8 Ապրիլ 2026 - 06:56 AMT
ԱԳՆ-ում քննարկել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի արարողակարգային և լոգիստիկ ընթացակարգերը
Ապրիլի 7-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում անցկացվել է հանդիպում ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների մասնակցությամբ, որը նվիրված էր մայիսի 4-ին Երևանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը:
ԱԳՆ պետական արարողակարգի ծառայության ղեկավար Գագիկ Վանոյանը ներկայացրել է արդեն իրականացված կազմակերպչական աշխատանքները, ինչպես նաև առաջիկա քայլերը՝ մանրամասնելով արարողակարգային և լոգիստիկ գործընթացները։
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակիցներին ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք Հայաստանը ձեռնարկել է գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Նա նաև անդրադարձել է միջոցառման բովանդակությանը և օրակարգային առաջնահերթություններին։
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը պատասխանել է նաև ներկաների կողմից բարձրացված այլ հարցերին, այդ թվում՝ միջոցառման լուսաբանման հետ կապված թեմաներին։

8 Апрель 2026 - 07:07 AMT
7 апреля в Министерстве иностранных дел Армении состоялась встреча с участием руководителей аккредитованных в стране дипломатических миссий и представителей международных организаций, посвященная подготовке 8-го саммита Европейского политического сообщества, запланированного на 4 мая в Ереване.
Руководитель службы государственного протокола МИД Гагик Ваноян представил уже проведенные организационные работы, а также дальнейшие шаги, подробно остановившись на протокольных и логистических процедурах.
В ходе обсуждения заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян представил участникам меры, предпринятые Арменией для проведения саммита на высоком уровне. Он также коснулся содержания мероприятия и его приоритетов повестки.
В ходе встречи армянская сторона также ответила на другие вопросы участников, включая темы, связанные с освещением мероприятия в СМИ.