Գլխավոր դատախազության շենքի դիմաց մի խումբ քաղաքացիներ, հիմնականում կանայք և հասարակական ակտիվիստներ, խաղաղ ակցիա են իրականացրել՝ ի աջակցություն կալանավորված 18-ամյա աշակերտ Դավիթ Մինասյանի։
Ակցիայի մասնակիցների թվում էր նաև «Իմոնք» բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Աննա Հովհաննիսյանը, որի նախաձեռնություններով բազմաթիվ երեխաներ հաղթահարել են ծանր հիվանդություններ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ Դավիթ Մինասյանն ունի առողջական խնդիրներ և զրկված է կրթության իրավունքից։
«Դավիթն ունի բազմաթիվ առողջական խնդիրներ, զրկված է կրթություն ստանալու իրավունքից։ Մենք՝ սրտացավ քաղաքացիներով այստեղ ենք, որպեսզի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին ներկայացնենք մեր խնդրանք-պահանջը՝ ազատ արձակել Դավիթ Մինասյանին կամ գոնե սահմանել համաչափ պատժամիջոց՝ պայմանական տնային կալանք։ Պահանջում և խնդրում ենք, որ տիկին Վարդապետյանը իջնի ներքև, զրուցի մեզ հետ»,-ասել է Հովհաննիսյանը։
Դատախազությունից առաջարկվել է երկու մասնակցի ուղեկցել շենք՝ նամակը հանձնելու համար, սակայն ակցիայի մասնակիցները նշել են, որ իրենց նպատակը հանդիպումն է դատախազի հետ։
«Բայց մեր նպատակը ոչ թե շենք մտնելն է, այլ տիկին Վարդապետյանի հետ հանդիպելը»,-ասել է Հովհաննիսյանը։
Վանաձորից ժամանած մասնակիցներից մեկը նշել է, որ անձամբ չի ճանաչում Դավիթին և նրա ընտանիքին, սակայն նախաձեռնել է ստորագրահավաք՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի ուշադրությունը խնդրի վրա հրավիրելու նպատակով։ Արձանագրվել է, որ հավաքվել է մոտ 4000 ստորագրություն, սակայն ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանի հայտարարությունը նրան չի բավարարել։
Դերասանուհի Անաիս Սարդարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ դիտել է միջադեպի տեսագրությունները և բռնության ակնհայտ դրսևորում չի նկատել, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ինքը ձեռքը գցել է, ստացել է հարված, ընկել է գետնին։ Էդ երեխեն բազմաթիվ հիվանդութուններ ունի՝ կալանքի հետ անհամատեղելի։ Ես այստեղ եմ՝ էդ վերևի մարդուն ասելու, որ էս երկրում չպիտի խոսքի, վերաբերմունքի, քաղաքական հայացքների համար միանգամից կալանքի տարվեն, դա նորմալ չի։ Գոյություն ունեն տնային կալանք, պայմանական կալանք և նման բաներ։ Շատ մարդիկ չգիտեն դրա մասին»,-ասել է նա:
12-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Մինասյանը կալանավորվել է մարտի 29-ին՝ Ծաղկազարդի տոնին։ Նա գտնվել է Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ, երբ տեղի ունեցած միջադեպից հետո Դավիթ և Միքայել Մինասյանները ձերբակալվել են։ Ավելի ուշ եղբայրը ազատ է արձակվել, իսկ Դավիթ Մինասյանը կալանավորվել է երկու ամսով։ Նշվել է նաև, որ տեղափոխման ընթացքում նրա առողջական վիճակը վատացել է, արձանագրվել են գիտակցության կորուստներ, և այս պահին նա գտնվում է «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում։

9 Апрель 2026 - 14:10 AMT
У здания Генеральной прокуратуры группа граждан, в основном женщины и общественные активисты, провела мирную акцию в поддержку арестованного 18-летнего ученика Давида Минасяна.
Среди участников была руководитель благотворительного фонда «Имонк» Анна Ованнисян, чьи инициативы помогли многим детям преодолеть тяжелые заболевания, сообщает «Panorama.am ».
Она отметила, что Давид Минасян имеет проблемы со здоровьем и лишен права на образование.
«У Давида множество проблем со здоровьем, он лишен права на образование. Мы, неравнодушные граждане, здесь, чтобы представить генеральному прокурору Анне Вардапетян наше требование-просьбу — освободить Давида Минасяна или хотя бы применить соразмерную меру пресечения, например, условный домашний арест. Требуем и просим, чтобы госпожа Вардапетян спустилась и поговорила с нами», — сказала Ованнисян.
В прокуратуре предложили сопроводить двух участников в здание для передачи письма, однако участники акции заявили, что их цель — встреча с прокурором.
«Наша цель не входить в здание, а встретиться с госпожой Вардапетян», — сказала Ованнисян.
Одна из участниц, приехавшая из Ванадзора, отметила, что лично не знакома с Давидом и его семьей, однако инициировала сбор подписей, чтобы привлечь внимание омбудсмена к проблеме. Было отмечено, что собрано около 4000 подписей, однако заявление омбудсмена Анaит Манасян ее не удовлетворило.
Актриса Анаис Сардарян в беседе с журналистами заявила, что просмотрела видеозаписи инцидента и не заметила явных проявлений насилия, сообщает «http://Aysor.am ».
«Он протянул руку, получил удар и упал на землю. У этого ребенка множество заболеваний, несовместимых с содержанием под стражей. Я здесь, чтобы сказать тем, кто наверху, что в этой стране не должны сразу арестовывать за высказывания, отношение или политические взгляды. Это ненормально. Существуют такие меры, как домашний арест, условное содержание и другие. Многие люди об этом не знают», — сказала она.
Ученик 12-го класса Давид Минасян был задержан 29 марта, в день Вербного воскресенья. Он находился в церкви Святой Анны во время литургии, когда после произошедшего инцидента были задержаны Давид и Микаел Минасяны. Позднее брат был освобожден, а Давид Минасян арестован на два месяца.
Также сообщалось, что во время этапирования его состояние ухудшилось, фиксировались потери сознания, и в настоящее время он находится в медицинском центре «Наири».