Գեղարքունիքի մարզ այցելության շրջանակում ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը Մարտունիում գյուղացիների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին: Հանդիպումից տեսանյութը հրապարակվել է նրա ֆեսյբուքյան էջում:
«Այսօր Եվրոպան Ռուսաստանի հետ թշնամի է, իսկ մենք Ռուսաստանի հետ բարեկամ-դաշնակից պետություններ ենք։ Եթե մենք հակառակ ենք ուզում անենք ու գնանք Ռուսաստանի թշնամու հետ՝ Ռուսաստանն ասում է ընտրիր»,- նշել է նա։
Նորադուսում հանդիպման ժամանակ նա նաև պատասխանել էր ապրիլի 1-ին Մոսկվայում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և և ՌԴ նախագահ Վ։ադիմիր Պուտինի հանդիպման մասին հարցին:
«Պուտինն ի՞նչ է ասում, եթե մենք գործընկեր ենք, իրար հետ ենք, պետք է իրար հետ ընկերություն անենք, իրար շահերը պաշտպանենք։ Եթե դու մեր կողմը չես, դու մեր հակառակորդի՝ թշնամու կողմն ես, ուրեմն մեր հարաբերությունները կշեղվեն։ Էդքան բան։ Մենք մեր դաշնակիցների հետ պետք է լիարժեք պայմանավորվենք»,-ասել է Ծառուկյանը:
Ապրիլի 9-ին տեղի է ունենալու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համագումարը և «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրի և թիմի շնորհանդեսը։ Այդ մասին հայտնել է ԲՀԿ նախագահի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստանի միաժամանակյա մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ի և Եվրոպական միության մաքսային համակարգերին անհնար է տնտեսական պատճառներով։
«Երբևէ, գուցե տարիներ անց, մենք՝ ԵՎրԱզԷՍ-ը և Եվրամիությունը, հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի ի վերջո, ապրում ենք նույն մայրցամաքում, կկարողանանք կարգավորել (վիճելի հարցերը – խմբ.)։ Բայց երբ դեռ ուկրաինական ճգնաժամից առաջ մենք փորձում էինք եվրոպացիների հետ պայմանավորվել համատեղ աշխատելու մասին, ոչինչ չստացվեց։ Նրանք գրեթե յուրաքանչյուր հարցում, ինչպես ինձ այն ժամանակ թվում էր, նույնիսկ մանր հարցերում, շատ կոշտ դիրք են զբաղեցնում», -ասել է Պուտինը։

Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan said that Russia is effectively telling Armenia to choose between alliances.
Speaking during a meeting with residents in Martuni, Gegharkunik region, Tsarukyan addressed Armenia’s relations with Moscow.
“Today, Europe is an enemy of Russia, while we are friendly and allied states with Russia. If we want to act otherwise and move toward Russia’s enemy, Russia tells us: choose,” he said.
During another meeting in Noratus, Tsarukyan also commented on the April 1 talks in Moscow between Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin.
“What is Putin saying? If we are partners, if we are together, we must maintain friendship and protect each other’s interests. If you are not on our side, then you are on the side of our opponent — our enemy — and our relations will shift. That’s it. We must fully agree with our allies,” Tsarukyan stated.
It was also announced that on April 9, the Prosperous Armenia Party will hold its congress and present its Proposal to Armenia program and team, according to party spokesperson Iveta Tonoyan.
Earlier, Russian President Vladimir Putin said that Armenia’s simultaneous participation in both the Eurasian Economic Union (EAEU) and the European Union’s customs system is economically impossible.
“At some point, perhaps years later, we — the Eurasian structures and the European Union — may find ways to cooperate. But even before the Ukraine crisis, when we tried to reach agreements with Europeans, it did not work. They took a very rigid stance on nearly every issue,” Putin said.