9 Ապրիլ 2026 - 14:16 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում «ՀԱԵ վերաբերյալ մերժելի դրույթների ընդգրկումը», ասվում է Մայր Աթոռի հայտարարության մեջ:
«Կուսակցության նախընտրական ծրագրում եկեղեցու բարենորոգման, կանոնադրության վերանայման, Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հեռացման և կաթողիկոսական նոր ընտրությունների անցկացման պարտադրվող օրակարգի ամրագրումը սահմանադրական կարգի, եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքի, ինչպես նաև խղճի ու կրոնի ազատության միջազգային հիմնարար սկզբունքների բացահայտ ոտնահարում է։
Եկեղեցու դեմ ակնհայտ ապօրինի գործողությունները շարունակելու նախընտրական խոստումներով ևս մեկ անգամ դրսևորվում է իշխող քաղաքական ուժի գաղափարախոսության հակաեկեղեցական ամբողջ էությունը և նպատակը։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու հազարամյա առաքելությունը, նրա սրբազան ավանդույթներն ու հոգևոր կյանքը չպետք է քաղաքական շահարկումների առարկա դառնան։ Ինչպես քանիցս Մայր Աթոռը հաստատել է, կաթողիկոսի ընտրությունը և եկեղեցական անդաստանում որևէ բարեկարգում բացառապես հոգևոր-կանոնական տիրույթում են, ուստի և դուրս են քաղաքական կուսակցությունների և պետական իշխանությունների իրավասություններից։
Որդեգրված օրինախախտ գործելաոճն ազգավնաս է և բացարձակ անթույլատրելի։ Այն հակասում է մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդի շահերին, վտանգում ազգային արժեհամակարգի հիմերը և խաթարում հոգևոր անվտանգությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ապրիլի 4–ին հրապարակված նախընտրական ծրագրում դրույթներ կան եկեղեցու բարենորոգման և կաթողիկոսի հեռացման մասին:
Փետրվարի 14–ին ՀՀ դատախազությունը Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2–րդի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցեց` արգելելով նրա ելքը Հայաստանից:

Святой Эчмиадзин решительно осудил включение в предвыборную программу партии «Гражданский договор» «неприемлемых положений, касающихся Армянской Апостольской Церкви».
«Закрепление в предвыборной программе партии навязываемой повестки реформирования Церкви, пересмотра ее устава, отстранения Католикоса всех армян и проведения новых католикосских выборов является очевидным нарушением конституционного строя, права Церкви на самоуправление, а также основополагающих международных принципов свободы совести и вероисповедания.
Предвыборные обещания продолжить явно незаконные действия против Церкви вновь демонстрируют всю антицерковную сущность и цели идеологии правящей политической силы.
Тысячелетняя миссия Армянской Апостольской Святой Церкви, ее священные традиции и духовная жизнь не должны становиться объектом политических спекуляций. Как неоднократно подчеркивал Святой Престол, избрание Католикоса и любые преобразования в церковной сфере относятся исключительно к духовно-канонической области и, следовательно, находятся вне компетенции политических партий и государственных властей.
Выбранный противоправный курс наносит вред нации и является абсолютно недопустимым. Он противоречит интересам нашего рассеянного по миру народа, ставит под угрозу основы национальных ценностей и подрывает духовную безопасность», — говорится в заявлении.
Ранее в опубликованной 4 апреля предвыборной программе партии «Гражданский договор» содержались положения о реформировании Церкви и отстранении Католикоса.
14 февраля прокуратура Армении возбудила уголовное преследование в отношении Католикоса всех армян Гарегина II, запретив ему выезд из страны.