ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող և ԱՄՆ դատարանի որոշմամբ հանցավոր ծագում ունեցող գույք համարվող Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան վաճառքից ստացված դրամական միջոցների գերակշիռ մասը կվերադարձվի Հայաստանին: Այդ գործողության ընթացքն ու ժամկետներն են քննարկել գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը:
Վարդապետյանը նշել է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը ՀՀ դատախազության վստահելի գործընկերն է: Նրա խոսքով՝ դա են վկայում 2025-ին ամերիկյան կողմի և դատախազության միջև հաճախակի ու արդյունավետ հանդիպումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում քննվող քրեական գործի շրջանակում Հայաստանի դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների արդյունավետ համագործակցության արդյունքներին։
ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը ևս դրական է գնահատել համագործակցությունը և գլխավոր դատախազի հետ քննարկել է մի շարք թեմաներ, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացրել երկու կողմերի համար՝ ներառյալ քրեական վարույթների շրջանակում իրավական օգնությունը, հանձնումների գործընթացը և այլ հարցեր։

Большая часть средств, полученных от продажи особняка в Лос-Анджелесе, принадлежащего семье бывшего министра финансов Армении Гагика Хачатряна и признанного судом США имуществом преступного происхождения, будет возвращена Армении.
Ход и сроки возврата средств обсудили генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян и временный поверенный в делах США Дэвид Аллен.
Вардапетян отметила, что посольство США является надежным партнером прокуратуры Армении, что подтверждается частыми и эффективными встречами между сторонами в 2025 году.
В ходе встречи также были обсуждены результаты сотрудничества прокуратуры Армении и компетентных органов США в рамках расследуемого в Армении уголовного дела.
Временный поверенный в делах США также положительно оценил сотрудничество и обсудил с генеральным прокурором ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, включая правовую помощь по уголовным делам, процессы экстрадиции и другие темы.