Իրանում ամերիկյան կործանիչի խոցումը չի անդրադառնա Թեհրանի հետ ընթացող բանակցությունների վրա՝, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը NBC հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում: Նա նշել է, որ իրավիճակը դիտարկվում է ռազմական գործողությունների համատեքստում։
«Ոչ, ընդհանրապես ոչ։ Ոչ, սա պատերազմ է։ Մենք պատերազմի մեջ ենք», – ասել է Թրամփը՝ պատասխանելով Թեհրանի հետ բանակցությունների ճակատագրի վերաբերյալ հարցերին Իրանի տարածքում ինքնաթիռի կորստից հետո, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Wall Street Journal-ը, հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին, հայտնել է, որ ԱՄՆ զինված ուժերը սկսել են լայնածավալ որոնողափրկարարական գործողություն Իրանի օդային տարածքում խոցված ամերիկյան կործանիչի պատճառով։
Washington Post-ի տվյալներով՝ խոսքը վերաբերում է F-15E երկտեղանի կործանիչ-ռմբակոծիչին։ Ավելի ուշ ամերիկյան մի շարք լրատվամիջոցներ հաստատել են, որ անձնակազմի երկու անդամներն էլ հայտնաբերվել և փրկվել են։ Միաժամանակ Newsmax հեռուստաալիքը, հղում անելով աղբյուրին, տեղեկացրել է, որ փրկարարական գործողությանը մասնակցող ուղղաթիռը ենթադրաբար խոցվել է, սակայն «կարողացել է անվտանգ լքել Իրանի օդային տարածքը և վայրէջք կատարել առանց հետագա միջադեպերի»։
Իրանական Tasnim գործակալությունը փոխանցել է, որ Իրանի զինված ուժերը, հնարավոր է, գերեվարել են ամերիկացի օդաչուին, որն օգտվել է կատապուլտից այն բանից հետո, երբ հակաօդային պաշտպանության միջոցները խոցել են ինքնաթիռը։
Միևնույն ժամանակ, տարածաշրջանում իրավիճակն ԱՄՆ-ի համար բարդացել է ևս մեկ միջադեպով նույն օրվա ընթացքում։ New York Times-ը հայտնել է, որ Պարսից ծոցի շրջանում ամերիկյան կողմը ևս մեկ օդանավ է կորցրել։ Պարբերականի տեղեկություններով՝ խոսքը A-10 գրոհիչի մասին է, որն իրականացրել է առաջադրանքներ ընթացիկ ռազմական գործողության շրջանակում։
Փետրվարի 28-ից ԱՄՆ-ը և Իսրայելը սկսել են հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին, այդ թվում՝ Թեհրանին, ինչի հետևանքով հաղորդվել է ավերածությունների և քաղաքացիական զոհերի մասին։ Իրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում գտնվող ամերիկյան ռազմական օբյեկտներին։

Сбитие американского истребителя в Иране не окажет влияния на продолжающиеся переговоры с Тегераном, заявил президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу NBC.
«Нет, совершенно нет. Нет, это война. Мы находимся в состоянии войны», — сказал Трамп, отвечая на вопросы о судьбе переговоров с Тегераном после потери самолета на территории Ирана, пишет РИА Новости.
Ранее The Wall Street Journal со ссылкой на осведомленные источники сообщил, что вооруженные силы США начали масштабную поисково-спасательную операцию после того, как американский истребитель был сбит в воздушном пространстве Ирана.
По данным The Washington Post, речь идет о двухместном истребителе-бомбардировщике F-15E. Позднее ряд американских СМИ подтвердил, что оба члена экипажа были найдены и спасены. В то же время телеканал Newsmax со ссылкой на источник сообщил, что вертолет, участвовавший в спасательной операции, предположительно подвергся атаке, однако «смог безопасно покинуть воздушное пространство Ирана и совершить посадку без дальнейших инцидентов».
Иранское агентство Tasnim сообщило, что вооруженные силы Ирана, возможно, захватили американского пилота, катапультировавшегося после того, как самолет был поражен средствами противовоздушной обороны.
Одновременно ситуация в регионе осложнилась для США еще одним инцидентом в тот же день. The New York Times сообщила, что американская сторона потеряла еще один самолет в районе Персидского залива. По информации издания, речь идет о штурмовике A-10, выполнявшем задачи в рамках текущей военной операции.
С 28 февраля США и Израиль наносят удары по объектам на территории Ирана, включая Тегеран, в результате чего сообщается о разрушениях и жертвах среди гражданского населения. Иран в ответ наносит удары по территории Израиля, а также по американским военным объектам на Ближнем Востоке.