«Անկախ դիտորդ» առաքելությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ներկայացնելով իր գնահատականը Ընտրական օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ՝ նշելով, որ իրենք այս փուլում անձնանունների արգելքի վերադարձի վերաբերյալ առաջարկություն չեն ներկայացրել:
«2026թ․ ապրիլի 6-ին ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները ներկայացրել են Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների նախագիծը։ Այս նախագիծը անդրադառնում է երկու խնդրի, որոնք ծագել էին 2024 թվականի դեկտեմբերի 5-ին ընդունված փոփոխություններից, սակայն բացահայտվել էին միայն Աժ հերթական ընտրությունների նշանակումից հետո։
Առաջին խնդիրը վերաբերում էր քվեաթերթիկի անվավերության հիմքերին՝ ծրարում այլ իրի առկայությամբ ծրարը մարելու և քվեաթերթիկը անվավեր համարելու հիմքը հանվել էր։
Երկրորդ խնդիրը ակնհայտորեն հանրային մասնակցությամբ չքննարկված մոտեցման հետևանքով խմբագրական սխալի արդյունք էր՝ հանվել էր Աժ ընտրություններին մասնակցող դաշինքի անվանման սահմանափակումների մասին դրույթը, թողնելով համանման կարգավորումը Ընտրական օրենսգրքի՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների վերաբերյալ կարգավորումներում և Կուսակցությունների մասին օրենքում՝ կուսակցությունների անվանումների հետ կապված։
Երկու խնդիրներն էլ բացահայտել և բարձրաձայնել են դիտորդական առաքելությունները։
Այնուամենանիվ, այս խնդիրների լուծմանը միտված արձագանքը, հրատապության կարգով փոփոխությունը չի կարող արժանանալ միանշանակ գնահատականի։
1․ Հարկադրանքի ներքո կամ ընտրակաշառքի ազդեցությամբ ծրարում այլ իր տեղադրելով ընտրողի անձի բացահայտման հնարավորությունը կարող է էականորեն խաթարել ազատ ընտրությունների սկզբունքը և ընտրողի քվեարկության վերահսկման արդյունավետ մեխանիզմ դառնալ։
Այդ բացը վերացնելու նպատակով Անկախ դիտորդ դաշինքը պատրաստ էր շարունակել ջատագովությունը ընդհուպ մինչև քվեարկության մեկնարկը և ողջունում է օր առաջ այդ բացի վերացումը։
Ավելին, կարծում ենք, որ այս փոփոխություններին զուգահեռ հրատապ էր նախընտրական քարոզչության ֆինանսական թափանցիկության և հաշվետվողականության դրույթների բարելավումը, որոնք քննարկվում էին դեռևս նախորդ տարվա վերջին։ Գտնում ենք ենք, որ ընտրությունների ամբողջականությանն ուղղված պատճառաբանված և հիմնավորված փոփոխությունների իրականացումը չի կարող պայմանավորված լինել դրանց ընդունման ժամանակով։
2․ Համամասնական ընտրակարգի առանցքում պետք է լինի կուսակցությունների, քաղաքական ծրագրերի ու գաղափարախոսությունների մրցակցությունը և ոչ անձակենտրոն մոտեցումը, որը շարունակում է մնալ հայաստանյան քաղաքական մշակույթում։ Հենց այդ նպատակով 2022թ․ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններով սահմանվել էր դաշինքների անվանումներում անձնանունների, տեղանունների, վիրավորական արտահայտությունների օգտագործման արգելքը՝ նույնանման արգելք դնելով նաև կուսակցությունների անվանումների վրա։
Մեզ համար անհայտ պատճառներով՝ առանց որևէ հիմնավորման և քննարկման, դուրս մնացած այս կարգավորումը պետք է վերականգներ նշված արգելքը։ Սակայն ընտրական գործընթացների կարգավորումների, ընտրությունների բարեվարքության հետ ուղղակի առնչություն չունեցող այս փոփոխության մասին բարձրաձայնելով, մենք այս փուլում դրա վերադարձի վերաբերյալ առաջարկություն չենք ներկայացրել և կարծում ենք, որ այս ժամանակահատվածում փոփոխության ընդունումը չպետք է դիտարկվեր որպես առաջնային՝ ընկալվելով որպես լրացուցիչ բեռ առաջիկա ընտրություններին մասնակցող սուբյեկտներից ոմանց վրա։
Ընտրողների իրավունքների, ժողովրդավարական ինստիտուտների պաշտպանության դիրքերից հանդես գալով՝ բոլոր քաղաքական ուժերին հորդորում ենք զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, խոսույթից և գործողություններից, որոնք չեն բխում ազատ և արդար ընտրությունների երաշխավորման, ընտրական իրավունքի պաշտպանության հրամայականից», ասվում է հայտարարության մեջ:
Ազգային ժողովը արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ նախատեսող օրինագիծը, որով առաջարկվում է արգելել կուսակցությունների դաշինքների անվանումներում անձնանունների օգտագործումը։
Նախագծի քննարկման ընթացքում Ազգային ժողովի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացրել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչները, որոնք օրեր առաջ հայտարարել են խորհրդարանական առաջիկա ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան Սամվել Կարապետյանի հետ» դաշինքով մասնակցելու մասին։ Նրանք պնդել են, որ չի կարելի նման կարևոր փոփոխություններ իրականացնել այն պայմաններում, երբ ընտրություններին մնացել է ընդամենը երկու ամիս։ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչները նաև նշել են, որ նախագիծը հակաժողովրդավարական է։
Նախաձեռնությանը դեմ են արտահայտվել նաև խորհրդարանական ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները՝ ընդգծելով, որ ընտրություններից կարճ ժամանակ առաջ «խաղի կանոնները» փոխելը անթույլատրելի է։

Миссия «Независимый наблюдатель» выступила с заявлением, представив свою оценку предложенных изменений в Избирательный кодекс, отметив, что на данном этапе она не вносила предложения о возвращении запрета на использование личных имен.
В заявлении говорится, что 6 апреля 2026 года депутаты фракции «Гражданский договор» представили законопроект, касающийся двух проблем, возникших после изменений от 5 декабря 2024 года, которые были выявлены лишь после назначения очередных парламентских выборов.
Первая проблема касалась оснований признания бюллетеня недействительным: ранее была исключена норма, позволяющая аннулировать конверт при наличии в нем посторонних предметов.
Вторая проблема стала результатом редакционной ошибки, возникшей из-за отсутствия общественного обсуждения: были исключены ограничения на наименование избирательных блоков, тогда как аналогичные нормы сохранились для местных выборов и названий партий.
Обе проблемы были выявлены и озвучены наблюдательными миссиями.
В то же время миссия отметила, что срочное внесение изменений не может получить однозначной оценки.
1.Возможность помещения в конверт посторонних предметов под давлением или в рамках подкупа избирателей может существенно подорвать принцип свободных выборов и стать эффективным механизмом контроля за голосованием.
Альянс «Независимый наблюдатель» заявил о готовности продолжать работу по устранению этой проблемы вплоть до начала голосования и приветствовал ее оперативное устранение.
Кроме того, миссия считает, что параллельно было необходимо срочно улучшить положения о прозрачности и подотчетности финансирования предвыборной кампании, обсуждавшиеся еще в конце прошлого года. Подчеркивается, что обоснованные изменения, направленные на обеспечение честности выборов, не должны зависеть от времени их принятия.
2.В основе пропорциональной избирательной системы должна лежать конкуренция партий, программ и идеологий, а не персонализация политики, которая по-прежнему характерна для армянской политической культуры.
Именно поэтому в 2022 году были введены ограничения на использование личных имен, топонимов и оскорбительных выражений в названиях блоков, а также аналогичные ограничения для названий партий.
Однако по неясным причинам и без обсуждения данная норма была исключена. При этом миссия подчеркнула, что не предлагала ее возвращение на данном этапе и считает, что принятие такой поправки не должно рассматриваться как приоритет, поскольку может создать дополнительную нагрузку для некоторых участников выборов.
Исходя из защиты прав избирателей и демократических институтов, миссия призвала все политические силы воздерживаться от действий, риторики и шагов, не соответствующих обеспечению свободных и справедливых выборов.
Отметим, что Национальное собрание уже приняло во втором чтении изменения в Избирательный кодекс, запрещающие использование личных имен в названиях избирательных блоков.
В ходе обсуждения представители партии «Сильная Армения» провели акцию протеста у здания парламента, заявив о недопустимости внесения подобных изменений за два месяца до выборов и назвав инициативу недемократичной.
Против инициативы также выступили оппозиционные фракции «Армения» и «Честь имею», подчеркнув недопустимость изменения «правил игры» незадолго до выборов.