ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում սպառնացել է ոչնչացնել Իրանի էլեկտրակայաններն ու կամուրջները, եթե Հորմուզի նեղուցը չբացվի։
«Երեքշաբթի օրը կլինի Էլեկտրակայանների և կամուրջների օր Իրանում՝ բոլորը միասին։ Այսպիսի բան երբեք չի՛ եղել: Բացեք (անիծյալ) Նեղուցը, դուք խելագար սրիկաներ, հակառակ դեպքում կապրեք դժոխքում՝ դե կտեսնե՛ք, փառք Ալլահին», գրել է Թրամփը:
Միևնույն ժամանակ ապրիլի 5-ին Fox News-ին տված հարցազրույցում Թրամփը նշել է, որ, իր կարծիքով, կա «լավ հնարավորություն» արդեն ապրիլի 6-ին համաձայնության հասնելու Իրանի հետ՝ մինչև իր սահմանած ժամկետի ավարտը, գրում է BBC-ն:
«Կարծում եմ՝ վաղը լավ հնարավորություններ կան, այժմ բանակցություններ են ընթանում: Եթե նրանք գործարք չկնքեն և դա արագ չանեն, ես դիտարկում եմ ամեն ինչ պայթեցնելու և նավթը վերահսկելու հնարավորությունը»,-ասել է նա:
Ապրիլի 5-ի երեկոյան Թրամփը հրապարակել է ևս մեկ կարճ գրառում, որից կարելի է ենթադրել, որ նա որոշել է վերջնագրի ժամկետը երկարաձգել ևս մեկ օրով՝ մինչև երեքշաբթի։
«Երեքշաբթի, 20:00 արևելյան ժամանակով» — գրել է նա՝ առանց մանրամասների։
Թրամփի հայտարարությունների ֆոնին Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը զգուշացրել է, որ ԱՄՆ նախագահի գործողությունները կարող են հանգեցնել տարածաշրջանում լայնածավալ սրման։
Պատասխանելով սպառնալիքներին՝ նա հայտարարել է, որ «անխոհեմ գործողությունները» կհանգեցնեն նրան, որ «ամբողջ տարածաշրջանը կլինի կրակի մեջ»։
«Ձեր անխոհեմ գործողությունները Միացյալ Նահանգներին ներքաշում են իրական դժոխք յուրաքանչյուր ընտանիքի համար, և մեր ամբողջ տարածաշրջանը կլինի կրակի մեջ, որովհետև հետևում եք Նեթանյահուի ցուցումներին», — գրել է նա X սոցիալական ցանցում՝ նկատի ունենալով Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին։
Ղալիբաֆը նաև ընդգծել է, որ «միակ իրական լուծումը իրանական ժողովրդի իրավունքները հարգելն է և այս վտանգավոր խաղի դադարեցումը»։
Հորմուզի նեղուցի արգելափակումը, որը համաշխարհային նավթային առևտրի կարևոր ուղիներից է, արդեն հանգեցրել է էներգակիրների գների կտրուկ աճի և ուժեղացրել է ճնշումը համաշխարհային տնտեսության վրա։
Ավելի վաղ Օմանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել է Իրանի և Օմանի փոխնախարարների հանդիպման մասին, որի ընթացքում քննարկվել են նեղուցով ազատ նավարկությունը ապահովելու հնարավոր տարբերակները։
Բանակցություններին մասնակցել են նաև երկու երկրների փորձագետներ, որոնք ներկայացրել են մի շարք առաջարկներ, սակայն հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկություն չի հրապարակվել։
ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին հարվածներ հասցնելու սպառնալիքները Թեհրանը գնահատել է որպես Վաշինգտոնի կողմից «ռազմական հանցագործությունների ընդունում»։ Այդ մասին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին նշել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ զրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իրանի արտաքին գործերի նախարարը, անդրադառնալով նաև ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին՝ հարվածելու իրանական էներգետիկ օբյեկտներին, այդ հայտարարությունները գնահատել է որպես ռազմական հանցագործությունների կատարման բացահայտ ընդունում>, — նշված է գերատեսչության Telegram-ալիքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
Արաղչին նշել է, որ ԱՄՆ-ն գործողության հենց սկզբից հարվածներ է հասցրել Իրանի արդյունաբերական, էներգետիկ, կրթական, բժշկական և միջուկային ենթակառուցվածքներին։ Նա կոչ է արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և ՄԱԳԱՏԷ-ին անհապաղ դատապարտել այդ հարձակումները։
Իրանի մշտական ներկայացուցչությունը ՄԱԿ-ում X սոցիալական ցանցում դատապարտել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները՝ կապված երկրի տարածքում էներգետիկ օբյեկտներին և կամուրջներին հնարավոր հարվածների հետ։
«Սա ուղղակի և հրապարակային դրդում է ահաբեկչության քաղաքացիական բնակչության դեմ և ակնհայտ վկայություն ռազմական հանցագործություն կատարելու մտադրության մասին», — նշված է հաղորդագրության մեջ։
Դիվանագիտական առաքելությունը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանը «գործել հենց հիմա», որպեսզի կանխվի նման զարգացումը։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունը Մերձավոր Արևելքում հանգեցրել է Հորմուզի նեղուցով նավագնացության գրեթե լիակատար դադարեցման, որը հանդիսանում է նավթի և հեղուկացված բնական գազի մատակարարման կարևոր ուղի արաբական երկրներից։ Արդյունքում աշխարհի բազմաթիվ երկրներում վառելիքի գները բարձրացել են։ Ներկայումս նեղուցով անցումը թույլատրվում է միայն Իրանի հետ բարեկամական համարվող երկրներին։ Tasnim-ի տվյալներով՝ դրանց թվում են Ռուսաստանը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Իրաքը և Պակիստանը։ ԱՄՆ-ը կոչ է արել մի շարք եվրոպական և ասիական երկրներին ուղարկել նավեր տարածաշրջան՝ անցուղու բացումը ապահովելու համար, սակայն շատերը հրաժարվել են այդ քայլից։
Վերջին օրերին Թեհրանը առաջարկել է մշակել «Хвրմուզյան պակտ», որը կսահմանի նեղուցի օգտագործման կանոնները ասիական և արաբական երկրների համար։

Президент США Дональд Трамп пригрозил уничтожить электростанции и мосты Ирана, если Ормузский пролив не будет открыт, в публикации в социальной сети Truth Social.
«Во вторник будет день электростанций и мостов в Иране — все сразу. Такого еще не было. Откройте (чертов) пролив, вы сумасшедшие ублюдки, иначе будете жить в аду — увидите, слава Аллаху», — написал Трамп.
В то же время в интервью Fox News от 5 апреля Трамп заявил, что, по его мнению, существует «хорошая возможность» достичь соглашения с Ираном уже 6 апреля, до истечения установленного им срока, сообщает «BBC».
«Я думаю, что завтра есть хорошие шансы, сейчас идут переговоры. Если они не заключат сделку и не сделают это быстро, я рассматриваю возможность все взорвать и взять нефть под контроль», — сказал он.
Вечером 5 апреля Трамп опубликовал еще одно краткое сообщение, из которого следует, что он решил продлить срок ультиматума еще на один день — до вторника.
«Вторник, 20:00 по восточному времени», — написал он без дополнительных пояснений.
На фоне заявлений Трампа спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Калибаф предупредил, что действия президента США могут привести к масштабной эскалации в регионе.
Отвечая на угрозы, он заявил, что «безрассудные действия» приведут к тому, что «весь регион окажется в огне».
«Ваши безрассудные действия втягивают Соединенные Штаты в настоящий ад для каждой семьи, и весь наш регион будет в огне, потому что вы следуете указаниям Нетаньяху», — написал он в X, имея в виду премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху.
Калибаф также подчеркнул, что «единственным реальным решением является уважение прав иранского народа и прекращение этой опасной игры».
Блокировка Ормузского пролива — одного из ключевых маршрутов мировой торговли нефтью — уже привела к резкому росту цен на энергоносители и усилила давление на мировую экономику.
Ранее МИД Омана сообщил о встрече заместителей министров Ирана и Омана, в ходе которой обсуждались возможные варианты обеспечения свободного судоходства через пролив.
В переговорах также участвовали эксперты двух стран, представившие ряд предложений, однако официальной информации о результатах встречи не опубликовано.
Иран расценил угрозы США нанести удары по его энергетической инфраструктуре как «признание военных преступлений» со стороны Вашингтона. Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в разговоре с главой МИД России Сергеем Лавровым, сообщает «РИА Новости».
«Министр иностранных дел Ирана, касаясь угроз США нанести удары по энергетическим объектам страны, оценил эти заявления как явное признание совершения военных преступлений», — говорится в сообщении ведомства, опубликованном в Telegram.
Арагчи отметил, что США с самого начала наносили удары по промышленной, энергетической, образовательной, медицинской и ядерной инфраструктуре Ирана. Он призвал Совет Безопасности ООН и Международное агентство по атомной энергии немедленно осудить эти атаки.
Постоянное представительство Ирана при ООН также осудило заявления Дональда Трампа в X, касающиеся возможных ударов по энергетическим объектам и мостам на территории страны.
«Это прямое и публичное подстрекательство к терроризму против гражданского населения и явное свидетельство намерения совершить военные преступления», — говорится в заявлении.
Дипломатическая миссия также призвала международное сообщество «действовать немедленно», чтобы предотвратить подобное развитие событий.
Ранее военные действия США и Израиля на Ближнем Востоке привели к почти полной остановке судоходства через Ормузский пролив — важнейший маршрут поставок нефти и сжиженного природного газа из арабских стран. В результате во многих странах мира выросли цены на топливо. В настоящее время проход через пролив разрешен только странам, считающимся дружественными Ирану, включая Россию, Китай, Индию, Ирак и Пакистан, по данным «Tasnim». США призвали ряд европейских и азиатских стран направить корабли в регион для обеспечения открытия прохода, однако многие отказались от этого шага.
В последние дни Тегеран предложил разработать «Ормузский пакт», который установит правила использования пролива для азиатских и арабских стран.