9 Ապրիլ 2026 - 13:41 AMT
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի քրեական դատարանը դադարեցրել է ԱԺԲ խորհրդի անդամ Վարուժան Ավետիսյանի որդու՝ Դավիթ Ավետիսյանի նկատմամբ իրականացվող քրեական հետապնդումը, հայտնում է կուսակցության մամուլի ծառայությունը։
«Դավիթը արդար և անպարտ է։
Հիշեցնենք, 2023 թվականի հուլիսի 2-ի կեսօրին Դավիթ Ավետիսյանը «Անգլիական» այգու մոտ հանդիպել էր Նիկոլ Փաշինյանին և վերջինիս ասել, որ պատասխան է տալու մեր նահատակված հերոսների համար, որից հետո Դավիթին բռնությամբ բերման էին ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնի բաժին, ձերբակալել և մեղադրանք առաջադրել:
2024 թվականի նոյեմբերին Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռոման Սմբատյանի նախագահությամբ, մեղավոր ճանաչեց Դավիթ Ավետիսյանին և որպես պատիժ նշանակեց տուգանք՝ 525,000 դրամի չափով:
Այս վճիռը Վերաքննիչ դատարանը բեկանեց, ուղարկեց նոր քննության, որի արդյունքներով Դավիթ Ավետիսյանն արդարացվեց և նրա նկատմամբ հետապնդումը դադարեցվեց»,-ասված է տարածած հաղորդագրության մեջ։

9 Апрель 2026 - 14:15 AMT
Суд первой инстанции города Еревана прекратил уголовное преследование в отношении Давида Авeтисяна — сына члена совета «Национально-демократического полюса» Варужана Авeтисяна, сообщает пресс-служба партии.
«Давид невиновен и оправдан.
Напомним, что 2 июля 2023 года днем Давид Авeтисян встретил Николa Пашинянa возле Английского парка и сказал ему, что он ответит за наших павших героев. После этого Давид был силой доставлен в Центральное отделение полиции, задержан и ему было предъявлено обвинение.
В ноябре 2024 года суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Романа Смбатяна признал Давида Авeтисяна виновным и назначил наказание в виде штрафа в размере 525 000 драмов.
Этот приговор был отменен Апелляционным судом и направлен на новое рассмотрение, по итогам которого Давид Авeтисян был оправдан, а уголовное преследование в его отношении прекращено», — говорится в сообщении.