8 Ապրիլ 2026 - 06:56 AMT
ԱԳՆ-ում քննարկել են Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի արարողակարգային և լոգիստիկ ընթացակարգերը
Ապրիլի 7-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում անցկացվել է հանդիպում ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների մասնակցությամբ, որը նվիրված էր մայիսի 4-ին Երևանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստմանը:
ԱԳՆ պետական արարողակարգի ծառայության ղեկավար Գագիկ Վանոյանը ներկայացրել է արդեն իրականացված կազմակերպչական աշխատանքները, ինչպես նաև առաջիկա քայլերը՝ մանրամասնելով արարողակարգային և լոգիստիկ գործընթացները։
Քննարկման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը մասնակիցներին ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք Հայաստանը ձեռնարկել է գագաթնաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Նա նաև անդրադարձել է միջոցառման բովանդակությանը և օրակարգային առաջնահերթություններին։
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը պատասխանել է նաև ներկաների կողմից բարձրացված այլ հարցերին, այդ թվում՝ միջոցառման լուսաբանման հետ կապված թեմաներին։

On April 7, Armenia’s Ministry of Foreign Affairs hosted a meeting with heads of diplomatic missions accredited in the country and representatives of international organizations, dedicated to preparations for the 8th European Political Community summit scheduled for May 4 in Yerevan.
Head of the MFA State Protocol Service Gagik Vanoyan presented the organizational work already completed, as well as upcoming steps, detailing protocol and logistical procedures.
During the discussion, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan outlined the measures Armenia has undertaken to ensure the summit is held at a high level. He also addressed the content of the event and its agenda priorities.
During the meeting, the Armenian side also responded to additional questions raised by participants, including issues related to media coverage of the event.