7 Ապրիլ 2026 - 07:56 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապրիլի 6-ին կրկին հանդես է եկել Իրանին ուղղված կոշտ հայտարարություններով ՝ պահանջելով ապահովել նավագնացության ազատությունը Հորմուզի նեղուցով մինչև ապրիլի 7-ի երեկո՝ Վաշինգտոնի ժամանակով։ Հակառակ դեպքում նա սպառնացել է հարվածներ հասցնել երկրի առանցքային ենթակառուցվածքներին։
«Ամբողջ երկիրը կարելի է շարքից հանել մեկ գիշերվա ընթացքում, և այդ գիշերը կարող է վրա հասնել արդեն վաղը», — հայտարարել է նա Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսի բացման խոսքում, հայտնում է BBC-ն:
Ավելի ուշ լրագրողների հարցերին պատասխանելիս նա հավելել է. «Նրանց մոտ չեն լինի ոչ կամուրջներ, ոչ էլ էլեկտրակայաններ։ Նրանք կհայտնվեն քարի դարում»։
«Վաղվա կեսգիշերին Իրանում յուրաքանչյուր կամուրջ լիովին կկործանվի, իսկ յուրաքանչյուր էլեկտրակայան կդադարի գործել — դրանք կվառվեն, կպայթեն և այլևս երբեք չեն օգտագործվի։ Սա կարող է տեղի ունենալ չորս ժամվա ընթացքում, եթե մենք ցանկանանք։ Բայց մենք չենք ցանկանում, որ դա տեղի ունենա», — ընդգծել է նա։
Այդ ընթացքում Իրանում երեկոյան տարածվել է գերագույն առաջնորդ Մոջթաբա Խամենեիի նոր գրավոր հայտարարությունը։ Այն անդրադարձել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հետախուզության ղեկավար Մաջիդ Հադեմիի սպանությանը, որի պատասխանատվությունը ստանձնել է Իսրայելը։
Իր ուղերձում Խամենեին կրկնել է, որ հրամանատարների կորուստները՝ իսկ Հադեմին առաջինը չէ, որ զոհվել է հակամարտության սկզբից ի վեր, չեն կարող խաթարել ԻՀՊԿ-ի գաղափարախոսական հիմքերը։
Մոջթաբա Խամենեին մոտ մեկ ամիս առաջ ընտրվել է գերագույն առաջնորդ՝ իր հոր՝ այաթոլլա Ալի Խամենեիի փետրվարի 28-ի մահից հետո։ Այդ ժամանակից ի վեր նա մի քանի անգամ հանդես է եկել գրավոր հայտարարություններով, սակայն հրապարակավ չի երևացել՝ այդ ընթացքում նրա ոչ լուսանկարներ, ոչ տեսանյութեր չեն հրապարակվել։ Դոնալդ Թրամփը ավելի վաղ հայտարարել է, որ Մոջթաբան կարող է մահացած լինել կամ ծանր վիճակում գտնվել։ Իրանի պաշտոնյաները, իրենց հերթին, պնդել են, որ նա կենդանի է և պարզապես խուսափում է հրապարակային ներկայությունից՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
Ապրիլի 6-ին Իրանը և ԱՄՆ-ն ստացել են Պակիստանի կողմից մշակված առաջարկներ՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ, սակայն օրվա ընթացքում հակասական տեղեկություններ են տարածվել, և առայժմ պարզ չէ՝ հնարավոր են արդյոք համաձայնություններ։ Թրամփի խոսքով՝ Թեհրանի հետ շփումները շարունակվում են։ Միաժամանակ իրանական Irna գործակալությունը հայտնել է, որ Թեհրանը արդեն մերժել է հրադադարի առաջարկը և պնդել է հակամարտության վերջնական ավարտի անհրաժեշտությունը։
Ավելի վաղ Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հայտնել էր, որ հրադադարի առաջարկը եղել է «մի շարք գաղափարներից մեկը», որոնք քննարկվել են Դոնալդ Թրամփի կողմից, մինչդեռ Իրանի դեմ գործողությունը շարունակվել է։
Իրանը մերժել է Վաշինգտոնի առաջարկը, որը ենթադրել է հրադադարի հաստատում ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից իրականացվող պատերազմի շրջանակում Իսլամական Հանրապետության դեմ։ Այդ մասին վկայել է փաստաթուղթը, որը Թեհրանը փոխանցել է բանակցություններում միջնորդ հանդիսացող Պակիստանին, հաղորդել է Irna գործակալությունը:
Նշվում է, որ Իրանի պատասխանը ներառել է տասը դրույթ։ Դրանց թվում եղել են տարածաշրջանում պատերազմի ամբողջական ավարտի պահանջը, Հորմուզի նեղուցով նավերի անվտանգ անցումն ապահովելու մեխանիզմը, ինչպես նաև պատժամիջոցների վերացման և երկրի վերականգնման մասին դրույթներ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
«Մենք կհամաձայնենք միայն պատերազմի ավարտին՝ երաշխիքներով, որ մեզ կրկին չեն հարձակվի», — փոխանցել է AP գործակալությունը՝ մեջբերելով Եգիպտոսում Իսլամական Հանրապետության դիվանագիտական առաքելության ղեկավար Մոջթաբա Ֆերդուսի Պուրի հայտարարությունը։
Այն մասին, որ Իրանի պատասխանը ներառել է տասը կետ, X միկրոբլոգում գրել է նաև լրագրող Բարակ Ռավիդը, որը համագործակցել է Axios առցանց պարբերականի, CNN հեռուստաալիքի և իսրայելական Channel 12-ի հետ։ Նրա տվյալներով՝ ամերիկացի անանուն պաշտոնյան իր հետ զրույցում Իրանի դիրքորոշումը բնութագրել է որպես «մաքսիմալիստական» և կասկած է հայտնել, որ այն կարող է առաջընթաց ապահովել հակամարտության դիվանագիտական կարգավորման հարցում։
Միևնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 6-ին հայտարարել է, որ խիստ դժգոհ է Իրանի կառավարության գործողություններից և որ այն «կվճարի դրա համար բարձր գին»։ Բացի այդ, Սպիտակ տան ղեկավարը նշել է, որ Թեհրանը չի օգտվել իրեն տրամադրված հնարավորություններից։
Reuters-ի աղբյուրի խոսքով՝ նախնական փուլում պայմանավորվածությունները պետք է ձևակերպվեն փոխըմբռնման հուշագրի տեսքով, որը պետք է ստորագրվի էլեկտրոնային եղանակով Պակիստանի միջոցով՝ որպես բանակցությունների միակ կապուղի։ Նրա խոսքով՝ վերջնական համաձայնագիրը, որը կներառի Իրանի միջուկային ծրագրի սահմանափակումների և պատժամիջոցների մեղմացման դրույթներ, կարող է ձեռք բերվել 15–20 օրվա ընթացքում։

7 Апрель 2026 - 10:33 AMT
Президент США Дональд Трамп выступил с жесткими заявлениями в адрес Ирана, потребовав обеспечить свободу судоходства через Ормузский пролив до установленного срока.
6 апреля в Белом доме он обозначил дедлайн — вторник, 20:00 по восточному времени США, пригрозив ударами по ключевой инфраструктуре страны в случае невыполнения требований.
«Всю страну можно вывести из строя за одну ночь, и эта ночь может наступить уже завтра», — заявил он, сообщает BBC.
Отвечая на вопросы журналистов, он добавил: «У них не будет ни мостов, ни электростанций. Они окажутся в каменном веке».
«К полуночи завтрашнего дня каждый мост в Иране будет полностью разрушен, а каждая электростанция прекратит работу — они будут сожжены, взорваны и больше никогда не будут использоваться. Это может произойти за четыре часа, если мы захотим. Но мы этого не хотим», — подчеркнул он.
Тем временем вечером в Иране распространили новое письменное заявление верховного лидера Моджтабы Хаменеи. В нем затрагивалась гибель главы разведки КСИР Маджида Хадеми, ответственность за которую взял на себя Израиль.
Хаменеи отметил, что потери командиров не подорвут идеологические основы КСИР.
Ранее он был избран верховным лидером после смерти своего отца, аятоллы Али Хаменеи, 28 февраля. С тех пор он не появлялся публично. Ранее Трамп заявлял, что он может быть мертв или тяжело болен, тогда как иранские власти утверждают, что он жив и избегает публичности из соображений безопасности.
6 апреля Иран и США получили предложения, подготовленные Пакистаном, о прекращении военных действий. Однако информация противоречива, и пока неясно, возможны ли договоренности. По словам Трампа, контакты с Тегераном продолжаются.
В то же время агентство «IRNA» сообщило, что Тегеран уже отверг предложение о перемирии и настаивает на окончательном завершении конфликта.
Ранее представитель Белого дома отметил, что идея перемирия была «одной из нескольких» обсуждаемых инициатив.
Иран отклонил предложение Вашингтона о прекращении огня в войне с участием США и Израиля, следует из документа, переданного через Пакистан, сообщает «IRNA».
Ответ включал десять пунктов, среди которых требование полного прекращения войны, механизмы обеспечения безопасности судоходства через Ормузский пролив, а также вопросы снятия санкций и восстановления страны, сообщает «Deutsche Welle».
«Мы согласимся только на завершение войны при гарантиях, что на нас больше не нападут», — приводит «AP» слова главы дипмиссии Ирана в Египте Моджтабы Фердуси Пура.
Журналист Барак Равид также сообщил, что ответ Ирана содержит десять пунктов. По словам неназванного американского чиновника, позиция Тегерана является «максималистской» и вряд ли приведет к дипломатическому прогрессу.
Трамп также заявил, что крайне недоволен действиями иранских властей и что они «заплатят высокую цену», добавив, что Тегеран не воспользовался предоставленными возможностями.
По данным источника Reuters, предварительные договоренности могут быть оформлены в виде меморандума, подписанного в электронном виде через Пакистан. Итоговое соглашение, включающее ограничения ядерной программы Ирана и смягчение санкций, может быть достигнуто в течение 15–20 дней.