ԵԱՏՄ-ի հետ կապված այն ձևակերպումը, որը Հայաստանը տալիս է, վիրավորական է Ռուսաստանի համար, հայտարարել է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Մեծ քաղաքականություն» փոդքասթի ընթացքում:
Նա նշել է, որ պետք է ջանքեր գործադրել մարդկանց բացատրելու համար, թե ինչ կարգի հետևանքներ կարող են լինել, հայտնում է Auroranews.am-ը:
«Ընդհանրապես այն ձևակերպումը, որը Հայաստանը տալիս է, վիրավորական է Ռուսաստանի համար։ Վիրավորական է հետևյալ կերպ՝ որ մենք գնում ենք դեպի Եվրոպա, որը իրատեսական որևէ հիմքեր չունի, բայց գնում ենք, երբ հարմար կլինի մեզ համար, այն ժամանակ մենք այդ որոշումը կկայացնենք։ Հասկանում ենք, որ համատեղելի չի ԵԱՏՄ-ն և Եվրամիությունը, հասկանում ենք, որ մի պահ դուրս ենք գալու, բայց դուք այդտեղ մնացեք, երբ մենք որոշենք, այն ժամանակ էլ դուրս կգանք։
Ես կառաջարկեի, որ ժողովուրդը հետևյալ մոդելը մի հատ փորձի պատկերավոր ստեղծել․ դու փոքր բիզնեսի տեր ես և քո բիզնեսը ուղղակի 90%-ով կախված է մի խոշոր բիզնեսի հետ, որը քեզանից մի 50 անգամ ավելի մեծ է, և դու միշտ այդ խոշոր բիզնեսին ասում ես՝ դե գիտես, ես հիմա քո հետ համագործակցում եմ այնքանով-ինչքանով, բայց հենց հարմար մի ուրիշ պարտնյոր գտնեմ, ես քո մոտից դուրս եմ գալու։ Եվ անընդհատ հրապարակային դու դրա մասին խոսում ես: Այդ խոշոր բիզնեսը ի՞նչ է անելու: Մի օր ասելու է՝ այ մարդ դու ո՞վ ես։ Ինքն է խզելու կապերը քո հետ, ասելու է՝ գնա ում ուզում ես փնտրի։ Ես քո համար զապասկա չեմ։
Զուտ մարդկային նաև հարաբերությունների տեսանկյունից սա վիրավորական է։ Եթե նույնիսկ դու մտածում ես այդպես, դու ամեն քայլափոխին դրա մասին չպիտի խոսես»,- նշել է նա։

9 Апрель 2026 - 13:16 AMT
Второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что формулировки, которые Армения использует в отношении Евразийского экономического союза (ЕАЭС), являются оскорбительными для России. Об этом он сказал в подкасте «Мег политика», сообщает «Auroranews.am».
Он отметил, что необходимо прилагать усилия, чтобы объяснить обществу, какие последствия могут иметь подобные позиции.
«В целом та формулировка, которую использует Армения, оскорбительна для России. Она оскорбительна в следующем смысле: мы говорим, что движемся в сторону Европы, что не имеет никакой реалистичной основы, но заявляем, что идем, и когда нам будет удобно, тогда и примем это решение. Мы понимаем, что ЕАЭС и Европейский союз несовместимы, понимаем, что в какой-то момент выйдем, но вы там оставайтесь, а когда мы решим, тогда и выйдем.
Я бы предложил людям представить следующую модель: вы владелец малого бизнеса, и ваш бизнес на 90% зависит от сотрудничества с крупной компанией, которая в 50 раз больше вас. И вы постоянно говорите этой крупной компании: знаете, я пока с вами сотрудничаю, но как только найду более подходящего партнера, уйду от вас. И вы постоянно публично об этом заявляете. Что сделает эта крупная компания? Однажды она скажет: кто ты такой? Она сама разорвет связи с вами и скажет: иди ищи кого хочешь. Я не запасной вариант для тебя.
Даже с чисто человеческой точки зрения это оскорбительно. Даже если ты так думаешь, не нужно об этом говорить на каждом шагу», — отметил он.