7 Ապրիլ 2026 - 13:36 AMT
Այս գիշեր մի ամբողջ քաղաքակրթություն կկործանվի, և այն այլևս երբեք հնարավոր չի լինի վերականգնել, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth Social սոցիալական ցանցում։
«Ես չեմ ցանկանում, որ դա տեղի ունենա, բայց հավանաբար այդպես էլ կլինի: Այնուամենայնիվ, այժմ, երբ մենք ունենք ռեժիմի լիակատար փոփոխություն, որտեղ գերակշռում են այլ, ավելի խելացի և պակաս արմատական մտքեր, գուցե հեղափոխականորեն հրաշալի ինչ-որ բան տեղի ունենա, ո՞վ գիտի։ Մենք դա կիմանանք այս գիշեր՝ աշխարհի երկար և բարդ պատմության ամենակարևոր պահերից մեկը։ 47 տարվա շորթումը, կոռուպցիան և մահը վերջապես կավարտվեն», – գրել է նա:
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն իր հերթին ասել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի դեմ իրականացվող գործողության հիմնական ռազմական նպատակները արդեն կատարված են, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Կա ևս մի բան, որ մենք կցանկանայինք անել… Բայց ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ-ի ռազմական խնդիրները կատարված են», – ասել է Վենսը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Ավելի վաղ IRNA իրանական պետական գործակալությունը հաղորդել է, որ Թեհրանը, պատասխանելով ԱՄՆ առաջարկին, մերժել է հրադադարի հնարավորությունը՝ ընդգծելով հակամարտության լիակատար դադարեցման և պատժամիջոցների վերացման անհրաժեշտությունը։ Բացի այդ, պատասխանում ներկայացված են եղել Իրանի պահանջները՝ կապված Հորմուզի նեղուցով անվտանգ նավարկության ապահովման հետ։ Այդ ֆոնին, ԱՄՆ-ի հնարավոր ցամաքային գործողության մասին տեղեկությունների պայմաններում, Իրանում մեկնարկել է կամավորների հավաքագրման արշավ երկրի պաշտպանության համար։
Նախորդ օրը Թրամփը սպառնացել է Իրանին, որ ապրիլի 7-ին կոչնչացնի «կամուրջները և էլեկտրակայանները»՝ կոչ անելով բացել Հորմուզի նեղուցով նավարկության համար, հակառակ դեպքում, նրա խոսքով, իրանցիները «կապրեն դժոխքում»։ Թեհրանում հայտարարել են, որ վճռական պատասխան են տալու, եթե Վաշինգտոնը իրականացնի իր սպառնալիքները։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ռազմական գործողությունները Իսլամական Հանրապետության դեմ շարունակվում են փետրվարի 28-ից, և այդ ընթացքում կողմերը փոխադարձ հարվածներ են հասցրել։

U.S. President Donald Trump warned that “an entire civilization” could be destroyed overnight, in a post on the Truth Social platform.
“I don’t want that to happen, but it probably will,” he wrote.
Trump added that he does not rule out “something revolutionary and wonderful,” without providing further details, according to «RIA Novosti».
“Who knows? We will find out tonight, in one of the most important moments in the long and complex history of the world,” he emphasized.
U.S. Vice President J.D. Vance, for his part, said that the main military objectives of the U.S. operation against Iran have already been achieved.
“There is something else we would like to do… but overall, the United States’ military objectives have been accomplished,” Vance said during a joint press conference with Hungarian Prime Minister Viktor Orban.
Earlier, Iran’s state agency IRNA reported that Tehran had rejected a ceasefire proposal from the U.S., stressing the need for a complete end to the conflict and the lifting of sanctions. The response also outlined Iran’s demands regarding safe navigation through the Strait of Hormuz.
Amid reports of a possible U.S. ground operation, a volunteer mobilization campaign has begun in Iran.
Previously, Trump warned that on April 7 the U.S. could destroy Iran’s “bridges and power plants” if Tehran does not ensure free navigation through the Strait of Hormuz, stating that otherwise Iranians would “live in hell.”
Tehran has said it will deliver a decisive response if Washington carries out its threats.
Military operations by the U.S. and Israel against the Islamic Republic have been ongoing since February 28, with both sides exchanging strikes.