Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդը հայտարարել է, որ փաստացի անազատության մեջ պահվելը 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին հասցրել է ոչ միայն ֆիզիկական հյուծման, այլև խոր հոգեբանական ճնշվածության։
Կազմակերպությունը պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել Մինասյանին և ապահովել նրա լիարժեք բուժումը:
«Մեր տեղեկություններով՝ Դավիթին տանջում են անտանելի գլխացավեր, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կապված են անոթային լուրջ խնդրի հետ։ Նա շարունակում է մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում, ծայրահեղ թուլացած է, ունի ծանր գլխապտույտ և այլևս ի վիճակի չէ անգամ ինքնուրույն կանգնելու։
Սա իշխանական անպատժելիության լկտի ցուցադրություն է:
Ուշքի՛ եկեք։ Դուք ձեր հորինած «ուժը» բանեցնում եք 18-ամյա մի երեխայի վրա, ով նույնիսկ ոտքի վրա կանգնել չի կարողանում: Դավիթը խեղդվում է, կորցնում գիտակցությունը, տառապում դժոխային գլխացավերից, իսկ պետությունը նրան սպառնում է բանտախցով: Երբ ծայրահեղ ծանր, կյանքի համար վտանգավոր վիճակում գտնվող երիտասարդին շարունակում են տանջել կալանքի տակ, դա պետական մակարդակով իրականացվող խոշտանգում է։ Դա հասարակության վրա վախ ծախելու էժանագին ու խղճուկ փորձ է։
Ձեր արածը ուժ չէ։ Սա վախկոտության, քաղաքական իմպոտենցիայի ու բարոյական հատակը ծակելու ուղիղ ապացույցն է։ Սրբավայրի միջադեպը որպես զենք օգտագործելով՝ դուք փորձում եք կործանել մի երիտասարդի կյանք, ոչնչացնել մի ընտանիք ու լռեցնել բոլորին։ Ձեր կարած, օրինականության հետ աղերս չունեցող այս գործն արդեն փլվում է հենց ձեր գլխին՝ վերածվելով իշխանական բեսպրեդելի խորհրդանիշի։
Մենք պահանջում ենք անհապաղ, հենց հիմա՛ ազատ արձակել Դավիթ Մինասյանին, ապահովել նրա լիարժեք բուժումը՝ անկախ և ոչ կամակատար բժիշկների խիստ հսկողության տակ, պատասխանատվության ենթարկել այս անմարդկային, սադիստական շինծու գործը կարողներին և դրա հրամանը տվողներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

The Pan-Armenian Council for the Protection of the Armenian Church has stated that the continued detention of 18-year-old Davit Minasyan has led to both severe physical exhaustion and deep psychological distress.
The organization is demanding his immediate release and full medical treatment.
“According to our information, Davit is suffering from unbearable headaches, likely linked to a serious vascular issue. He remains in intensive care, is extremely weakened, experiences severe dizziness, and is no longer able even to stand on his own.
This is a blatant display of impunity by the authorities.
Come to your senses. You are applying your so-called ‘power’ against an 18-year-old who cannot even stand. Davit is suffocating, losing consciousness, suffering from excruciating headaches, while the state threatens him with imprisonment. When a young man in a life-threatening condition is kept in detention and continues to be subjected to suffering, this amounts to torture at the state level. It is a cheap and pitiful attempt to instill fear in society.
What you are doing is not strength. It is clear evidence of cowardice, political impotence, and moral degradation. By using the church incident as a tool, you are attempting to destroy a young man’s life, devastate a family, and silence everyone. This fabricated case, devoid of legality, is already collapsing and turning into a symbol of lawlessness.
We demand the immediate release of Davit Minasyan, the provision of full medical care under the strict supervision of independent and non-complicit doctors, and accountability for those responsible for this inhumane and fabricated case,” the statement said.
On March 29, an incident occurred during a liturgy at St. Anna Church in Yerevan. As Prime Minister Nikol Pashinyan was leaving through a dense crowd, one person addressed a bodyguard, while another attempted to strike toward the prime minister. Detentions followed in the church courtyard. Davit Minasyan was placed in pre-trial detention for two months by court decision on April 1.