9 Ապրիլ 2026 - 11:31 AMT
Որևէ երկիր Արցախի անկախությունը չէր ճանաչել, բայց ճանաչում էին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի ժամանակ՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը:
«Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն կասկածի տակ չեն դրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց իրենք, Մինսկի խմբի համանախագահ լինելով, ճանաչում էին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և ասել Ռուսաստանին՝ դու ճանաչել ես, ես էլ եմ ճանաչել, լռիվ աբսուրդային է, սա սեփական մեղքերը ուրիշների գրպանը գցել է, նույնը կարող է ասել Ֆրանսիայի մասին»,-ասել է նա:
Փաշինյանն ապրիլի 1-ին Կրեմլում Պուտինի հետ հանդիպմանն աել է․ «Այո, մենք ճանաչել ենք Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, սակայն դա արել ենք միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն այդ մասին հայտարարել է, և Դուք հիշում եք՝ մենք այդ մասին բազմիցս խոսել ենք։ Եվ մեր խնդիրները ՀԱՊԿ-ի հետ նույնպես երբեք չենք թաքցրել, որովհետև 2022 թվականին ունեինք կոնկրետ իրավիճակ»։

Former Armenian President Robert Kocharyan said it is absurd to claim that Armenia recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan because Russia did so earlier.
Speaking on the Big Politics podcast, Kocharyan addressed Prime Minister Nikol Pashinyan’s recent statement.
“No country recognized Artsakh’s independence, but they did recognize the right of the people of Artsakh to self-determination. Russia, France, and the U.S. did not question Azerbaijan’s territorial integrity, but as OSCE Minsk Group co-chairs, they recognized that right. To tell Russia, ‘you recognized it, so did I,’ is completely absurd. This is shifting one’s own mistakes onto others. The same could be said about France,” Kocharyan said.
On April 1, during a meeting with Vladimir Putin at the Kremlin, Pashinyan stated: “Yes, we recognized Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan, but we did so only after the top leadership of the Russian Federation publicly stated this twice, and you remember we have discussed this many times. We have also never concealed our issues with the CSTO, because in 2022, we had a specific situation.”