8 Ապրիլ 2026 - 06:21 AMT
Թրամփն ընդունել է Իրանի առաջարկը և դադարեցրել հարվածները, Թեհրանը՝ համաձայնվել բացել Հորմուզի նեղուցը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդունել է Իրանի առաջարկը և 2 շաբաթով դադարեցրել հարվածները, Թեհրանը համաձայնվել է բացել Հորմուզի նեղուցը, հայտնում է BBC-ն:
«Ես համաձայն եմ դադարեցնել Իրանի վրա գրոհներն ու ռմբակոծությունները 2 շաբաթով»,-գրել է Թրամփը սոցցանցերում:
Թրամփն ասել է, որ Իրանից «10 կետից բաղկացած առաջարկ» է ստացել, որը համարում է «բանակցությունների համար աշխատանքային հիմք»։ Թրամփի խոսքով՝ այս երկշաբաթյա ժամկետն անհրաժեշտ է վերջնական համաձայնության տեքստը համաձայնեցնելու համար։
Իրանը, իր հերթին, հաստատել է, որ պատրաստ է գնալ հրադադարի, սակայն միաժամանակ առաջադրել է մի շարք սեփական պայմաններ։
Իսրայելն աջակցություն է հայտնել հրադադարին՝ ընդգծելով, որ այն չի տարածվել Լիբանանի վրա։
Թրամփը սպառնացել էր, որ եթե Իրանը չապաշրջափակի Հորմուզի նեղուցը, որով խաղաղ ժամանակներում անցել է համաշխարհային նավթի և հեղուկացված բնական գազի մոտ 20 տոկոսը, Միացյալ Նահանգները կհարվածեն երկրի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ կամուրջներին և էլեկտրակայաններին, և անգամ կվերացնեն «իրանական քաղաքակրթությունը»։ Այդ վերջնագրի ժամկետը լրանալու էր ապրիլի 8-ին՝ Գրինվիչի ժամանակով 01:00-ին (Երևանի ժամանակով՝ 04:00-ին)։ Այն պահին, երբ Թրամփը գրել է «հրադադարի մասին», նշված ժամկետի ավարտին մնացել էր եղել մեկ ժամից փոքր-ինչ ավելի։
Վերջին ժամերին Պակիստանը, որը միջնորդի դեր է ստանձնել Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև, հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ կողմերին փոխանցել է խաղաղության առաջարկը, ըստ որի Վաշինգտոնը պետք է երկու շաբաթով դադարեցներ ռմբակոծությունները, իսկ Թեհրանը՝ բացեր նեղուցը։ Իր հրապարակման մեջ Թրամփը նշել է, որ զրուցել է Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆի և ֆելդմարշալ Ասիմ Մունիրի հետ, և նրանք իրեն խնդրել են «զսպել այն կործանարար ուժը, որը այս երեկո ուղղվում է դեպի Իրան» (ԱՄՆ-ում դեռ երեկո էր)։
«Գրեթե բոլոր նախկին վիճահարույց հարցերը Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև համաձայնեցված են, սակայն երկշաբաթյա ժամանակահատվածը թույլ կտա վերջնական տեսքի բերել և իրականացնել համաձայնագիրը», — գրել է նախագահը։
Թրամփի հայտարարությունից մոտ մեկ ժամ անց Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, ինչպես նաև երկրի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհուրդը հայտարարել են, որ Թեհրանը համաձայնել է երկշաբաթյա հրադադարին և Հորմուզի նեղուցով նավարկության վերականգնմանը։ Արաղչին ընդգծել է, որ նավարկությունը հնարավոր է դարձել «Իրանի զինված ուժերի հետ համակարգմամբ և տեխնիկական սահմանափակումները պատշաճ հաշվի առնելով»։
Իրանի պետական հեռուստատեսությունը գրեթե անմիջապես փոխանցել է Թրամփի հայտարարությունը՝ իրավիճակը ներկայացնելով այսպես. «Թրամփը հայտարարել է երկշաբաթյա հրադադարի մասին՝ ընդունելով Իրանի պայմանները՝ պատերազմը ավարտելու համար»։ Բացի այդ, նրա հայտարարությունը բնութագրվել է որպես «նվաստացուցիչ նահանջ հակաիրանական հռետորաբանությունից»։
Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը հայտարարել է, որ հրադադարը ուժի մեջ է մտել «անմիջապես»։ Նրա խոսքով՝ կողմերը վերջնականապես համաձայնեցրել են այն Թրամփի վերջնագրի ժամկետի ավարտից ընդամենը 10 րոպե առաջ։
Նույնիսկ հրադադարի մասին հայտարարությունից հետո Իսրայելում և Պարսից ծոցի արաբական երկրներում շարունակվել է օդային տագնապ հայտարարվել Իրանի հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակումների պատճառով։
Համաշխարհային ֆինանսական շուկաներն արձագանքել են Իրանի շուրջ երկշաբաթյա հրադադարի մասին հաղորդումներին՝ նավթի և նավթամթերքների գների նվազումով։ Ապրիլի 8-ի առավոտյան Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսների արժեքը տատանվել է մոտ 95 դոլարի սահմաններում մեկ բարելի համար, մինչդեռ նախորդ օրn այն կազմել է մոտ 110 դոլար, վկայել են գնանշումները հետևող ծառայությունների տվյալները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Trading Economics հարթակի տվյալներով՝ հում նավթը մեկ օրվա ընթացքում համաշխարհային շուկաներում արժեզրկվել է 14%-ով՝ հասնելով 96 դոլարի մեկ բարելի համար։ Մազութը, որը ԱՄՆ-ում լայնորեն օգտագործվում է որպես ջեռուցման վառելիք, նույն ժամանակահատվածում էժանացել է 17%-ով, իսկ բենզինը՝ գրեթե 10%-ով։
Նավթային ոլորտում գների անկումը դարձել է շուկաների ակնհայտ արձագանքն ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ու Իրանի միջև հակամարտությունում երկշաբաթյա հրադադարի մասին տեղեկություններին, ինչպես նաև Հորմուզի նեղուցի արգելափակման հնարավոր մոտալուտ վերացման սպասումներին։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ից շարունակում են ավիահարվածներ հասցնել Իրանի տարածքին։ Այդ հարձակումների հետևանքով սպանվել է երկրի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին, ինչպես նաև մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ և ուժային կառույցների ներկայացուցիչներ։ Նրան փոխարինել է նրա 56-ամյա որդի Մոջթաբան, որը հակամարտության սկզբից ի վեր ոչ մի անգամ հրապարակային չի հայտնվել կամ տեսաուղերձով չի հանդես եկել։
Ի պատասխան՝ Իրանը հրթիռներով և անօդաչու սարքերով հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և Պարսից ծոցի երկրներում տեղակայված ամերիկյան ռազմաբազաներին։ Բացի այդ, Թեհրանը հարվածներ է հասցրել տարածաշրջանի մի շարք երկրների նավթային պահեստներին և Հորրմուզի նեղուցով անցնող նավթային տանկերներին։ Նեղուցի շրջափակումը դարձել է լուրջ փորձություն Թրամփի համար․ նրան չի հաջողվել ոչ սպառնալիքների միջոցով, ոչ էլ ՆԱՏՕ-ի երկրների ներգրավմամբ լուծել ստեղծված իրավիճակը։

Президент США Дональд Трамп принял предложение Ирана и приостановил удары на две недели, тогда как Тегеран согласился открыть Ормузский пролив, сообщает «BBC» .
«Я согласен прекратить атаки и бомбардировки Ирана на две недели», — написал Трамп в социальных сетях.
По его словам, он получил от Ирана «предложение из 10 пунктов», которое считает «рабочей основой для переговоров». Этот срок необходим для согласования окончательного текста соглашения.
Иран, в свою очередь, подтвердил готовность к перемирию, одновременно выдвинув ряд собственных условий.
Израиль выразил поддержку прекращению огня, подчеркнув, что оно не распространяется на Ливан.
Ранее Трамп предупреждал, что если Иран не разблокирует Ормузский пролив — через который в мирное время проходит около 20% мировой нефти и сжиженного природного газа — США нанесут удары по гражданской инфраструктуре, включая мосты и электростанции, и даже «уничтожат иранскую цивилизацию». Срок ультиматума истекал 8 апреля в 01:00 по Гринвичу (04:00 по ереванскому времени). В момент объявления перемирия оставалось чуть более часа до его окончания.
В последние часы Пакистан, выступающий посредником между Ираном и США, заявил, что передал сторонам мирное предложение: Вашингтон должен был приостановить бомбардировки на две недели, а Тегеран — открыть пролив. В своем заявлении Трамп отметил, что говорил с премьер-министром Пакистана Шехбазом Шарифом и фельдмаршалом Асимом Муниром, которые попросили его «сдержать разрушительную силу, направляющуюся сегодня вечером к Ирану».
«Почти все ранее спорные вопросы между Соединенными Штатами и Ираном согласованы, однако двухнедельный период позволит завершить и реализовать соглашение», — написал президент.
Примерно через час после заявления Трампа министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи и Высший совет национальной безопасности подтвердили согласие Тегерана на двухнедельное перемирие и восстановление судоходства через Ормузский пролив. Арагчи подчеркнул, что это стало возможным «в координации с вооруженными силами Ирана и с учетом технических ограничений».
Иранское государственное телевидение оперативно передало заявление Трампа, представив ситуацию следующим образом: «Трамп объявил о двухнедельном перемирии, приняв условия Ирана для завершения войны». Также оно охарактеризовало его заявление как «унизительное отступление от антииранской риторики».
Премьер-министр Пакистана Шехбаз Шариф заявил, что перемирие вступило в силу «немедленно», уточнив, что стороны окончательно согласовали его всего за 10 минут до истечения ультиматума.
Даже после объявления перемирия в Израиле и арабских странах Персидского залива продолжали звучать сигналы воздушной тревоги из-за запусков иранских ракет и беспилотников.
Мировые финансовые рынки отреагировали на сообщения о перемирии снижением цен на нефть и нефтепродукты. Утром 8 апреля фьючерсы на нефть марки Brent колебались около 95 долларов за баррель против примерно 110 долларов днем ранее, свидетельствуют данные, приведенные «Deutsche Welle».
По данным платформы Trading Economics, сырая нефть за сутки подешевела на 14% до 96 долларов за баррель. Мазут, широко используемый в США как отопительное топливо, снизился на 17%, а бензин — почти на 10%.
Снижение цен в нефтяном секторе стало очевидной реакцией рынков на сообщения о двухнедельном перемирии в конфликте между США, Израилем и Ираном, а также на ожидания скорого снятия блокады Ормузского пролива.
С 28 февраля США и Израиль наносят авиаудары по территории Ирана. В результате атак, по данным источников, погиб верховный лидер аятолла Али Хаменеи, а также ряд высокопоставленных чиновников и представителей силовых структур. Его сменил 56-летний сын Моджтаба, который с начала конфликта не появлялся публично и не выступал с видеообращениями.
В ответ Иран наносил удары ракетами и беспилотниками по Израилю и американским базам в странах Персидского залива. Также Тегеран атаковал нефтехранилища в ряде стран региона и танкеры, проходящие через Ормузский пролив. Блокада пролива стала серьезным испытанием для Трампа: ему не удалось урегулировать ситуацию ни угрозами, ни с привлечением стран НАТО.