6 Ապրիլ 2026 - 09:42 AMT
Երևանի Սուրբ Աննա եկեղեցում ՊՊԾ ծառայողների գործողությունները եղել են անհրաժեշտ և բավարար, հայտնել է ծառայության պետ Արթուր Գասպարյանը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը:
«2026 թվականի մարտի 29-ին Երևան քաղաքի Աբովյան փողոցում գտնվող Սուրբ Աննա եկեղեցում պետական պահպանության օբյեկտի նկատմամբ քաղաքացու ոտնձգությունը կանխելու ընթացքում ՊՊԾ ծառայողների գործողությունները եղել են անհրաժեշտ և բավարար՝ ուղղված լինելով պետական պահպանության օբյեկտներին սպառնացող վտանգը կանխարգելելուն, վերջիններիս ուղղված սպառնալիքները չեզոքացնելուն և վտանգավոր հետևանքների առաջացումը կանխելուն»,- հայտնել է Գասպարյանը։
ՊՊԾ պետն ընդգծել է՝ հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման, վերջիններիս ուղղված սպառնալիքները չեզոքացնելու և ոտնձգությունները կանխելու նպատակով ՀՀ պետական պահպանության ծառայությանծառայողները, «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի համաձայն, իրավունք ունեն ֆիզիկական ուժ գործադրելու, հատուկ միջոցներ և զենք կիրառելու Օրենքով նախատեսված կարգով և դեպքերում:
Փաստաբան Լուսինե Մարտիրոսյանը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում է, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության աշխատողը Սուրբ Աննա եկեղեցում հարվածում կալանավորված 18-ամյա Դավիթին։ Նա նույն անվտանգության աշխատակիցն է, ով Հովհաննավանքում Ստեփան Ասատրյանի մատուցած պատարագի ժամանակ փակել էր երիտասարդի բերանը, ով ասել էր, որ կարգալույծն իրավունք չունի պատարագ մատուցելու։

Действия сотрудников Службы государственной охраны во время инцидента в ереванской церкви Святой Анны были необходимыми и достаточными, заявил начальник службы Артур Гаспарян, сообщает «Aysor.am».
«29 марта 2026 года в церкви Святой Анны на улице Абовяна в Ереване при предотвращении посягательства гражданина на объект государственной охраны действия сотрудников службы были необходимыми и достаточными. Они были направлены на предотвращение угроз защищаемым объектам, нейтрализацию рисков и недопущение опасных последствий», — отметил Гаспарян.
Он подчеркнул, что в соответствии с законом «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной защите» сотрудники имеют право применять физическую силу, специальные средства и оружие в предусмотренных законом случаях для обеспечения безопасности и предотвращения угроз.
29 марта во время литургии в церкви Святой Анны произошел инцидент. Когда премьер-министр Никол Пашинян выходил через плотную толпу, один из присутствующих сказал охраннику: «Так на меня не смотри». Другой человек попытался ударить в сторону премьера. Пашинян поручил охране сохранять спокойствие. Задержания произошли во дворе церкви.
В отношении Микаела Минасяна и Геворга Геворгяна избраны меры пресечения в виде запрета на выезд и залога в 5 млн драмов. Давид Минасян 1 апреля был арестован на два месяца решением суда.
Адвокат Лусине Мартиросян ранее опубликовала видео, на котором, как утверждается, сотрудник охраны наносит удар 18-летнему Давиду в церкви. Тот же сотрудник ранее участвовал в инциденте в Ованаванке, где закрыл рот молодому человеку во время литургии.