Գեղարքունիքի մարզ այցելության շրջանակում ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը Մարտունիում գյուղացիների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին: Հանդիպումից տեսանյութը հրապարակվել է նրա ֆեսյբուքյան էջում:
«Այսօր Եվրոպան Ռուսաստանի հետ թշնամի է, իսկ մենք Ռուսաստանի հետ բարեկամ-դաշնակից պետություններ ենք։ Եթե մենք հակառակ ենք ուզում անենք ու գնանք Ռուսաստանի թշնամու հետ՝ Ռուսաստանն ասում է ընտրիր»,- նշել է նա։
Նորադուսում հանդիպման ժամանակ նա նաև պատասխանել էր ապրիլի 1-ին Մոսկվայում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և և ՌԴ նախագահ Վ։ադիմիր Պուտինի հանդիպման մասին հարցին:
«Պուտինն ի՞նչ է ասում, եթե մենք գործընկեր ենք, իրար հետ ենք, պետք է իրար հետ ընկերություն անենք, իրար շահերը պաշտպանենք։ Եթե դու մեր կողմը չես, դու մեր հակառակորդի՝ թշնամու կողմն ես, ուրեմն մեր հարաբերությունները կշեղվեն։ Էդքան բան։ Մենք մեր դաշնակիցների հետ պետք է լիարժեք պայմանավորվենք»,-ասել է Ծառուկյանը:
Ապրիլի 9-ին տեղի է ունենալու «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համագումարը և «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրի և թիմի շնորհանդեսը։ Այդ մասին հայտնել է ԲՀԿ նախագահի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստանի միաժամանակյա մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ի և Եվրոպական միության մաքսային համակարգերին անհնար է տնտեսական պատճառներով։
«Երբևէ, գուցե տարիներ անց, մենք՝ ԵՎրԱզԷՍ-ը և Եվրամիությունը, հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի ի վերջո, ապրում ենք նույն մայրցամաքում, կկարողանանք կարգավորել (վիճելի հարցերը – խմբ.)։ Բայց երբ դեռ ուկրաինական ճգնաժամից առաջ մենք փորձում էինք եվրոպացիների հետ պայմանավորվել համատեղ աշխատելու մասին, ոչինչ չստացվեց։ Նրանք գրեթե յուրաքանչյուր հարցում, ինչպես ինձ այն ժամանակ թվում էր, նույնիսկ մանր հարցերում, շատ կոշտ դիրք են զբաղեցնում», -ասել է Պուտինը։

6 Апрель 2026 - 13:37 AMT
Лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян заявил, что Россия фактически ставит Армению перед необходимостью выбора.
Во время встречи с жителями Мартуни в Гегаркуникской области он затронул тему отношений с Москвой.
«Сегодня Европа является врагом России, а мы — дружественное и союзное государство с Россией. Если мы захотим поступить иначе и пойти к врагу России, Россия говорит: выбирайте», — отметил он.
На встрече в Норадузе Царукян также прокомментировал переговоры премьер-министра Армении Никола Пашиняна с президентом России Владимиром Путиным, состоявшиеся 1 апреля в Москве.
«Что говорит Путин? Если мы партнеры, если мы вместе, значит должны дружить и защищать интересы друг друга. Если ты не на нашей стороне, значит ты на стороне нашего противника — врага, и тогда отношения изменятся. Вот и все. Мы должны полноценно договориться с нашими союзниками», — заявил он.
Сообщается, что 9 апреля партия «Процветающая Армения» проведет свой съезд и представит программу «Предложение Армении» и команду, сообщила пресс-секретарь партии Ивета Тоноян.
Ранее президент России Владимир Путин заявил, что одновременное участие Армении в Евразийском экономическом союзе и таможенной системе Европейского союза невозможно по экономическим причинам.
«Когда-нибудь, возможно, спустя годы, мы — евразийские структуры и Европейский союз — сможем наладить взаимодействие. Но даже до украинского кризиса, когда мы пытались договориться с европейцами, ничего не получилось. Они занимали очень жесткую позицию практически по всем вопросам», — сказал Путин.