ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի ընտանիքին պատկանող և ԱՄՆ դատարանի որոշմամբ հանցավոր ծագում ունեցող գույք համարվող Լոս Անջելեսում գտնվող առանձնատան վաճառքից ստացված դրամական միջոցների գերակշիռ մասը կվերադարձվի Հայաստանին: Այդ գործողության ընթացքն ու ժամկետներն են քննարկել գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը:
Վարդապետյանը նշել է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը ՀՀ դատախազության վստահելի գործընկերն է: Նրա խոսքով՝ դա են վկայում 2025-ին ամերիկյան կողմի և դատախազության միջև հաճախակի ու արդյունավետ հանդիպումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանում քննվող քրեական գործի շրջանակում Հայաստանի դատախազության և ԱՄՆ իրավասու մարմինների արդյունավետ համագործակցության արդյունքներին։
ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը ևս դրական է գնահատել համագործակցությունը և գլխավոր դատախազի հետ քննարկել է մի շարք թեմաներ, որոնք հետաքրքրություն են ներկայացրել երկու կողմերի համար՝ ներառյալ քրեական վարույթների շրջանակում իրավական օգնությունը, հանձնումների գործընթացը և այլ հարցեր։

8 April 2026 - 11:25 AMT
Most of the proceeds from the sale of a Los Angeles mansion belonging to the family of former Armenian Finance Minister Gagik Khachatryan will be returned to Armenia. The property had been recognized by a U.S. court as having a criminal origin.
The process and timeline of transferring the funds were discussed by Armenia’s Prosecutor General Anna Vardapetyan and U.S. Chargé d’Affaires David Allen.
Vardapetyan noted that the U.S. Embassy is a reliable partner of Armenia’s Prosecutor’s Office, pointing to frequent and effective meetings between the sides in 2025.
The meeting also addressed the results of cooperation between Armenia’s Prosecutor’s Office and U.S. competent authorities within the framework of an ongoing criminal case in Armenia.
The U.S. Chargé d’Affaires also positively assessed the cooperation and discussed with the Prosecutor General several issues of mutual interest, including legal assistance in criminal proceedings, extradition processes, and other related matters.