Պարույր Հայրիկյանի ղեկավարած «Ազգային ինքնորոշում միավորումը» և Վարդան Ղուկասյանի ԴՕԿ-ը որոշել են միասին մասնակցել առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին։ Այս տեղեկությունը հաստատել է ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանը, հայտնում է Factor.am-ը:
«Ես միավորվելու առաջարկ արեցի, ԴՕԿ-ի շտաբի պետը ինձ ասաց, որ իրենք դրական են մոտենում այդ գաղափարին։ Մենք քննարկեցինք ու ասացինք, որ պատրաստ ենք աշխատել ձեզ հետ»,- ներկայացրել է Հայրիկյանը։
Նա հավելել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե միավորված ուժերը ինչ անվան տակ են հանդես գալու կամ ով է լինելու վարչապետի թեկնածուն։ Հայրիկյանը նշել է միայն, որ ինքը չի լինելու ցուցակի առաջին համարը։
ԴՕԿ կուսակցության շտաբի պետ, փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը գրել է նաև մեկ այլ հնարավոր համագործակցության մասին՝ Ստեփան Դեմիրճյանի մասնակցությամբ։ Սակայն այս տեղեկությունը չի հաջողվել ճշտել հենց Դեմիրճյանից, քանի որ նա չի պատասխանել զանգերին։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարել է, որ այդ տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։

9 Апрель 2026 - 12:21 AMT
«Национальное самоопределение» под руководством Паруйра Айрикяна и партия ДОК Вардана Гукасяна будут участвовать вместе, подтвердил Айрикян, сообщает «Factor.am ».
«Я предложил объединение, и начальник штаба ДОК сказал, что они положительно относятся к этой идее. Мы обсудили и заявили, что готовы работать с вами», — отметил Айрикян.
Он добавил, что пока не ясно, под каким названием выступит объединение и кто станет кандидатом в премьер-министры. Айрикян лишь подчеркнул, что сам не будет первым номером списка.
Начальник штаба партии ДОК, адвокат Левон Багдасарян, также сообщил о возможном сотрудничестве с участием Степана Демирчяна. Однако подтвердить эту информацию у самого Демирчяна не удалось, так как он не ответил на звонки. В беседе с «А1+» Степан Демирчян заявил, что эти сведения не соответствуют действительности.