8 Ապրիլ 2026 - 11:37 AMT
Արտախորհրդարանական դաշտում ձևավորվել է նոր համագործակցություն․ «Նժար» և «Բոլորին դեմ եմ» շարժումները միավորվել են ընտրություններից առաջ։
«Նժար» շարժման համահիմնադիր Նինա Կարապետյանցը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ «Նժար» սահմանադրական շարժումն ու «Բոլորին դեմ եմ» շարժումը ունեն գրեթե համընկնող նպատակներ, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
«Ե՛վ մենք, և՛ «Բոլորին դեմ եմ» նախագիծը ունեինք գրեթե համընկնող նպատակներ։ «Բոլորին դեմ եմ»-ը վերցրել էր ավելի փոքր մասշտաբ, և որևէ խնդիր չկար։ Պարզապես, միացող մարդկանց համաձայնությունը ստանալու գործընթացում մեծ տարաձայնություններ չառաջացան։ Իսկ «Նժարը», ինչպես խոստացել էր, հերթական կուսակցությունը չգրանցեց, որովհետև մեր նպատակը հերթական կուսակցություն ստեղծելը չէր։ Մեր նպատակը համախոհ, ազնիվ մղումներ ունեցող մարդկանց համախմբելն էր և այնպիսի միջավայր ձևավորելը, որտեղ գաղափարները կծառայեն Հայաստանի շահերին, այլ ոչ թե փոքր խմբերի։ Հետևաբար մեր միավորումը շատ տրամաբանական էր։ Մենք միշտ ասել ենք, որ քաղաքականության մեջ պետք է ձևավորվեն էլիտաներ, և միաժամանակ տեղի ունենա առողջ սերնդափոխություն»,- ասել է Նինա Կարապետյանցը։
Նրա խոսքով՝ այս համագործակցությունը կարող է ունենալ երկարաժամկետ բնույթ․ սկզբնական փուլում նրանք մասնակցելու են ընտրություններին որոշակի ձևաչափով, իսկ հետագայում հնարավոր է շարունակեն իրենց նախաձեռնությունները։
«Մեկ քայլանի գործիքակազմով այս իրավիճակում հնարավոր չէ կոտրել այն համակարգը, այն «մատրիցան», որը ձևավորվել է տարիների ու տասնամյակների ընթացքում։ Այդ «մատրիցան» թույլ չի տալիս, որ փոքր ուժերը, առանց մեծ ֆինանսական կարողությունների կամ իշխանական գործիքակազմի, կարողանան ներկայացված լինել։ Արդյունքում՝ բազմաթիվ մարդիկ մնում են չներկայացված և չեն կարողանում իրենց ներկայացուցիչն ունենալ խորհրդարանում։ Հետևաբար, այս պահին սա լավագույն տարբերակն էր։ Ընտրություններին շատ քիչ ժամանակ է մնացել։ Մենք, բնականաբար, շարունակելու ենք այս գործընթացը, և զուգահեռաբար այլ գործողություններ ևս ենք իրականացնելու՝ փորձելով աշխատել այլ տրամաբանությամբ»,- ասել է նա։

8 Апрель 2026 - 12:35 AMT
Внепарламентское поле Армении пополнилось новым сотрудничеством: движения «Нжар» и «Я против всех» объединились накануне выборов.
Соучредитель движения «Нжар» Нина Карапетянц на пресс-конференции заявила, что у двух инициатив практически совпадают цели, сообщает «Пастинфо».
«И у нас, и у проекта «Я против всех» были практически одинаковые цели. «Я против всех» действовал в меньшем масштабе, и проблем не возникло. В процессе получения согласия присоединяющихся людей серьезных разногласий не было. «Нжар», как и обещал, не стал регистрироваться как очередная партия, потому что нашей целью не было создание еще одной партии. Мы стремились объединить единомышленников с честными мотивами и сформировать среду, где идеи будут служить интересам Армении, а не узких групп. Поэтому наше объединение было вполне логичным. Мы всегда говорили, что в политике должны формироваться элиты, а также происходить здоровая смена поколений», — заявила Карапетянц.
По ее словам, это сотрудничество может носить долгосрочный характер: на первом этапе они примут участие в выборах в определенном формате, а в дальнейшем возможно продолжение совместных инициатив.
«С помощью ограниченного инструментария невозможно сломать ту систему, ту «матрицу», которая формировалась годами и десятилетиями. Эта «матрица» не позволяет малым силам без значительных финансовых ресурсов или административных инструментов быть представленными. В результате многие люди остаются без представительства и не могут иметь своих представителей в парламенте. Поэтому на данный момент это было оптимальным решением. До выборов осталось очень мало времени. Мы, конечно, продолжим этот процесс и параллельно будем предпринимать другие шаги, пытаясь действовать по иной логике», — отметила она.