«Նժար» շարժումը կարող է միանալ ՀՀԿ-ի առաջարկած իմպիչմենտի գաղափարին, եթե լինի անկախ թեկնածու, որը ռուսամետ չէ, ամենակարևորը՝ հայամետ է, ասել է շարժման համահիմնադիր Արտաշես Իկոնոմովը։
Նրա խոսքով՝ նման պայմաններում հնարավոր կլինի հանդես գալ միասնական ճակատով և հասնել հաղթանակի գործող վարչապետի նկատմամբ, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հաղթողը մենք չենք լինելու, հաղթողը լինելու է մեր ժողովուրդը, որովհետև համակարգային փոփոխությունները միակ մոտեցումն է, որը կարող է առաջընթաց ապահովել»,- ասել է Իկոնոմովը։
Իրավապաշտպան, շարժման համահիմնադիր Նինա Կարապետյանցը նշել է, որ ակտիվորեն պատրաստվում են ընտրություններին և զուգահեռաբար բանակցություններ են վարում նաև այս ուղղությամբ։
«Իմպիչմենտը կարող է լինել նաև ընտրություններից հետո։ Բայց շատ կարևոր է, որ լինի ընտրություններից առաջ, քանի որ ընտրությունների անցկացման պահին ունենալ անկախ մարդ, ով կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը և բոլոր լծակները կլինեն ձեռքում, բոլոր խաղացողները վստահ կլինեն, որ ընտրությունները չեն կեղծվի, կարևոր է»,- ասել է նա։
Կարապետյանցը նաև ընդգծել է, որ անկախ քաղաքական տարբեր դիրքորոշումներից՝ այս պահին առաջնահերթ է ապահովել առաջիկա ընտրությունների հնարավորինս արդար և թափանցիկ անցկացումը։
«Նժար» և «Բոլորին դեմ եմ» շարժումները միավորվել են ընտրություններից առաջ։ «Նժար» շարժման համահիմնադիր Նինա Կարապետյանցը մամուլի ասուլիսում ասել է, որ «Նժար» սահմանադրական շարժումն ու «Բոլորին դեմ եմ» շարժումը ունեն գրեթե համընկնող նպատակներ:

Движение «Нжар» может присоединиться к инициативе импичмента, предложенной Республиканской партией Армении, если будет независимый кандидат, не пророссийский и, прежде всего, ориентированный на интересы Армении, заявил соучредитель движения Арташес Икономов, сообщает «Panorama.am».
По его словам, в таком случае можно будет выступить единым фронтом и добиться победы над действующим премьер-министром.
«Победителями будем не мы, победителем будет наш народ, потому что системные изменения — это единственный путь, который может обеспечить прогресс», — сказал Икономов.
Правозащитник и соучредитель движения Нина Карапетянц отметила, что движение активно готовится к выборам и параллельно ведет переговоры в этом направлении.
«Импичмент может состояться и после выборов. Но очень важно, чтобы он произошел до выборов, потому что наличие независимого человека на посту премьер-министра во время выборов, с полным набором полномочий, обеспечит уверенность всех участников в том, что выборы не будут сфальсифицированы», — заявила она.
Карапетянц также подчеркнула, что несмотря на политические разногласия, на данном этапе приоритетом является обеспечение максимально честного и прозрачного проведения предстоящих выборов.
Ранее движения «Нжар» и «Я против всех» объявили об объединении перед выборами, отметив, что их цели во многом совпадают.