8 Ապրիլ 2026 - 11:37 AMT
Արտախորհրդարանական դաշտում ձևավորվել է նոր համագործակցություն․ «Նժար» և «Բոլորին դեմ եմ» շարժումները միավորվել են ընտրություններից առաջ։
«Նժար» շարժման համահիմնադիր Նինա Կարապետյանցը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ «Նժար» սահմանադրական շարժումն ու «Բոլորին դեմ եմ» շարժումը ունեն գրեթե համընկնող նպատակներ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ե՛վ մենք, և՛ «Բոլորին դեմ եմ» նախագիծը ունեինք գրեթե համընկնող նպատակներ։ «Բոլորին դեմ եմ»-ը վերցրել էր ավելի փոքր մասշտաբ, և որևէ խնդիր չկար։ Պարզապես, միացող մարդկանց համաձայնությունը ստանալու գործընթացում մեծ տարաձայնություններ չառաջացան։ Իսկ «Նժարը», ինչպես խոստացել էր, հերթական կուսակցությունը չգրանցեց, որովհետև մեր նպատակը հերթական կուսակցություն ստեղծելը չէր։ Մեր նպատակը համախոհ, ազնիվ մղումներ ունեցող մարդկանց համախմբելն էր և այնպիսի միջավայր ձևավորելը, որտեղ գաղափարները կծառայեն Հայաստանի շահերին, այլ ոչ թե փոքր խմբերի։ Հետևաբար մեր միավորումը շատ տրամաբանական էր։ Մենք միշտ ասել ենք, որ քաղաքականության մեջ պետք է ձևավորվեն էլիտաներ, և միաժամանակ տեղի ունենա առողջ սերնդափոխություն»,- ասել է Նինա Կարապետյանցը։
Նրա խոսքով՝ այս համագործակցությունը կարող է ունենալ երկարաժամկետ բնույթ․ սկզբնական փուլում նրանք մասնակցելու են ընտրություններին որոշակի ձևաչափով, իսկ հետագայում հնարավոր է շարունակեն իրենց նախաձեռնությունները։
«Մեկ քայլանի գործիքակազմով այս իրավիճակում հնարավոր չէ կոտրել այն համակարգը, այն «մատրիցան», որը ձևավորվել է տարիների ու տասնամյակների ընթացքում։ Այդ «մատրիցան» թույլ չի տալիս, որ փոքր ուժերը, առանց մեծ ֆինանսական կարողությունների կամ իշխանական գործիքակազմի, կարողանան ներկայացված լինել։ Արդյունքում՝ բազմաթիվ մարդիկ մնում են չներկայացված և չեն կարողանում իրենց ներկայացուցիչն ունենալ խորհրդարանում։ Հետևաբար, այս պահին սա լավագույն տարբերակն էր։ Ընտրություններին շատ քիչ ժամանակ է մնացել։ Մենք, բնականաբար, շարունակելու ենք այս գործընթացը, և զուգահեռաբար այլ գործողություններ ևս ենք իրականացնելու՝ փորձելով աշխատել այլ տրամաբանությամբ»,- ասել է նա։

8 April 2026 - 12:34 AMT
A new cooperation has emerged in Armenia’s extra-parliamentary field, as the Nzhar and I Am Against Everyone movements have united ahead of the elections.
Nina Karapetyants, co-founder of the Nzhar movement, said at a press conference that the two initiatives share almost identical goals, Pastinfo reports.
“Both we and the I Am Against Everyone project had nearly identical objectives. The latter operated on a smaller scale, and there was no issue. In the process of obtaining agreement from those joining, no major disagreements arose. As promised, Nzhar did not register as another party, because our goal was not to create yet another political party. Our aim was to unite like-minded individuals with honest motivations and to create an environment where ideas serve Armenia’s interests rather than small groups. Therefore, our unification was very logical. We have always said that elites must form in politics, alongside healthy generational change,” Karapetyants said.
According to her, this cooperation may have a long-term nature: initially, they will participate in the elections in a certain format, with the possibility of continuing joint initiatives later.
“With a single-step toolkit, it is impossible to break the system, the ‘matrix’ that has formed over years and decades. This ‘matrix’ prevents smaller forces, without significant financial resources or administrative tools, from being represented. As a result, many people remain unrepresented and cannot have their voice in parliament. Therefore, at this moment, this was the best option. There is very little time left before the elections. Naturally, we will continue this process and simultaneously carry out other actions, trying to operate with a different logic,” she said.