Ապրիլի 1-ին երկու ամսով կալանավորված Դավիթ Մինասյանի դասընկերներն իրենց ծնողների հետ ՀՀ գլխավոր դատախազության մոտ են՝ խնդրանքով դիմելով գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին վերացնելու իրենց ընկերոջ նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանքը։
Աշակերտները նամակ են հանձնել գլխավոր դատախազին՝ նշելով, որ Դավիթ Մինասյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, նա գտնվում է հիվանդանոցում, նրա կյանքն ու առողջությունը իրական վտանգի մեջ են, բժիշկների մշտական հսկողության կարիք ունի, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այս իրավիճակում նրա նկատմամբ կիրառված կալանքը մարդկային տեսանկյունից դառնում է ծայրահեղ ծանր և անհամաչափ միջոց։ Մենք հավատում ենք, որ այսպիսի հանգամանքներում առաջնայինը պետք է լինի մարդու կյանքի ու առողջության պաշտպանությունը։
Դավիթ Մինասյանը բարեխիղճ, կիրթ, պատասխանատու աշակերտ է, մշտապես աչքի է ընկել դրական վարքով, կրթության նկատմամբ լրջությամբ, շրջապատի հանդեպ հարգանքով։
Նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը մեծ անհանգստություն է առաջացրել ինչպես դպրոցական համայքնում, այնպես էլ հասարակության շրջանում։
Մենք համոզված ենք, որ Դավիթ Մինասյանը հանրային վտանգ չի կարող ներկայացել, արժանի է արդար ու մարդասիրական վերաբերմունքի։ Խնդրում ենք վերանայել նրա նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցն ու նպաստել նրա ազատ արձակմանը՝ հաշվի առնելով նրա առողջական վիճակն ու ապահովելով արդարության և իրավականության սկզբունքների պահպանումը։ Վստահ ենք որ ձեր կողմից կընդունվի արդար ու մարդասիրական որոշում»,- նշված է նամակում։
Նամակը ստորագրել են Դավիթի ուսուցիչները, դպրոցի տնօրենը, դասընկերները, ծնողները, հասարակության ներկայացուցիչներ։
Դասընկերներից մեկը նշել է, որ իրենց լուռ ակցաիները շարունակվելու են այնքան, մինչև հասնեն Դավիթ Մինասյանի ազատ արձակմանը։ Իսկ մինչ այս դիմած տարբեր պետական կառույցներից, այդ թվում ՄԻՊ-ից, դեռևս որևէ արձագանք չեն ստացել։

Одноклассники Давида Минасяна, арестованного 1 апреля на два месяца, вместе с родителями собрались у здания Генеральной прокуратуры, обратившись к генпрокурору Анне Вардапетян с просьбой пересмотреть меру пресечения.
Ученики передали письмо, в котором указали, что состояние здоровья Минасяна резко ухудшилось. Он находится в больнице, его жизнь и здоровье под угрозой, и ему необходим постоянный медицинский контроль, сообщает «Panorama.am».
«В данной ситуации содержание под стражей становится крайне тяжелой и несоразмерной мерой с гуманитарной точки зрения. Мы считаем, что в таких обстоятельствах приоритетом должна быть защита жизни и здоровья человека.
Давид Минасян — добросовестный, воспитанный и ответственный ученик, всегда отличавшийся положительным поведением, серьезным отношением к учебе и уважением к окружающим.
Примененная к нему мера вызывает серьезную обеспокоенность как в школьном сообществе, так и в обществе в целом.
Мы убеждены, что Давид Минасян не представляет общественной опасности и заслуживает справедливого и гуманного отношения. Просим пересмотреть меру пресечения и способствовать его освобождению с учетом состояния здоровья и соблюдением принципов справедливости и законности», — говорится в письме.
Письмо подписали учителя, директор школы, одноклассники, родители и представители общественности.
Один из одноклассников отметил, что их мирные акции будут продолжаться до освобождения Минасяна. Пока они не получили ответа от государственных органов, включая офис омбудсмена.
29 марта во время литургии в церкви Святой Анны в Ереване произошел инцидент, после которого были задержаны несколько человек. Давид Минасян был арестован на два месяца решением суда 1 апреля.