցության հայտարարության մեջ:

Либерально-демократический союз Армении (ЛДСА) не будет участвовать в предстоящих парламентских выборах, однако поддержит альянс «Сильная Армения» с Самвелом Карапетяном. Об этом заявило правление партии.
Правление призвало своих сторонников активно участвовать в выборах и верить, что у Армении есть возможность стать сильнее.
«Осуждая пораженческую политику властей и их политические репрессии в отношении Армянской апостольской церкви, национального благотворителя Самвела Карапетяна и многих достойных сынов армянского народа, партия ЛДСА констатирует, что Армения стоит перед историческим переломом: либо страна окончательно скатится к диктаторскому режиму, либо наше общество найдет в себе силы подняться, остановить цепь поражений и вывести Армению на качественно новый уровень.
Для выхода из данной ситуации возможностей одной отдельной политической силы недостаточно, это возможно реализовать только при широком сотрудничестве общества и политических объединений.
Поэтому ЛДСА выражает поддержку альянсу «Сильная Армения», возглавляемому Самвелом Карапетяном, и выражает надежду, что, руководствуясь указанными принципами, им удастся обеспечить широкую консолидацию и привести к победе.
Мы призываем наших сторонников, друзей и соотечественников активно участвовать в выборах, подходить к ним с ответственностью и верой в то, что Армения все еще имеет возможность стать сильнее. Вперед — к сильной Армении», — говорится в заявлении партии.