7 Ապրիլ 2026 - 08:02 AMT
Ազգային ժողովն ապրիլի 7-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ կգումարի «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու համար: Օրենքի նախագիծը կքննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով, հայտնել է ԱԺ կայքը:
«Քաղաքացիական պայմանագիրը» որոշել է արգելել կուսակցությունների և դաշինքների անվանումներում անունների կիրառումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այս նախաձեռնությանը արդեն անդրադարձել է իրավապաշտպան, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը՝ նշելով, որ առաջարկվող փոփոխությունը ուղղված է Սամվել Կարապետյանի անվան կիրառման դեմ։
«Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների և լրացումների նախագիծ է բերել, որով արգելում է կուսակցությունների և դաշինքների անվանումներում անձնանունների կիրառումը։ Կռիվ տվեցիք Սամվել Կարապետյանի նկարների հետ, հիմա կռիվ եք տալիս անվան հետ։ Չի՛ ստացվելու, որովհետև կա մի բացարձակ ճշմարտություն, և մեր քաղաքական ուժը պայքարում է այդ ճշմարտության վերականգնման համար»,- ասել է նա:
Մելոյանը հիշեցրել է, որ մարտի 31-ին ձևավորվել է դաշինքը, և հայտարարվել է ընտրություններին մասնակցելու մասին՝ «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» անվանմամբ։
«Ապրիլի 13-ից Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում մեկնարկելու էր քաղաքական ուժերի փաստաթղթերի ընդունելությունը։ Իշխող ուժը փորձում է այս միջակայքում, երբ ընդամենը մի քանի օր է մնացել փաստաթղթերի ընդունմանը, նման բացահայտ միջամտություն թույլ տալ և խախտել խաղի կանոնները»,- շարունակել է Մելոյանը։
Մելոյանը նաև շեշտել է, որ այս գործընթացը չի սահմանափակվում միայն իրենց քաղաքական ուժով, այլ վերաբերում է ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացու և ազդում է պետության իրավական ու ժողովրդավարական հիմքերի վրա։

Национальное собрание Армении 7 апреля проведет внеочередное заседание для обсуждения изменений в Избирательный кодекс, предусматривающих запрет на использование личных имен в названиях партий и блоков.
Законопроект будет рассмотрен в 24-часовом режиме, сообщает сайт парламента.
Правящая партия «Гражданский договор» решила ввести данное ограничение, сообщает «Sputnik Armenia».
Правозащитник и член партии «Сильная Армения» Гоар Мелоян заявила, что инициатива направлена против использования имени Самвела Карапетяна.
«Фракция «Гражданский договор» внесла поправки в Избирательный кодекс, запрещающие использование личных имен в названиях партий и блоков. Вы боролись с изображениями Самвела Карапетяна, теперь боретесь с его именем. Это не получится, потому что есть абсолютная истина, и наша политическая сила борется за ее восстановление», — сказала она.
Мелоян напомнила, что 31 марта был создан блок «Сильная Армения с Самвелом Карапетяном» и объявлено о намерении участвовать в выборах.
«С 13 апреля Центральная избирательная комиссия должна была начать прием документов. Власть пытается в этот короткий срок вмешаться и изменить правила игры», — добавила она.
Она подчеркнула, что вопрос касается не только их политической силы, но и всех граждан с избирательным правом, затрагивая правовые и демократические основы государства.