7 Ապրիլ 2026 - 08:02 AMT
Ազգային ժողովն ապրիլի 7-ին պատգամավորների նախաձեռնությամբ արտահերթ նիստ կգումարի «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ կատարելու համար: Օրենքի նախագիծը կքննարկվի 24-ժամյա ռեժիմով, հայտնել է ԱԺ կայքը:
«Քաղաքացիական պայմանագիրը» որոշել է արգելել կուսակցությունների և դաշինքների անվանումներում անունների կիրառումը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Այս նախաձեռնությանը արդեն անդրադարձել է իրավապաշտպան, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը՝ նշելով, որ առաջարկվող փոփոխությունը ուղղված է Սամվել Կարապետյանի անվան կիրառման դեմ։
«Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիրը» «Ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի փոփոխությունների և լրացումների նախագիծ է բերել, որով արգելում է կուսակցությունների և դաշինքների անվանումներում անձնանունների կիրառումը։ Կռիվ տվեցիք Սամվել Կարապետյանի նկարների հետ, հիմա կռիվ եք տալիս անվան հետ։ Չի՛ ստացվելու, որովհետև կա մի բացարձակ ճշմարտություն, և մեր քաղաքական ուժը պայքարում է այդ ճշմարտության վերականգնման համար»,- ասել է նա:
Մելոյանը հիշեցրել է, որ մարտի 31-ին ձևավորվել է դաշինքը, և հայտարարվել է ընտրություններին մասնակցելու մասին՝ «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» անվանմամբ։
«Ապրիլի 13-ից Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում մեկնարկելու էր քաղաքական ուժերի փաստաթղթերի ընդունելությունը։ Իշխող ուժը փորձում է այս միջակայքում, երբ ընդամենը մի քանի օր է մնացել փաստաթղթերի ընդունմանը, նման բացահայտ միջամտություն թույլ տալ և խախտել խաղի կանոնները»,- շարունակել է Մելոյանը։
Մելոյանը նաև շեշտել է, որ այս գործընթացը չի սահմանափակվում միայն իրենց քաղաքական ուժով, այլ վերաբերում է ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացու և ազդում է պետության իրավական ու ժողովրդավարական հիմքերի վրա։

7 April 2026 - 10:35 AMT
Armenia’s National Assembly will convene an extraordinary session on April 7 to discuss amendments to the Electoral Code, including a proposal to ban the use of personal names in party and alliance titles.
The draft law will be reviewed under a 24-hour procedure, according to the parliament’s official website.
The ruling Civil Contract party has decided to introduce the restriction, Sputnik Armenia reports.
Human rights advocate and member of the Strong Armenia party, Gohar Meloyan, said the initiative is aimed at preventing the use of Samvel Karapetyan’s name.
“The Civil Contract faction has introduced amendments to the Electoral Code that prohibit the use of personal names in party and alliance titles. You fought against Samvel Karapetyan’s images, now you are fighting against his name. It will not work, because there is an absolute truth, and our political force is fighting to restore it,” she said.
Meloyan recalled that the alliance Strong Armenia with Samvel Karapetyan was formed on March 31 and announced its intention to participate in the elections.
“From April 13, the Central Electoral Commission was set to begin accepting documents from political forces. The ruling party is trying, in this short period before submissions begin, to interfere and change the rules of the game,” she added.
She stressed that the issue goes beyond their political force and affects every citizen with electoral rights, as well as the legal and democratic foundations of the state.