Հայոց եկեղեցու պահպանության համահայկական խորհուրդը հայտարարել է, որ փաստացի անազատության մեջ պահվելը 18-ամյա Դավիթ Մինասյանին հասցրել է ոչ միայն ֆիզիկական հյուծման, այլև խոր հոգեբանական ճնշվածության։
Կազմակերպությունը պահանջում է անհապաղ ազատ արձակել Մինասյանին և ապահովել նրա լիարժեք բուժումը:
«Մեր տեղեկություններով՝ Դավիթին տանջում են անտանելի գլխացավեր, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, կապված են անոթային լուրջ խնդրի հետ։ Նա շարունակում է մնալ վերակենդանացման բաժանմունքում, ծայրահեղ թուլացած է, ունի ծանր գլխապտույտ և այլևս ի վիճակի չէ անգամ ինքնուրույն կանգնելու։
Սա իշխանական անպատժելիության լկտի ցուցադրություն է:
Ուշքի՛ եկեք։ Դուք ձեր հորինած «ուժը» բանեցնում եք 18-ամյա մի երեխայի վրա, ով նույնիսկ ոտքի վրա կանգնել չի կարողանում: Դավիթը խեղդվում է, կորցնում գիտակցությունը, տառապում դժոխային գլխացավերից, իսկ պետությունը նրան սպառնում է բանտախցով: Երբ ծայրահեղ ծանր, կյանքի համար վտանգավոր վիճակում գտնվող երիտասարդին շարունակում են տանջել կալանքի տակ, դա պետական մակարդակով իրականացվող խոշտանգում է։ Դա հասարակության վրա վախ ծախելու էժանագին ու խղճուկ փորձ է։
Ձեր արածը ուժ չէ։ Սա վախկոտության, քաղաքական իմպոտենցիայի ու բարոյական հատակը ծակելու ուղիղ ապացույցն է։ Սրբավայրի միջադեպը որպես զենք օգտագործելով՝ դուք փորձում եք կործանել մի երիտասարդի կյանք, ոչնչացնել մի ընտանիք ու լռեցնել բոլորին։ Ձեր կարած, օրինականության հետ աղերս չունեցող այս գործն արդեն փլվում է հենց ձեր գլխին՝ վերածվելով իշխանական բեսպրեդելի խորհրդանիշի։
Մենք պահանջում ենք անհապաղ, հենց հիմա՛ ազատ արձակել Դավիթ Մինասյանին, ապահովել նրա լիարժեք բուժումը՝ անկախ և ոչ կամակատար բժիշկների խիստ հսկողության տակ, պատասխանատվության ենթարկել այս անմարդկային, սադիստական շինծու գործը կարողներին և դրա հրամանը տվողներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

6 Апрель 2026 - 12:19 AMT
Всеармянский совет по защите Армянской церкви заявил, что содержание под стражей 18-летнего Давида Минасяна привело не только к физическому истощению, но и к серьезному психологическому состоянию.
Организация требует его немедленного освобождения и обеспечения полноценного лечения.
«По нашим данным, Давид страдает от невыносимых головных болей, вероятно связанных с серьезной сосудистой проблемой. Он находится в реанимации, крайне ослаблен, испытывает сильное головокружение и уже не способен даже самостоятельно стоять.
Это демонстрация вопиющей безнаказанности со стороны властей.
Очнитесь. Вы применяете свою так называемую “силу” против 18-летнего юноши, который даже не может стоять. Давид задыхается, теряет сознание, испытывает адские головные боли, а государство угрожает ему тюремной камерой. Когда человека в критическом состоянии продолжают удерживать под стражей, это является пыткой на государственном уровне. Это жалкая попытка запугать общество.
То, что вы делаете, — это не сила. Это прямое доказательство трусости, политической импотенции и морального падения. Используя инцидент в храме как инструмент, вы пытаетесь разрушить жизнь молодого человека, уничтожить семью и заставить всех замолчать. Это сфабрикованное дело уже рушится и становится символом беззакония.
Мы требуем немедленно освободить Давида Минасяна, обеспечить ему полноценное лечение под контролем независимых врачей и привлечь к ответственности виновных в этом бесчеловечном деле», — говорится в заявлении.
29 марта во время литургии в церкви Святой Анны в Ереване произошел инцидент. Когда премьер-министр Никол Пашинян покидал храм, один из присутствующих обратился к охраннику, а другой попытался нанести удар. Задержания произошли во дворе церкви. Давид Минасян 1 апреля был арестован на два месяца решением суда.