Հայաստանը ողջունում է ԱՄՆ-ի և Իրանի կարևոր որոշումը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր էջում:
«Մենք նաև բարձր ենք գնահատում միջնորդական ջանքերը, այդ թվում՝ Պակիստանի, և խորապես համոզված ենք, որ բոլոր չլուծված հարցերը լուծելու և Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը պահպանելու գործում պետք է գերակայի դիվանագիտությունը»,- նշել է Փաշինյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդունել է Իրանի առաջարկը և 2 շաբաթով դադարեցրել հարվածները, Թեհրանը համաձայնվել է բացել Հորմուզի նեղուցը։ Թրամփն ասել է, որ Իրանից «10 կետից բաղկացած առաջարկ» է ստացել, որը համարում է «բանակցությունների համար աշխատանքային հիմք»։ Թրամփի խոսքով՝ այս երկշաբաթյա ժամկետն անհրաժեշտ է վերջնական համաձայնության տեքստը համաձայնեցնելու համար։
Իրանը, իր հերթին, հաստատել է, որ պատրաստ է գնալ հրադադարի, սակայն միաժամանակ առաջադրել է մի շարք սեփական պայմաններ։ Իսրայելն աջակցություն է հայտնել հրադադարին՝ ընդգծելով, որ այն չի տարածվել Լիբանանի վրա։

Armenia welcomes the important decision by the United States and Iran to halt military actions, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a post on X.
“We also highly appreciate the mediation efforts, including those of Pakistan, and firmly believe that diplomacy must prevail in resolving all outstanding issues and maintaining peace in the Middle East,” Pashinyan noted.
Earlier, U.S. President Donald Trump accepted Iran’s proposal and paused strikes for two weeks, while Tehran agreed to reopen the Strait of Hormuz. Trump said he had received a “10-point proposal” from Iran, which he considers a “working basis for negotiations.”
According to Trump, the two-week period is needed to finalize the text of a potential agreement.
Iran, in turn, confirmed its readiness for a ceasefire while also putting forward several of its own conditions. Israel expressed support for the ceasefire, noting that it does not apply to Lebanon.