9 Ապրիլ 2026 - 11:31 AMT
Որևէ երկիր Արցախի անկախությունը չէր ճանաչել, բայց ճանաչում էին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի ժամանակ՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը:
«Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն կասկածի տակ չեն դրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց իրենք, Մինսկի խմբի համանախագահ լինելով, ճանաչում էին Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և ասել Ռուսաստանին՝ դու ճանաչել ես, ես էլ եմ ճանաչել, լռիվ աբսուրդային է, սա սեփական մեղքերը ուրիշների գրպանը գցել է, նույնը կարող է ասել Ֆրանսիայի մասին»,-ասել է նա:
Փաշինյանն ապրիլի 1-ին Կրեմլում Պուտինի հետ հանդիպմանն աել է․ «Այո, մենք ճանաչել ենք Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում, սակայն դա արել ենք միայն այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Դաշնության բարձրագույն ղեկավարությունը երկու անգամ հրապարակայնորեն այդ մասին հայտարարել է, և Դուք հիշում եք՝ մենք այդ մասին բազմիցս խոսել ենք։ Եվ մեր խնդիրները ՀԱՊԿ-ի հետ նույնպես երբեք չենք թաքցրել, որովհետև 2022 թվականին ունեինք կոնկրետ իրավիճակ»։

Бывший президент Армении Роберт Кочарян заявил, что утверждения о признании Нагорного Карабаха частью Азербайджана вслед за Россией являются абсурдными.
Выступая в подкасте «Большая политика», Кочарян прокомментировал заявление премьер-министра Никола Пашиняна.
«Ни одна страна не признала независимость Арцаха, но признавали право народа Арцаха на самоопределение. Россия, Франция и США не ставили под сомнение территориальную целостность Азербайджана, но, будучи сопредседателями Минской группы ОБСЕ, признавали это право. Говорить России: “ты признал, я тоже признал” — полностью абсурдно. Это перекладывание собственных ошибок на других. То же самое можно сказать и о Франции», — заявил он.
1 апреля в ходе встречи с Владимиром Путиным в Кремле Пашинян заявил: «Да, мы признали Нагорный Карабах частью Азербайджана, однако сделали это только после того, как высшее руководство Российской Федерации дважды публично заявило об этом, и вы помните, мы неоднократно это обсуждали. И наши проблемы с ОДКБ мы также никогда не скрывали, поскольку в 2022 году у нас была конкретная ситуация».