9 Ապրիլ 2026 - 09:54 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ իր և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջև նախատեսվում է նոր հանդիպում՝ հունիսի երկրորդ կեսին։
Ճեպազրույցում նա նշել է, որ Պուտինի հետ որևէ կուլիսային հանդիպում չի եղել, այլ տեղի է ունեցել աշխատանքային ճաշ, որի ընթացքում զրուցել են ոչ պաշտոնական մթնոլորտում։
«Ես այցը շատ հաջող եմ գնահատում, մյուս բոլորն ազատ են իրենց գնահատականների մեջ։ Ինչ վերաբերում է Վլադիմիր Պուտինի հետ տետ-ա-տետ հանդիպմանը, մենք պայմանավորվել ենք մեր հետագա հանդիպումների մասին։ Պայմանավորվել ենք բարձր մակարդակով հանդիպում հունիսի երկրորդ կեսին»,-ասել է Փաշինյանը։
Ապրիլի 1-ին Կրեմլում կայացած Փաշինյան-Պուտին հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա վիճակն ու զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի զարգացումը։

9 Апрель 2026 - 10:50 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что новая встреча с президентом России Владимиром Путиным запланирована на вторую половину июня.
На брифинге он отметил, что никакой закулисной встречи с Путиным не было, а состоялся рабочий обед, в ходе которого беседа прошла в неформальной обстановке.
«Я оцениваю визит как очень успешный, остальные свободны в своих оценках. Что касается встречи тет-а-тет с Владимиром Путиным, мы договорились о дальнейших контактах. Договорились о проведении встречи на высоком уровне во второй половине июня», — сказал Пашинян.
В ходе встречи Пашиняна и Путина, состоявшейся 1 апреля в Кремле, были обсуждены текущее состояние и перспективы армяно-российских отношений, а также ряд региональных вопросов, включая развитие экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.