Ակնհայտ է, որ գործարար «Սամվել Կարապետյանն իր ստանձնած պարտավորությունները չի կատարելու, և ակնհայտ է, որ այդ ամբողջ ունեցվածքն իր ձեռքից վերցվելու է», հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով Կարապետյանի վերաբերյալ իր նախկին հայտարարությանը, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ավելի վաղ Փաշինյանը գրել էր․ «Կալուգացի Սամվելն իր խոսնակների միջոցով ինձ հորդորում է չվախենալ։ Ախր ոնց չվախենամ, վախենում եմ մինչև տարվա վերջ միլիարդատերից դառնաս բոմժ»:
«Ինչ վերաբերում է իմ հայտարարությանը, ես տեսա, որ ամենատարբեր մեկնաբանություններ կան: Եթե զգացել եք, իմ այդ հայտարարության մեջ սպառնալիքի որևէ էլեմենտ չկա, ես չեմ ասում՝ ես խոստանում եմ, ես ասում եմ՝ վախենում եմ, որ այդպես կլինի: Ինչո՞ւ եմ վախենում, որովհետև կարծում եմ, որ ձեր նշած անձը այն խոստումները, որ տվել է որոշ շրջանակների, նաև Հայաստանից դուրս գտնվող շրջանակների, որոնք որ որոշակի լծակներ ունեն նաև իր ունեցվածքի, ակնհայտ է, որ ինքը իր ստանձնած պարտավորությունները չի կատարելու, և ակնհայտ է, որ այդ ամբողջ ունեցվածքը իր ձեռքից վերցվելու է: Ես դրա համար շատ ցավում եմ, որովհետև չէի ուզենա, որ որևէ տեղ հայկական համարվող որևէ կապիտալ զրոյացվեր»,- նշել է նա:
Հարցին, թե ինչ խոստումների մասին է խոսքը, վարչապետը պատասխանել է, որ ինքը չի կարող ներկայացնել ուրիշների պարտավորությունները։
«Ես ուրիշների խոստումները հանրությանը ներկայացնող սուբյեկտը չեմ, դրա համար կան սուբյեկտներ, թող իրենք պարզաբանեն՝ ում ինչ են խոստացել, ում առաջ ինչ են պարտավորվել, ում ինչ են հավաստիացրել, և այլն: Դա մեզ հետ կապ չունի: Մենք մեր պրոցեսները թափանցիկ կերպով, որը էլի էս կոնտեքստի հետ կապ չունի, նաև ՀԷՑ-ի պատմությունը, որը հիմա ըստ էության պետականացված է դե ֆակտո, և դե յուրեն էլ տեղի կունենա, բայց դա արվել է այդ թվում Հայաստանի սպառողների պահանջով:
Ես ուզում եմ հիշեցնել, ես դրա մասին տասնյակ անգամ խոսել եմ, և տասնյակ անգամներով աշխատանքային կարգով մենք զգուշացրել ենք, որ այսպես չի շարունակվելու: Դա տևել է տարիներ, և կայացվել է որոշում, հիմա ՀԷՑ-ը Հայաստանի կառավարության, պետության տիրապետության ներքո է, և կշարունակի այդպիսին լինել: Մեր պլանն է, որովհետև իրավական ընթացակարգեր կան, այսպես ասած իմ տեսադաշտում գտնվող հատվածը կարող եմ մեկնաբանել, որ մեր լավագույն նպատակադրումն է, որ այն դե յուրե արձանագրվի որպես ՀՀ սեփականություն, և մենք միջազգային թափանցիկ մրցույթով հրավիրենք հնարավոր ամենաարդյունավետ և ամենապրոֆեսիոնալ կառավարչին, որպեսզի նա ՀԷՑ-ը կառավարի այնպես, որպեսզի Հայաստանի սպառողների շահերը պաշտպանվեն, ոչ թե կառավարվի այնպես, որ մեր սպառողների հաշվին բանկերից տոկոսներով վարկեր վերցվեն և իրար միջև՝ հարազատների, բարեկամների միջև բաշխվեն, և Հայաստանի ընդհուպ զորամասերի և պետական մարմինների վրա հավելագրումներ անեն էլեկտրական հոսանքի»,-ասել է Փաշինյանը:
Փաշինյանի առաջին հայտարարությանը պատասխանել էր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։ «Ահա թե ինչ է լինում, երբ հոգով բոմժը դառնում է վարչապետ: Դա, օրինակ, վարչապետի խոսո՞ւյթ է, ժողովուրդ»,- հայտարարել է Կարապետյանը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что очевидно: бизнесмен Самвел Карапетян не выполнит взятые на себя обязательства, и очевидно также, что все это имущество будет изъято у него. Об этом он сказал в ходе брифинга с журналистами, комментируя свое прежнее заявление о Карапетяне, сообщает «1lurer.am».
Ранее Пашинян написал: «Самвел из Калуги через своих спикеров призывает меня не бояться. Ну как мне не бояться, я боюсь, что к концу года ты из миллиардера станешь бомжом».
«Что касается моего заявления, я увидел, что есть самые разные комментарии. Если вы заметили, в моем заявлении нет никакого элемента угрозы, я не говорю: “я обещаю”, я говорю: “я боюсь, что так будет”. Почему я боюсь? Потому что думаю, что упомянутое вами лицо не выполнит те обещания, которые дало определенным кругам, в том числе кругам за пределами Армении, у которых есть и определенные рычаги в отношении его имущества. Очевидно, что он не выполнит взятые на себя обязательства, и очевидно, что все это имущество будет изъято у него. Мне очень жаль из-за этого, потому что я не хотел бы, чтобы где бы то ни было обнулился какой-либо капитал, считающийся армянским», — отметил он.
На вопрос о том, о каких именно обещаниях идет речь, премьер ответил, что не может представлять обязательства других людей.
«Я не тот субъект, который должен представлять обществу чужие обещания. Для этого есть соответствующие субъекты, пусть они и разъяснят, кому что обещали, перед кем какие обязательства взяли, кого в чем заверили и так далее. К нам это отношения не имеет. Мы ведем свои процессы прозрачно, что опять же не связано с этим контекстом, в том числе и историю с “Электрическими сетями Армении”, которые сейчас по сути де-факто национализированы, и де-юре это тоже произойдет, но это было сделано в том числе по требованию потребителей Армении.
Хочу напомнить, что я говорил об этом десятки раз, и десятки раз в рабочем порядке мы предупреждали, что так продолжаться не будет. Это длилось годами, и решение было принято. Сейчас “Электрические сети Армении” находятся под контролем правительства и государства Армении и останутся в таком положении. Таков наш план, поскольку существуют юридические процедуры. Насколько касается участка, находящегося в поле моего зрения, могу прокомментировать, что наша наилучшая цель — чтобы де-юре было зафиксировано, что это собственность Республики Армения, и чтобы мы через международный прозрачный конкурс пригласили максимально эффективного и наиболее профессионального управляющего, который будет управлять “Электрическими сетями Армении” так, чтобы защищались интересы потребителей Армении, а не так, чтобы за счет наших потребителей брались банковские кредиты под проценты и распределялись между родственниками и знакомыми, а на Армению, вплоть до воинских частей и государственных органов, навешивались приписки за электроэнергию», — сказал Пашинян.
На первое заявление Пашиняна ответил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян. «Вот что происходит, когда бомж в душе становится премьер-министром. Это, например, речь премьер-министра, народ?» — заявил Карапетян.