ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ներկայացրել է այն պատճառները, որոնց հիման վրա կուսակցությունը չի մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նա նշել է, որ ՀՀԿ-ի ընտրողների ձայները չեն կորչելու, միանալու են ընդդիմադիր ուժերին ընտրողների ձայներին
«Գալիք ընտրություններին Հանրապետականի ուղղակիորեն չմասնակցության 4 հիմնավորում.
Ա) էլ ավելի չպառակտենք ընդդիմադիր դաշտը։
Բ) Հնարավորություն տանք սեփական խոստումները կյանքի կոչելու բոլոր այն ուժերին, որոնց թվում է, թե իբր իրենց նշած նախկինները խանգարում են իշխանափոխություն անել։
Գ) Քաղաքական դաշտում սեփական «ես»-ը, նեղ կուսակցական շահերը, սեփական քաղաքական հաշվարկները հանուն ընդհանուր հաջողության ստորադասելու օրինակ ծառայենք։
Դ) Եվ վերջապես, այդ որոշումը մեծապես պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ մանրակրկիտ արված սոցիոլոգիական հետազոտությունները ցույց են տալիս՝ Հանրապետականները և մեր համակիրները, գրեթե առանց բացառությունների, պատրաստվում են մասնակցել ընտրություններին և քվեարկել միայն ու միայն ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի օգտին:
Այսինքն՝ մեր ընտրողների ձայները չեն կորչելու, այլ միանալու են ընդդիմադիր ուժերին ընտրողների ձայներին՝ նպաստելով այս իշխանությունների վերարտադրման կասեցմանը»։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարել է, որ չի մասնակցելու 2026 թվականի հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին։ Որոշումը կայացվել է Գործադիր մարմնի նիստում:

7 April 2026 - 07:12 AMT
Armen Ashotyan, vice chairman of the Republican Party of Armenia, said the party’s voters will support opposition forces despite its decision not to run.
He outlined the reasons for not participating in the upcoming parliamentary elections in a Facebook post.
“Our voters’ ballots will not be lost; they will be added to the votes of opposition forces,” he wrote.
Ashotyan listed four key reasons for the decision:
A) Not to further fragment the opposition field.
B) To give all those forces the opportunity to fulfill their promises, especially those claiming that the so-called former authorities hinder the change of power.
C) To set an example of placing collective success above narrow party interests and political calculations.
D) Finally, the decision is also largely based on detailed sociological research showing that Republicans and our supporters, almost without exception, plan to participate in the elections and vote exclusively for opposition political forces.
“In other words, our voters’ votes will not disappear but will merge with opposition votes, contributing to preventing the reproduction of the current authorities,” he said.
The Republican Party of Armenia has announced it will not participate in the parliamentary elections scheduled for June 7, 2026. The decision was made during a meeting of its executive body.