Հայաստանը ողջունում է ԱՄՆ-ի և Իրանի կարևոր որոշումը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու վերաբերյալ, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր էջում:
«Մենք նաև բարձր ենք գնահատում միջնորդական ջանքերը, այդ թվում՝ Պակիստանի, և խորապես համոզված ենք, որ բոլոր չլուծված հարցերը լուծելու և Մերձավոր Արևելքում խաղաղությունը պահպանելու գործում պետք է գերակայի դիվանագիտությունը»,- նշել է Փաշինյանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ընդունել է Իրանի առաջարկը և 2 շաբաթով դադարեցրել հարվածները, Թեհրանը համաձայնվել է բացել Հորմուզի նեղուցը։ Թրամփն ասել է, որ Իրանից «10 կետից բաղկացած առաջարկ» է ստացել, որը համարում է «բանակցությունների համար աշխատանքային հիմք»։ Թրամփի խոսքով՝ այս երկշաբաթյա ժամկետն անհրաժեշտ է վերջնական համաձայնության տեքստը համաձայնեցնելու համար։
Իրանը, իր հերթին, հաստատել է, որ պատրաստ է գնալ հրադադարի, սակայն միաժամանակ առաջադրել է մի շարք սեփական պայմաններ։ Իսրայելն աջակցություն է հայտնել հրադադարին՝ ընդգծելով, որ այն չի տարածվել Լիբանանի վրա։

8 Апрель 2026 - 11:22 AMT
Армения приветствует важное решение США и Ирана о прекращении военных действий, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в X.
«Мы также высоко оцениваем посреднические усилия, в том числе Пакистана, и глубоко убеждены, что дипломатия должна преобладать в решении всех нерешенных вопросов и в сохранении мира на Ближнем Востоке», — отметил Пашинян.
Ранее президент США Дональд Трамп принял предложение Ирана и приостановил удары на две недели, а Тегеран согласился открыть Ормузский пролив. Трамп сообщил, что получил от Ирана «предложение из 10 пунктов», которое считает «рабочей основой для переговоров».
По словам Трампа, этот двухнедельный срок необходим для согласования окончательного текста соглашения.
Иран, в свою очередь, подтвердил готовность к перемирию, одновременно выдвинув ряд собственных условий. Израиль поддержал перемирие, подчеркнув, что оно не распространяется на Ливан.