ԵԱՏՄ-ի հետ կապված այն ձևակերպումը, որը Հայաստանը տալիս է, վիրավորական է Ռուսաստանի համար, հայտարարել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի ընթացքում:
Նա նշել է, որ պետք է ջանքեր գործադրել մարդկանց բացատրելու համար, թե ինչ կարգի հետևանքներ կարող են լինել, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Ընդհանրապես այն ձևակերպումը, որը Հայաստանը տալիս է, վիրավորական է Ռուսաստանի համար։ Վիրավորական է հետևյալ կերպ՝ որ մենք գնում ենք դեպի Եվրոպա, որը իրատեսական որևէ հիմքեր չունի, բայց գնում ենք, երբ հարմար կլինի մեզ համար, այն ժամանակ մենք այդ որոշումը կկայացնենք։ Հասկանում ենք, որ համատեղելի չի ԵԱՏՄ-ն և Եվրամիությունը, հասկանում ենք, որ մի պահ դուրս ենք գալու, բայց դուք այդտեղ մնացեք, երբ մենք որոշենք, այն ժամանակ էլ դուրս կգանք։
Ես կառաջարկեի, որ ժողովուրդը հետևյալ մոդելը մի հատ փորձի պատկերավոր ստեղծել․ դու փոքր բիզնեսի տեր ես և քո բիզնեսը ուղղակի 90%-ով կախված է մի խոշոր բիզնեսի հետ, որը քեզանից մի 50 անգամ ավելի մեծ է, և դու միշտ այդ խոշոր բիզնեսին ասում ես՝ դե գիտես, ես հիմա քո հետ համագործակցում եմ այնքանով-ինչքանով, բայց հենց հարմար մի ուրիշ պարտնյոր գտնեմ, ես քո մոտից դուրս եմ գալու։ Եվ անընդհատ հրապարակային դու դրա մասին խոսում ես: Այդ խոշոր բիզնեսը ի՞նչ է անելու: Մի օր ասելու է՝ այ մարդ դու ո՞վ ես։ Ինքն է խզելու կապերը քո հետ, ասելու է՝ գնա ում ուզում ես փնտրի։ Ես քո համար զապասկա չեմ։
Զուտ մարդկային նաև հարաբերությունների տեսանկյունից սա վիրավորական է։ Եթե նույնիսկ դու մտածում ես այդպես, դու ամեն քայլափոխին դրա մասին չպիտի խոսես»,- նշել է նա։

9 April 2026 - 13:15 AMT
Former President Robert Kocharyan said that the wording Armenia uses regarding the Eurasian Economic Union (EAEU) is offensive to Russia. He made the remarks during the “Big Politics” podcast, according to Auroranews.am.
He noted that efforts should be made to explain to the public what kind of consequences such positions could entail.
“In general, the wording Armenia uses is offensive to Russia. It is offensive in the following way: we say we are moving toward Europe, which has no realistic basis, but we say we are going, and when it becomes convenient for us, we will make that decision. We understand that the EAEU and the European Union are incompatible, we understand that at some point we will leave, but you stay there, and when we decide, then we will leave.
I would suggest that people try to imagine the following model: you are the owner of a small business, and your business depends 90% on cooperation with a large company that is about 50 times bigger than you. And you constantly tell that large company: you know, I am working with you for now, but as soon as I find a more suitable partner, I will leave you. And you keep saying this publicly all the time. What will that large company do? One day it will say: who do you think you are? It will break ties with you itself and say: go find whoever you want. I am not your backup option.
Even from a purely human relationship perspective, this is offensive. Even if you think that way, you should not talk about it at every step,” he said.